Investiční portfolio z prestižních destilátů se vyplácí

Vydělávají víc než akcie, jsou vizuálně krásné a v nejhorším případě si na nich lze pochutnat. Vydejte se do světa nejlepších whisky a koňaků, do nichž se vyplatí vložit část úspor. Už i v České republice působí několik odborníků, kteří se sestavením ryze „alkoholového“ portfolia pomohou.

Petr Kain 24.3.2019

Ve skladu má Wine Managament SICAV víno a whisky v hodnotě kolem 100 milionů korun. foto: Wine Management SICAV

Ve skladu má Wine Managament SICAV víno a whisky v hodnotě kolem 100 milionů...

V hospodách nižší cenové kategorie občas od štamgastů zazní starý vtip, že rum je zkratkou pro „rozumně uloženou měnu“. Tento vtípek v sobě ale skrývá velkou pravdu. Investice do alkoholu (a nemusí jít zdaleka jen o rum) se totiž v posledních letech ukazují být velmi výnosné. Dokonce výnosnější než akcie.

Zní to skoro absurdně, vždyť investiční svět zažíval v poslední dekádě bez nadsázky dobu akciovou. Kdo měl odvahu a počátkem roku 2009, kdy vrcholil propad trhů, vsadil právě na akcie, mohl si přijít na solidní balík peněz. Vždyť třeba takový index S&P 500, v němž je zařazena pětistovka největších společností na amerických burzách, posílil od té doby o nějakých 220 procent. Jenže co je to ve srovnání s Rare Whisky Icon Index (sleduje stovku top značek whisky), který za tu samou dobu posílil o bezmála 600 procent…

Že investice do prémiového alkoholu zažívají boom, pociťuje i Robert Vaněček, který se v prostředí těch nejkvalitnějších destilátů pohybuje již 18 let. V současnosti působí jako nezávislý sommeliér, je nicméně velice úzce propojený se společností Rémy Cointreau. Je jedním z mála lidí v Česku, kteří zájemcům sestaví investiční portfolio z prémiových destilátů.

Na počátku byla „Černá perla“

Potenciál, jaký v sobě investice do prémiových destilátů skrývají, pocítil Robert Vaněček prvně před dvanácti lety. „V Praze se otevíral hotel Mandarin Oriental a k nám se v té době dostala lahev koňaku Rémy Martin Louis XIII.,Černá perla‘. Její prodejní cena byla okolo 200 tisíc korun, což byla v roce 2007 opravdu velká suma. Mne tehdy napadlo, že bychom tu lahev mohli vydražit. Byla zrovna okurková sezona, a tak se toho chytili novináři,“ vzpomíná Vaněček. Z akce, která měla rozpočet nějakých padesát tisíc korun, byly nakonec přímé televizní vstupy a lahev se vydražila za 360 tisíc korun. Mimochodem její hodnota je dnes několikanásobně vyšší, podle Vaněčka je neobyčejně obtížné ji vůbec sehnat, a tak se před nějakou dobou jeden její exemplář prodal za 1,1 milionu korun.

„Každým rokem v Indii přibývají tisíce nových dolarových milionářů. Lidé tam chtějí nejen sbírat lahve, ale mnozí je i pijí. Každá vypitá lahev přitom značně zamává s cenou. Vezměte si, že koňaku Ludvík XIII. se vyrobí jen několik set lahví ročně.“

Podobné cenové skoky ale předvedly i jiné destiláty, jen je zapotřebí si umět počkat. Jak Vaněček vzpomíná, v roce 2008 slavila společnost Metaxa výročí 120 let od založení, a tak vyrobila 1888 karaf, v nichž byly smíchány ty nejstarší a nejlepší archivní zásoby palírny. „Jedna lahev se tady prodávala za cenu pohybující se někde kolem 22 tisíc korun. Před dvěma lety jsem měl rozhovor s klientem, který koupil dvě karafy a stěžoval si, že nevidí žádný velký cenový posun, jedna se prodávala za 24 až 25 tisíc korun. Jenže v případě investic do alkoholu platí, že první datum, kdy bych se vůbec začal dívat na vývoj ceny, je po nějakých deseti až patnácti letech. Mimochodem, to platí i u zmíněné Metaxy. Dnes se prodává jedna lahev od 65 tisíc korun,“ říká Vaněček. Cena solidně roste ale i u „obyčejnějších“ lahví. Například základní edice koňaku Rémy Martin Louis XIII., která před šestnácti lety stála okolo dvaceti tisíc korun, se teď prodává nejlevněji za zhruba 63 tisíc.

Jak Vaněček říká, s celým trhem hodně hýbe již zhruba deset let Čína a nově také Indie, která hodně bohatne. „Každým rokem v Indii přibývají tisíce nových dolarových milionářů. Lidé tam chtějí nejen sbírat lahve, ale mnozí je i pijí. Každá vypitá lahev přitom značně zamává s cenou. Vezměte si, že koňaku Ludvík XIII. se vyrobí jen několik set lahví ročně,“ vysvětluje Vaněček. Rychle rostoucích cen investičního alkoholu si lidé začínají všímat, což může Vaněček potvrdit z vlastní zkušenosti. „Poslední rok, rok a půl se mi ozývá dost lidí, kteří se o alkohol příliš nezajímají, ale malá výnosnost jiných investic je přiměla k tomu zkusit vydělat na alkoholu,“ říká. Jak ale obratem dodává, lidé by se při výpočtu výnosnosti investic do alkoholu rozhodně neměli orientovat jen podle cen na internetu. Čekalo by je zklamání. „V cenách, které vidíte na internetu, je započítána minimálně provize obchodníka. Celkově je dobré si od ceny na internetu odpočítat deset až třicet procent,“ vysvětluje.

Pozor na nenechavé děti

Podle Vaněčka jsou v oblasti prémiového alkoholu dva segmenty, do nichž se vyplatí investovat ze středně- až dlouhodobého hlediska. Whisky a koňak. „Mezi sázku na jistotu patří zhruba patnáctka skotských whisky, jde například o značky Macallan, Glenfiddich, Bruichladdich nebo Highland Park. Ale to se nebavíme o tom, co standardně koupíte v krámě, ale spíše o limitovaných edicích. V případě koňaků doporučuji ke koupi zhruba čtyři značky koňaků,“ říká.

Investice do takových destilátů má podle Vaněčka v porovnání třeba s investicí do vína řadu výhod. Základní rozdíl spočívá v tom, že o whisky a koňaky se už po nákupu vlastně člověk skoro vůbec nemusí starat. „Víno byste měl mít ve vinotéce, máte s ním neustálé náklady, jednou za čas musíte zaplatit sommeliéra, který by vám to víno měl v ideálním případě prochutnat. Každé víno má také po určité době svůj kvalitativní a cenový vrchol, když je v ten moment neprodáte, tak vám pak cena klesá. U ušlechtilých lihovin to všechno odpadá, jediné omezení tkví v tom, že byste lahve neměli nechat na slunci nebo ve vlhku,“ popisuje Vaněček.

Zájemcům, kteří by chtěli investovat do destilátů, vytvoří Vaněček portfolio a následně zprostředkuje i koupi vybraných lahví. Ne vždy je to samozřejmě lehké, v případě limitovaných edic je podle Vaněčka velký problém se k takovým lahvím vůbec dostat. Jak obratem dodává, vždy je ale lepší nakupovat osobně než na internetu.

On sám svým klientům prý doporučuje nechat lahve v originálním obalu a mít je schované buď někde v depozitu, nebo prostě doma. Jen je prý třeba dát pozor na nenechavé ruce mlsných potomků. „Občas se mým klientům stalo, že vzácnější lahev postavili vedle nějaké obyčejné, a pak jim ji omylem vypily jejich děti. Naposledy jednomu klientovi děti vypily lahev, která ho stála šedesát tisíc korun,“ říká Vaněček. Mimochodem, její dnešní hodnota by se pohybovala kolem tří set tisíc korun.

Zájemcům, kteří by chtěli investovat do destilátů, vytvoří Vaněček portfolio a následně zprostředkuje i koupi vybraných lahví. Ne vždy je to samozřejmě lehké, v případě limitovaných edic je podle Vaněčka velký problém se k takovým lahvím vůbec dostat. Jak obratem dodává, vždy je ale lepší nakupovat osobně než na internetu.

„Jsou sice stránky, které jsou osvědčené, ale pořád platí, že nákupy prémiových a investičních destilátů na internetu jsou tenkým ledem. Občas se stane, že mi klient zavolá, že určitou lahev viděl za levnější cenu na internetu, já ale vždycky říkám, že kvůli několika ušetřeným tisícovkám nebudu riskovat, že si obstarám falzifikát. Podívejte se, prázdná lahev Ludvíka XIII. se dá na eBayi pořídit od 300 do 600 dolarů. Napodobíte prakticky cokoli, říká se, že expertem je v tomto ohledu nejmenovaná mafie. To je tak velké riziko, že vám to za to nestojí,“ vysvětluje Vaněček.

S žádostí o pomoc přichází za Robertem Vaněčkem často lidé, kteří už mají s alkoholem solidní zkušenosti a doma třeba sbírku pěkných lahví, často z limitovaných edicí. „Takovým lidem říkám, ať si vyberou, jestli chtějí mít doma jen pěkné lahve, na které se mohou dívat, nebo chtějí vytvořit sbírku, která bude třeba ojedinělá, nebo dokonce unikátní. Něco, co je přesáhne a co po nich zůstane. Někteří to pochopili a mám klienty, na které jsem strašně pyšný, protože mají sbírku, jakých je na světě třeba pět,“ říká Vaněček.

Počet příspěvků: 1, poslední 31.3.2019 09:27 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.