Italský sci-fi prezident: Podruhé 87letý Giorgio Napolitano jako menší zlo

Volba hlavy Itálie byla vážnou zkouškou pro politické strany. Levice z ní vyšla nejednotná, pravice mírně posílila. Vytvoří velkou koalici?

Vít Kučík 23.4.2013

foto: © ReutersČeská pozice

Italský parlament v sobotu 20. dubna znovu zvolil prezidentem země 87letého Giorgia Napolitana. Taková předpověď by o 48 hodin dříve zněla jako sci-fi. A tato Napolitanova opětovná volba je důsledkem pragmatického řešení menšího zla za situace, která žádné lepší alternativy nenabízí.

Den před Napolitanovým zvolením 38letý politik Matteo Renzi – číslo dvě vítězné levicové koalice v italských parlamentních volbách letos na konci února – prohlásil: „Volíme prezidenta s mandátem do roku 2020, který povede naši zemi do budoucnosti a ke změnám.“ Představa, že za několik desítek hodin bude volit starce, který v roce 2020 oslaví 95. narozeniny, by vypadala jako absurdní vtip. Tato Napolitanova volba je daná patovým výsledkem parlamentních voleb, který dosud neumožnil sestavit funkční vládu.

Buď velká koalice, nebo nové volby

Tyto volby rozdělily parlamentní křesla mezi tři přibližně stejně silné, ale nesmiřitelné bloky – levicový (Demokratická strana /PD/ a strana Levice, ekologie a svoboda /SEL/), pravicový (Lid svobody /PdL/, Liga Severu /LN/) a radikálně populistický (Hnutí pěti hvězd /M5S/) – a středovou koalici 70letého expremiéra Maria Montiho. Ta je však příliš malá, aby mohla hrát jazýček na vahách.

Dva měsíce povolebního vývoje dávají za pravdu Berlusconimu, který pár hodin po volbách prohlásil: „Buď velká koalice, nebo nové volby“

Dva měsíce povolebního vývoje dávají za pravdu lídrovi pravicové koalice 76letému Silviu Berlusconimu, který už pár hodin po volbách prohlásil: „Buď velká koalice, nebo nové volby.“ Šéf levicové koalice, 61letý Pier Luigi Bersani, se dosud marně snažil vytvořit levicovou vládu bez podpory pravice. Populisté lídra M5S, 64letého Beppeho Grilla, splnili temná očekávání a pokračují v anarchistickém kurzu – sabotují jakékoliv realistické řešení. Pravice čeká, až Bersani ukončí své snahy a bude s ní muset usednout k jednacímu stolu. Středový Monti rezignoval, protože je mimo hru.

Ani Marini, ani Prodi

V tomto duchu se odehrála i volba prezidenta. Po dlouhých jednáních se lídři pravicového a levicového bloku dohodli na kompromisním kandidátu, 80letém Frankovi Marinim. Tato dohoda stranických lídrů však pobouřila část PD. Její sympatizanti demonstrovali před stranickými sekretariáty, skandovali hesla o zradě, pálili stranické symboly a podpořilo je i několik poslanců v čele s Renzim, ambiciózním Bersaniho sokem o vedení Demokratické strany. Některé frakce PD tedy dohodnutého kandidáta v tajném hlasování nepodpořily, a proto Marini neuspěl.

Berlusconiho Lid svobody obvinil Demokratickou stranu z nedodržení politické dohody a Bersaniho ze ztráty kontroly nad PD. Bersani proto svolal své poslance a jednomyslnou aklamací se dohodli na kandidatuře 73letého Romana Prodiho. Tento levicový expremiér a odvěký Berlusconiho rival byl však příliš velkým soustem pro pravici, nicméně měl potenciál získat konsensus širší nepravicové politické scény, a proto se očekávalo, že bude zvolen. Nebyl – a opět kvůli utajeným rebelům z PD.

Prodiho kandidaturu schválili všichni poslanci Demokratické strany, ale následně téměř čtvrtina z nich hlasovala proti němu

Tentokrát o zradě mluvil Bersani. Prodiho kandidaturu totiž sice schválili všichni poslanci jeho strany, ale následně téměř čtvrtina z nich hlasovala proti němu. Proto Bersani odstoupil z postu předsedy PD. Patovou situaci vyřešil odstupující prezident Napolitano. Přijal nabídku PdL znovu kandidovat a byl zvolen. Stal se prvním prezidentem Itálie, který byl znovu zvolen a zůstane pravděpodobně i nejstarším. Nikoho, zřejmě ani jeho samotného, ani ve snu nenapadlo, že se stane opět prezidentem. Napolitano dlouhou dobu mluvil o únavě a potřebě si odpočinout, což se vzhledem k jeho věku považovalo za přirozené.

Vendolova a Grillova reakce

Šéf SEL, 54letý Nichi Vendola, vystupuje proti velké koalici PD a PdL, která by postavila jeho malou levicovou stranu mimo hru: „Jsme svědky tvorby tkaniny, ze které bude ušita velká koalice. To SEL jednoznačně odmítá.“

Lídr M5S Grillo zaneprázdněný krajskou kampaní v severoitalském Udine poněkud hystericky promluvil o státním puči a podobně jako Mussolini vyzval „miliony k pochodu na Řím“, kam se okamžitě ve svém obytném voze vypravil. Prezidentský kandidát „grillovců“, 79letý Stefano Rodota, však střízlivě poznamenal, že prezident zvolený řádným parlamentem je demokratický. Levicová PD i pravicová PdL hovoří za dané situaci o Napolitanově volbě jako o vítězství zodpovědnosti a menšího zla a považují jeho přijetí kandidatury za osobní oběť.

Nejistá budoucnost

Volba italského prezidenta byla zatěžkávací zkouškou pro politické strany za současné patové situace. Levice z ní vyšla nejednotná, největší levicová strana PD je bez předsedy a prochází vnitřním schismatem. Pravice mírně posílila, ve všech hlasováních udržela jednotu a Berlusconiho umírněný pragmatismus díky podpoře levicových kandidátů na prezidenta triumfoval.

Z volby italského prezidenta vyplývá, že země směřuje dříve, či později k předčasným parlamentním volbám

Z volby prezidenta však vyplývá, že Itálie směřuje dříve, či později k předčasným parlamentním volbám. Velká koalice sice vzniknout může, ale protože v PD je proti ní silná opozice, nemůže trvat dlouho. Spíše by jen prosadila změnu volebního zákona, kterou se politické strany stále častěji zaklínají a očekávají od ní spásu.

Nezbývá než zmínit povzdech Romana Jocha nad podobným aktivismem v Česku: nejlepší ústavní systém je ten, který se alespoň 50 let nezmění. Italský volební pořádek prodělal v uplynulých 20 letech dvě zásadní reformy, které měly odstranit patové situace a umožnit „snadné vládnutí“, ale změny nesplnily očekávání. Možná, že absence „snadného vládnutí“ je tou nejlepší pojistkou demokratického systému.