Írán i USA se chlubí svými vojenskými hračkami

Zatímco se intenzivně vyjednává o sankcích kvůli íránskému jadernému programu, Teherán a Washington nahlas chrastí zbraněmi.

Roztržka mezi USA a Íránem způsobená pokračujícím íránským jaderným programem a opětovnými výhružkami o uzavření Hormuzského průlivu ze strany Teheránu se projevuje i jinak než silnými vyjádřeními a přesuny sil v regionu. Obě strany se předhánějí v představování různých nových vojenských technologií.

Američané se podle listu The Wall Street Journal momentálně snaží vylepšit třináctitunovou tzv. „bunker-buster“ bombu, která je uzpůsobená k ničení podzemních cílů; mimo jiné třeba íránských bunkrů, v nichž pravděpodobně probíhá jejich jaderný program. Na vývoj dvaceti bomb Pentagon už vynaložil 330 milionů dolarů a dalších 82 milionů by mělo bombu ještě zefektivnit.

Americké letectvo první z dvaceti bomb, jež vyvíjí společnost Boeing a jejichž nosičem má být slavný neviditelný bombardér B-2, obdrželo už v září minulého roku. Bomba má před explozí dokázat proniknout až 60 metrů pod zem. To je přesně odhadovaná hloubka íránského skalního komplexu Fardo, kde má docházet k obohacování uranu. I tak někteří odborníci pochybují o účinnosti bomby. Podle nich je v současné době jediným efektivním způsobem, jak komplex ukrytý pod horami zničit, použití taktické jaderné zbraně.

Írán se na začátku týdne prostřednictvím státní televize zase pochlubil laserově naváděnými dělostřeleckými granáty. Mají mít údajně dostřel až 20 kilometrů a vynikají vysokou přesností. Vhodné jsou zejména do horských oblastí. Mnohem větší respekt ovšem budí rakety Ghader s doletem 200 kilometrů, které Írán úspěšně otestoval začátkem roku. Jsou určeny k ničení námořních cílů a v případě konfliktu by se Íránu dobře hodily proti americko-britsko-francouzské flotile momentálně brázdící Perský záliv. (Operační svaz vedený americkou letadlovou lodí USS Abraham Lincoln má na jaře ještě posílit letadlová loď USS Enterprise a „plovoucí základna“ USS Ponce, z jejíž paluby budou moci operovat elitní komanda amerického námořnictva SEAL.)

O tom, že hon za nejnovější vojenskou technologií může být i zábava, se svět přesvědčil před dvěma týdny, když íránská hračkářská společnost nabídla americkému prezidentovi Baracku Obamovi, že mu vrátí špionážní letoun RQ-170 Sentinel, který byl nad Íránem sestřelem v prosinci minulého roku. Bílý dům by to rozhodně potěšilo, kdyby však nebyl háček v tom, že se jednalo o pouhou zmenšenou repliku, navíc ještě v růžovém provedení.