Investoři nakupují hotely. A Praha není výjimkou.

Investory lákají nákupy hotelů. V západní Evropě ubývají akviziční příležitosti, proto se porozhlížejí také ve střední Evropě.

Pražský pětihvězdičkový hotel Palace nedávno změnil majitele. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Pražský pětihvězdičkový hotel Palace nedávno změnil majitele.

Nákupy hotelů v regionu EMEA, který zahrnuje Evropu, Střední východ a Afriku, jsou v kurzu. Investoři do nich v první polovině letošního roku vložili o 38 procent více peněz než ve stejném období roku 2012. Vyplývá to z analýzy mezinárodní realitní společnosti Cushman & Wakefield. I když je mezi kupci největší zájem o ubytovací zařízení v západní Evropě, tím, jak tam ubývá akvizičních příležitostí, začínají se poohlížet i po hotelech v hlavních městech střední Evropy.

Praha v tomto ohledu není výjimkou. Připomeňme, že v nedávné době změnil majitele pětihvězdičkový hotel Palace. Analytici Cushman & Wakefield předpovídají, že v průběhu následujícího půl roku se v Česku prodají další dva pětihvězdičkové hotely a dva čtyřhvězdičkové. Jasným favoritem mezi středoevropskými zeměmi je Polsko. „Ačkoli je momentálně vnímáno jako klíčový investiční trh, investoři projevují zájem i o prvotřídní hotelové nemovitosti v Praze a Budapešti,“ říká Frédéric Le Fichoux, vedoucí hotelového týmu společnosti Cushman & Wakefield pro střední a východní Evropu.

Důvod, proč hotely lákají investory do střední Evropy, je nasnadě – rostou ceny i obsazenost pokojů. Dle zveřejněných dat společnosti PricewaterhouseCoopers vzrostla loni obsazenost pražských hotelů téměř na sedmdesát procent. Průměrný roční výnos na pokoj se zvýšil o více než deset procent, což je mezi evropskými městy jeden z nejlepších výsledků. O největší počet přenocování v pražských hotelech se letos podle analýzy PwC postarají návštěvníci z Ruska. Ti v roce 2012 vystřídali v čele žebříčku Němce. Letos by do Prahy mělo zavítat také více Američanů a Japonců.

Vlastníci hotelů těží nejen ze zájmu turistů. Ti, co své nemovitosti hodlají nabídnout na trhu, mají výhodu také v tom, že se méně staví. Investoři tak nakupují již dokončené objekty. K tomu je nutí mimo jiné omezená chuť bank poskytovat úvěry na stavební projekty. Výjimkou je v tomto ohledu Polsko. Do konce letošního roku by měl být otevřen například hotel Doubletree by Hilton či Renaissance Chopin.     

V nabídce na prodej je patnáct pražských tří- a čtyřhvězdičkových hotelůV Praze v posledních třech letech ubytovacích zařízení mnoho nepřibylo. Letos otevřel hotel B&B, příští rok v létě by měl být zprovozněn Motel One. V obou případech jde o cenově dostupný střední segment. Srovnatelně je na tom například Bratislava. Loni tam nebyl otevřen žádný hotel, letos se trh rozšířil o čtyřhvězdičkový hotel Linder.

I když statistiky naznačují, že investoři jsou ochotni za hotely utrácet, jsou vybíraví. Na internetových stránkách společnosti Czech Business Invest nyní najdeme v nabídce na prodej patnáct pražských tří- a čtyřhvězdičkových hotelů.