Italové odcházejí od slovenské elektřiny. ČEZ chce vstoupit.

Italská společnost Enel prodává svůj podíl ve Slovenských elektrárnách a česká energetická společnost je zatím jediným oficiálním zájemcem o koupi. Rýsuje se i možnost společného postupu slovenské vlády Roberta Fica a firmy ČEZ.

Daniel Beneš zastupoval ČEZ v orgánech ovládaných společností, především ve funkci předsedy dozorčí rady Severočeských dolů. foto: © ČTKČeská pozice

Daniel Beneš zastupoval ČEZ v orgánech ovládaných společností, především ve funkci předsedy dozorčí rady Severočeských dolů.

Je to velkolepý projekt – českou a slovenskou výrobu elektřiny by zase bylo možné spojit pod jednu „firemní“ střechu. Užší propojení se spolehlivými a pružnými vodními elektrárnami na Váhu by se mohlo hodit v době, kdy se přenosové a distribuční sítě musejí vypořádat s nástupem nestabilních obnovitelných zdrojů, fotovoltaiky a větrníků.

Taková představa dnes vypadá reálněji než dřív. Zadlužená italská společnost Enel prodává svůj dvoutřetinový podíl ve Slovenských elektrárnách a česká společnost ČEZ je zatím jediným oficiálním zájemcem o koupi. Navíc se rýsuje možnost společného postupu slovenské vlády Roberta Fica a právě firmy ČEZ, většinově ovládané zase českým státem.

Fico totiž přednesl představu, podle níž by slovenský stát od Enelu koupil zhruba 17 procent elektráren, které by přidal ke svému současnému podílu ve výši 34 procent, dohromady by tím získal těsně nadpoloviční většinu. Druhá polovina by potom mohla být připravena právě pro ČEZ. K prodávajícím Italům by Slováci a Češi mohli jít společně.

Vzájemné oťukávání

„Situaci analyzujeme,“ řekl ČESKÉ POZICI šéf ČEZ Daniel Beneš. Češi a Slováci se v současnosti „oťukávají“ při společných jednáních. Ve prospěch dohody hovoří také zájem Slováků. „Určitá možnost tu samozřejmě existuje, protože stát má předkupní právo na celých 66 procent, jež v současnosti patří Enelu.

Češi a Slováci se v současnosti „oťukávají“ při společných jednáních. Ve prospěch dohody hovoří také zájem Slováků

„Slovenský premiér se víckrát vyjádřil, že stát má mít rozhodovací většinu ve strategických podnicích,“ uvedl ředitel Institutu hospodářské politiky v Bratislavě Vladimír Mariak. V každém případě je jasné, že případný rozmach české firmy na Slovensku vede přes premiéra Roberta Fica. I kdyby tamní vláda teoreticky podíl v elektrárnách nenavyšovala.

Slovenský stát – či přesněji tamní Fond národního majetku – má už dnes jako menšinový akcionář významná práva včetně zmíněného předkupního. A Ficův kabinet nyní vidí příležitost, jak je dále posílit. „Chceme pro stát vyjednat mnohem výhodnější podmínky, než byly v původní privatizační smlouvě,“ prohlásila už dříve Ficova mluvčí Beatrice Szabóová.

Další hráč – EPH

Do hry by navíc mohl vstoupit také nejvýznamnější český soukromý hráč v energetice – Energetický a průmyslový holding (EPH). „Proces sledujeme, ale žádná oficiální jednání nevedeme,“ uvedl mluvčí EPH Daniel Častvaj. V případě holdingu vedeného podnikatelem Danielem Křetínským je ale možné očekávat, že by případně projevil spíše zájem jen o nějakou část dnešních Slovenských elektráren. Také Častvaj zdůrazňuje, že se nyní musí uskutečnit minimálně třístranná dohoda mezi Enelem, slovenskou vládou a zájemcem o vstup do elektráren.

Právě dřívější zkušenosti EPH na Slovensku nyní mohou být pro ČEZ zajímavé. Byl to totiž Křetínský, kdo předloni vyjednával o vstupu EPH do Slovenského plynárenského průmyslu (SPP), a i když kupoval podíl od německých a francouzských akcionářů, ve skutečnosti značně záleželo právě na dohodě s vládou Roberta Fica. Právě na tuto zkušenost s „posilováním role státu v SPP“ se odvolávala také mluvčí Szabóová, když mluvila o nynějších vyjednáváních o Slovenských elektrárnách.

Dřívější zkušenosti EPH na Slovensku nyní mohou být pro ČEZ zajímavé

Slovensko-české plány však ještě mohou narazit na řadu překážek. „Z dlouhodobého hlediska by navýšení podílu státu v elektrárnách měl být dobrý krok, samozřejmě je potřebné zvážit, kolik nás to bude stát a jaký podíl stát získá,“ zdůrazňuje Vladimír Mariak. Upozorňuje, že se stále vedou spekulace ohledně určení ceny dvoutřetinového podílu Slovenských elektráren.

„Někteří analytici hovoří o ceně kolem dvou miliard eur vzhledem k dlouhodobému potenciálu využití více než 30 vodních ploch ve vlastnictví elektráren, jiné odhady ji sráží na částku jedné miliardy eur kvůli investicím na dostavbu jaderné elektrárny v Mochovcích,“ upřesňuje Mariak.

Druhá šance

Faktem je, že právě vodní elektrárny jsou největším lákadlem také pro ČEZ, zatímco projekt Mochovců se stále prodražuje a potenciální investory odrazuje. Na druhé straně by ale ČEZ mohl být pro Slováky zajímavým partnerem právě proto, že má zkušenosti s provozováním jaderných elektráren.

ČEZ už ostatně jedno partnerství se slovenským státem provozuje – vlastní 49 procent ve společném podniku JESS, který chystá výstavbu dalšího jaderného bloku v elektrárně Jaslovské Bohunice. Majoritní podíl 51 procent přitom drží slovenská státní společnost Javys. Inspirace pro případný podobný model ve Slovenských elektrárnách tedy existuje. Podle dostupných zdrojů jsou s ním vcelku dobré zkušenosti.

O Slovenské elektrárny se v roce 2006 zajímal také ČEZ, ale tehdy neuspěl. Jeho šéf Daniel Beneš říká, že to byla velká škoda.

Další otázkou je, zda se o podíl italského Enelu přihlásí kromě ČEZ či EPH ještě další společnosti. Zatím se spekulovalo o Číňanech a Rusech, kteří by ale mohli doplatit na současné politické napětí mezi Evropskou unií a Moskvou. Prodej podílu Enelu ve Slovenských elektrárnách nicméně může ještě zkomplikovat požadavek slovenské vlády z úterý 23. září vůči italské firmě, aby doplatila zhruba 200 milionů eur – právě za koupi tohoto podílu v roce 2006. Enel tehdy za dvě třetiny Slovenských elektráren zaplatil 840 milionů eur.

O Slovenské elektrárny se v roce 2006 zajímal také ČEZ, ale tehdy neuspěl. Daniel Beneš říká, že to byla velká škoda. V současnosti se rozhoduje, zda ČEZ dostane druhou šanci a bude-li stejně lákavá jako ta promarněná první.

Počet příspěvků: 1, poslední 1.10.2014 10:59 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.