Izrael dál krouží okolo Íránu. Připravuje se na válku, nebo jen straší?

Izraelci podepsali tajnou smlouvu s Ázerbájdžánem, kontrolují letiště v Gruzii, působí v iráckém Kurdistánu a používají falešná označení.

Připravuje se Izrael na opravdovou válku s Íránem, nebo se jen snaží jej zastrašit a přinutit, aby se vzdal svého jaderného programu? V tuto chvíli je na otázku obtížné odpovědět. A možná odpověď neznají ani sami Izraelci. Faktem však je, že dělají, jako by se na ni připravovali.

Svědčí o tom tajná smlouva o pronájmu dvou ázerbájdžánských letišť u íránských hranic, kterou podepsali vlády Izraele a Ázerbájdžánu. Jedno letiště již Izraelci kontrolují v sousední Gruzii. Příslušníci izraelských tajných služeb a armády aktivně působí v irácké části Kurdistánu. A Izrael údajně při průzkumných letech na svých letadlech používá falešné státní označení.

Letiště a agenti

Jedno letiště v Ázerbájdžánu chce Izrael používat ke shromažďování elektronických informací a na podporu akcí svých bezpilotních letadel. Na druhém letišti by měly být helikoptéry, které by v případě izraelského leteckého útoku na íránská jaderná zařízení měly zachraňovat sestřelené letce. A také by si na něm měla doplňovat palivo či být opravovaná letadla, jež by byla po případném útoku v Íránu natolik poškozená, že by nezvládla dlouhý zpáteční let do Izraele iráckým a saúdskoarabským vzdušným prostorem. Navíc jsou obě ázerbájdžánská letiště mnohem blíž hlavním íránským jaderným zařízením v Natanzu a Fordowu než letecké základny v Izraeli.

I v Gruzii, jež sousedí s Ázerbájdžánem, mají Izraelci pod kontrolou letiště. Používají ho ke shromažďování zpravodajských informací a k logistické podpoře většinou soukromých izraelských společností vyvážejících své produkty do této země. A působí na něm i izraelští vojenští poradci, kteří cvičí příslušníky gruzínské armády, jak používat americká vojenská zařízení, a radí tamějším zpravodajským agenturám. Bezpilotní izraelská letadla operující nad severozápadní částí Íránu vzlétají právě z tohoto gruzínského letiště.

Pokud by válečný střet Izraele s Íránem skutečně nastal, je bláhové si myslet, že by se Česka nijak nedotkl. Růst ceny benzinu to dosvědčuje.

Izraelští zpravodajští a vojenští důstojníci také působí v irácké části Kurdistánu. Verbují tam agenty, kteří následně odcházejí do Íránu, kde získávají informace a provádějí různé akce. Většina z těchto agentů však je spojena se skupinou Pažak, již Ministerstvo zahraničních věcí USA vede na seznamu teroristických organizací.

Falešná státní označení

Americké zpravodajské služby se domnívají, že Izraelci některé své akce provádějí pod takzvaným falešným státním označením, během nichž se často vydávají za Američany. Například izraelská tajná služba Mosad se takto snažila v západní Evropě naverbovat příslušníky militantního islámského hnutí Džundalláh.

Izrael se také letos v lednu údajně pokusil skrýt pod falešné státní označení jedno ze svých bezpilotních letadel, jež sledovalo Sýrii u hranic této země s Tureckem. Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman to zpočátku popřel, přičemž naznačil, že letoun byl americký. Turci, z jejichž letišť vzlétají k průzkumným letům americká bezpilotní letadla, však prohlásili, že letoun nepatřil USA. Izraelská ambasáda v Turecku proto musela následně prohlášení svého ministra zahraničí dementovat a nakonec se za něj omluvit.

Vývoj izraelsko-íránského konfliktu je třeba sledovat. V nedávné době sice zmizel případný válečný střet obou zemí z hlavních zpráv světových médií, ale z uvedeného vyplývá, že přinejmenším Izrael se na něj připravuje. A pokud by tento střet skutečně nastal, je bláhové si myslet, že by se Česka nijak nedotkl. Růst ceny benzinu na našich benzinových stanicích to dosvědčuje.

ČESKÁ POZICE se případnému izraelsko-íránskému válečnému střetu věnovala v článcích: