Ivánku, zachráníme rorýse

Teplárenské sdružení odrazuje od zateplování budov a zaštiťuje se v tom ochranou ptactva.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © zdroj commons.wikimedia.orgČeská pozice

Tisková zpráva s názvem Zateplování budov může i zabíjet přistála ve schránce ČESKÉ POZICE tento čtvrtek. Začínala slovy:

„Stavební úpravy a zateplování budov ohrožují některé zvířecí druhy a vedou až na pokraj jejich vyhynutí. Nejde o žádný výmysl. Od 90. let, kdy se rozjely modernizace domů, dochází k masivnímu úbytku hnízdišť rorýsů i netopýrů, kteří patří k přísně chráněným živočichům.“

Kdyby zprávu rozesílali ornitologové nebo ekologická organizace, na první pohled by nevypadala zvláštně. Chránění rorýsi totiž skutečně často žijí v lidských obydlích, převážně ve větracích otvorech panelových domů, které jim připomínají původní hnízdiště v dutinách stromů. A zejména po masivním rozvoji zateplování se z původně běžně rozšířeného druhu stal skutečně druh ohrožený. Zateplování totiž bylo bezohledné a rorýse doslova uvěznilo ve vlastním hnízdě, čímž jejich populace výrazně klesla.

Jenže výstražnou zprávu nerozesílali milovníci opeřenců, nýbrž Teplárenské sdružení České republiky, zastupující firmy vyrábějící teplo, v jehož čele je expremiér Mirek Topolánek. Podezření na motivaci člověka napadne raz dva. A zateplovat se přitom bude ve velkém. Peníze na tento účel mohou lidé žádat v nově vyhlášené Zelené úsporám, energetické úspory mají být i jednou z priorit Operačního programu Životní prostředí na roky 2014-2020.

Citace ornitologa vzalo sdružení z internetu

O původ i obsah té zvláštní tiskové zprávy jsme se tedy začali zajímat. Autor, tiskový mluvčí Teplárenského sdružení Pavel Kaufmann, nám řekl: „Nenabádáme k tomu, aby se nezateplovalo, naopak, díky tomu že jsou domy zateplené, dochází k úsporám energie a my jí jsme schopni nabídnout více uživatelům. Když se ale teď nevyrábí teplo a my nemáme vlastně o čem psát, tak jsme hledali jiné, letní téma, kterým by se sdružení prezentovalo v médiích.“

V celé tiskové zprávě o Teplárenském sdružení nepadne ani slovo. Je složená z citací ornitologů, například Lukáše Viktora z Českého spolku ornitologického (ČSO), který se ochranou rorýsů zazdívaných v panelákových otvorech dlouho zabývá. Nikdo ze sdružení s ním však nikdy nemluvil. Pavel Kaufmann vzal jeho citace z internetových stránek www.rorysi.cz a většina z nich je navíc staršího data a tyto skutečnosti dle informací, které jsme získali, již bez zbytku neplatí.

Problém se zazdíváním rorýsů byl aktuální před mnoha lety, kdy se zateplování skutečně provádělo bezohledně. Od té doby se však Viktorovi a dalším ornitologům podařilo přesvědčit úřady, aby důsledně dohlížely nad firmami, které zateplování provádí.

Také většina stavebních firem již rorýse a jejich hnízda dobře zná a podle Viktory na něj berou často větší ohledy, než úřady požadují. Některé dokonce do svých interních materiálů přijaly postupy a rady z Viktorových internetových stránek. „Tato řešení nejsou náročná ani drahá, jedná se například o trubku, která vede skrz zateplení směrem k hnízdu, nebo o vybudování budek na hnízdění,“ říká Viktora.

To však neznamená, že se nenajdou firmy, které tyto postupy i dnes ignorují  rorýse klidně zazdí. Fatální problém to už ovšem dávno není, důkazem je i to, že se po aplikaci šetrnějších postupů úbytek populace rorýsů zastavil. „Pokud byla před deseti lety správně udělaná každá desátá izolace, tak dnes je to zhruba každá sedmá. V Praze například se už postupuje správně s ohledem na rorýse téměř ve všech případech. Zpráva je napsaná jednostranně a zcela účelově,“ zlobí se Viktora a dodává, že rozhodně není proti zateplování domů.

„Nám ty citace vadí, protože takhle to vypadá, že jsme proti zateplování. To určitě nejsme. Od začátku jsme pro to, aby lidé zateplovali, spořili tím energie a chránili životní prostředí. Snažíme se ale nalézt oboustranně výhodná řešení, která zároveň ochrání i rorýsy,“ řekl Viktora ČESKÉ POZICI.

Tolik z ornitologického pohledu. Nežli jsme získali reakci pana Viktory, tisková zpráva vzbudila zájem i v jiném okruhu. Reakci Ondřeje Šrámka ze společnosti Knauf insulation vyrábějící právě izolace domů, kterou publikoval na internetu, publikujeme bez komentáře a přejeme všem včetně rorýsů příjemný víkend.

Ivánku, kamaráde - po teplárnicku

...aneb jak to také mohlo být? Fiktivní záznam fiktivního telefonického hovoru mezi fiktivním teplárníkem (T) a jeho fiktivním píaristou (P).

Píárista: Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?

Teplárník: Můžu, jsem sám. To jsi ty, Milane? Kontrolní otázka. Došly ti ty ryby?

P: Nazdar, kamaráde! Jo, kapříci připluli v pohodě. Jak je?

T: Ty vole, ani se neptej, Milane! Vždyť to je v pr**li celý! Já už nemůžu, jestli mi rozumíš. Mě bolí hlava jak střep.

P: A co se děje, Ivánku?

T: Ty vole, četl jsi noviny? Že prej furt zdražujeme, že nám v těch trubkách furt uniká spousta tepla do země, že zneužíváme našich lokálních monopolů a já nevím co ještě. Ty vole, to se nedá číst. Z toho by ses po**al, ty vole. Rozumíš, to jsou č***ci mediální!

P: No to jsou svině, hele! To je zase rejpání. To mi ho teda vyndej!

T: To je, Milane, všecko jenom o rejpání, víš?

P: Na to oni jsou mistři.

T: Přesně tak, Milane. Místo aby lidi byli rádi, že maj v zimě pěkně zelený vytápěný trávníčky před barákem, že tam můžou hrát golf, tak si porád stěžujou.

P: No tak se na ně, Ivánku, vy**r, na ty mr**y jedny nevděčný.

T: Ale já nemůžu, Milane. Oni si ty parchanti pořád dál a dál zateplujou a odstřihujou se od nás a co my pak můžeme dělat, ty vole?

P: No to já nevim. Co?

T: No musíme jim zase zdražit, přece! A voni, si představ, pak ještě víc zateplujou a odstřihujou se. Kam ten svět, človeče, spěje? Hele, Milane! Vždyť mě znáš, ty vole! Já to přece nedělám pro sebe, ne?

P: Je to hrůza, Ivánku. S tím bysme měli něco udělat, ne?

T: No jo, vole, ale co? Jedině bysme ňák museli přesvědčit lidi, aby se na to zateplování už vys**li.

P: No ale jak to chceš udělat? Se furt zatepluje čím dál víc, teď do toho ten pos**nej stát ještě hodí tu Zelenou úsporám a jsme namydlený, člověče... Všichni jsou chytrý jak rádio, a h**no.

T: To si piš, vole! Č***ci si myslej, že se to udělá celý samo, vole.

P: Já bych chtěl, aby se ti, Ivane, už dejchalo líp, ty vole. Něco vymyslíme...

T: Hele, Milánku, vždyť my jsme jenom nosiči vody.

P: Přesně tak, Ivane. Tos řek hezky. Něco musíme vymyslet. Hele, a co ty ptáci, mě teď tak napadá?

T: Jaký ptáci, vole? Milane, ty už z toho vedra blouzníš, člověče?

P: No ne, vážně. Pamatuješ přece, jak se ty ochránci ptactva ozvali, že zateplování škodí těm ptákům malejm?

T: Jo ty myslíš ty rorýsy? No ale to už je snad deset let stará story... Ty ochránci už dosáhli toho, že když se tam najdou ty rorýsi, tak se musí udělat ňáký opatření, aby tam dál mohli hnízdit. To je pasé.

P: No neblbni, Ivane. Na to se vy**r, že už to je vyřešený. Jsme přece v Česku. Určitě se najde nějakej barák, kde to porušili, no ne?

T: No tak to určitě, jsme přece v Česku.

P: No vidíš ty draku. A jsme doma! Lidi už nebaví furt číst vo tý Naďový. Šoupneme jim tam rorýse a bude!

T: Milane, ty vole, ale dyť to je hrozně průhledný! Každýmu bude jasný, že nám jde hlavně vo to, aby lidi nezateplovali a aby museli koupit vod nás víc tepla!

P: To nech na mě, Ivane! To samozřejmě popřem. A šoupnem tam pár citací těch nezávislejch ochránců. Těm jde o ty rorýse a to se nám teď náramně hodí. Hele, a teď poslouchej. Dáme tomu titulek: „Zateplování budov může i zabíjet“. Rozumíš? Zabíjet! Jako rorýse, ale to rorýse tam nedáme, takže to bude vypadat jako zabíjet lidi. Hele, to je nápad, co? Na to budou lidi klikat jak bláznivý!

T: Ty vole, Milane, vždyť ty jsi chytrej kluk, ty divochu, ty vole! Tys byl vždycky chytrej kluk. To musí klapnout.

P: Jsem ti říkal, že něco vymyslíme

T: No dobrý, nic, draku, musím běžet, tak ty ryby půjdou na účet jako vždycky. Inkognito, vole, čau.