Investovat do akcií, nebo realit? Pomůže nový index komerčních objektů.

Index kapitálové hodnoty komerčních nemovitostí umožní srovnávat výkonnost jednotlivých nemovitostí a zvýší transparentnost tuzemského trhu.

foto: © ČTKČeská pozice

Bylo v minulosti výhodnější investovat do akcií, nebo do komerčních nemovitostí? Odpověď lze vyčíst z Indexu kapitálové hodnoty komerčních nemovitostí, který začala zveřejňovat mezinárodní realitní společnost Cushman & Wakefield (C&W). Ten investorům umožní srovnávat výkonnost jednotlivých nemovitostí na českém trhu a dle jeho tvůrců přispěje i ke zvýšení transparentnosti zdejšího realitního trhu.

Společnost C&W bude čtvrtletně zveřejňovat aktualizovanou hodnotu indexu. Vztahuje se pouze k České republice a ukazuje meziroční změnu v kapitálové hodnotě portfolia komerčních nemovitostí, které se skládá z prvotřídních pražských kanceláří, nákupních center a z hlavních českých logistických objektů. Váhy jednotlivých odvětví v rámci portfolia jsou fixní.

„Mezinárodní srovnání ukazuje vyspělost českého realitního trhu. Ten se podílel na předkrizovém boomu, ale v menším měřítku než trhy v ostatních státech střední Evropy. Pokles výkonnosti našeho trhu během krize byl – spolu s Polskem – nejnižší. A po roce 2010 vykázal český realitní trh nejvyšší růst mezi zeměmi střední Evropy,“ říká Jaroslav Kaizr, partner ve společnosti Cushman & Wakefield.

Premianti ve střední Evropě

Indexem lze měřit míru výkyvů na českém realitním trhu. Analytici tvrdí, že je nejnižší ve střední Evropě, ale v porovnání se zeměmi západní Evropy mnohem vyšší. „Ve srovnání s českou Burzou cenných papírů je míra fluktuace poloviční. Znamená to, že trh je stabilnější,“ říká Michal Soták, vedoucí výzkumu ve společnosti Cushman & Wakefield.

Indexem kapitálové hodnoty komerčních nemovitostí lze měřit míru výkyvů na českém realitním trhu

Naznačený trend lze ukázat i na konkrétních údajích. Pokud by investor vložil ve druhém čtvrtletí 2005 jedno euro do portfolia komerčních nemovitostí, které posloužilo pro výpočet indexu, ve druhém čtvrtletí letošního roku by se mu vrátilo 1,27 eura. Při investici na pražské burze ve výši jednoho eura do indexu PX50 ve druhém čtvrtletí 2005 by získal investor ve druhém čtvrtletí 2013 0,73 eura.

Makléři na základě sledování vyspělých trhů tvrdí, že se realitní trh pohybuje v sedmi až devítiletých cyklech. I ty lze sledovat prostřednictvím indexu. Co z toho vyplývá pro Českou republiku? Pokud se potvrdí, že zkušenost z vyspělých trhů lze aplikovat i v Česku, pak by se měl tuzemský trh z propadu v roce 2009 zotavit mezi lety 2016 až 2018.