Internety a atak na mladé. Filip přivezl z Moskvy plno soudružských receptů.

Předseda KSČM byl se svými kolegy váženou delegací na sjezdu ruských komunistů. Za úspěchy na tuzemské scéně sklidil potlesk.

foto: © ČTKČeská pozice

Českých komunistů si jejich ruští soudruzi považují. Po XV. pracovním a slavnostním sjezdu Komunistické strany Ruské Federace (KPRF) o tom může vyprávět předseda KSČM Vojtěch Filip, který byl pozván se svou stranickou delegací přímo do Moskvy. Nejen to, představitelé české partaje byli mezi vybranými jedenácti týmy (z 95), kteří na sjezdu mohli vystoupit s projevem.

„Hodně toho pro nás bylo podnětné,“ řekl Filip v pátečním rozhovoru pro Haló noviny, s jejichž čtenáři se podělil o zážitky z moskevské štace. Díky spřátelené orientaci plátku byly jeho odpovědi daleko otevřenější, než jak jsme běžně u Filipa zvyklí v jiných médiích.

„Sklidil jsem potlesk, když jsem řekl, že zatím v devíti krajích ze čtrnácti máme zástupce ve vedení krajů. Ocenil jsem rovněž těsnou spolupráci ve výměně informací obou komunistických stran s tím, že je co dalšího období prohlubovat. Ať už jde o spolupráci Haló novin a Pravdy či společné kroky na mezinárodních konferencích, které pořádají komunistické strany ve prospěch boje za mír, za život a práva pracujících,“ pochlubil se v rozhovoru Filip.

Ruské komunisty označil za velice úspěšnou stranu, která v parlamentních volbách v roce 2011 získala ve Státní dumě 92 křesel z celkových 450. Vyzdvihl, že KPRF je dnes údajně jedinou skutečnou opoziční stranou vůči tamějším oligarchům, vůči velkokapitálu, a dokonce i Putinově vládnoucí straně Jednotné Rusko. Ruské kolegy Filip obdivuje: „Mnohé určitě překvapí, že ruští komunisté mají vynikající zastoupení v hlavním městě Moskvě. Postavili v každém obvodu vlastní kandidátku, do centrálního zastupitelstva.“

Filip si také přivezl poznatky o tom, jak si komunistické strany vedou v jiných zemích. „Ať už říkali zástupci KS (komunistické strany – pozn. red.) Číny, že budují socialismus s čínskými prvky, obdobně hovořili vietnamští soudruzi – že i oni musejí přihlédnout k vietnamským specifikům, stejně jako v Indii, Venezuele či v Mexiku. Mexický zástupce rozebral situaci v Mexickém zálivu a to, v jakém tlaku se ocitají země, kdy Latinská Amerika zakládá ekonomické společenství, ze kterého vyřazuje USA a Kanadu.“

„Chef“ Filip

Ze sjezdu v hlavním městě ruska si předseda KSČM přivezl i několik receptů, jak před volbami případně vylepšit jídelníček své partaje:

  • Například jak využít zkušeností ruských komunistů z Moskvy, aby čeští soudruzi dosáhli výraznějších úspěchů v Praze (v roce 2010 v komunálních volbách získali jen necelých sedm procent): „Jejich recept je zdánlivě jednoduchý – spočívá v ataku na mladé, je ve schopnosti najít osobnosti ve společenském životě – v kultuře, sportu, zájmových organizacích. Tady dělají hodně. Na slavnostním koncertě po prvním dnu sjezdu to bylo vidět na počtu vystupujících umělců. I nálada v ruské společnosti je jiná, než bývala.“
  • Filipa v Moskvě také oslovila ruská komunistická média: „Na druhé straně jsem viděl regionální výtisky Pravdy. A věřte, že můžeme závidět! Největší zájem byl na sjezdu o Stalingradskou pravdu – stranický deník z Volgogradské oblasti, který k 70. výročí porážky fašistických vojsk – bitvy u Stalingradu – vydal speciální číslo. Jen se po něm zaprášilo. Velmi zajímavý je postup ruských komunistů v šíření informací pomocí internetu, rychlá výměna informací v tak velkém prostoru, jako je Ruská federace, je důležitá.“

Buď jak buď, Filip a jeho strana toho před volbami příliš nového chystat nemusejí, stejně uspějí. Jejich podpora mezi 15 až 20 procenty vypadá stabilně. Nemusejí ani na internet, ani v Praze „atakovat mladé“, postačí, když se mezi sebou budou před volbami šermovat ČSSD a SPOZ, což k utužené KSČM může přilákat nemálo levicových voličů. Nestane-li se tedy nic nečekaného, Filipova skvadra bude na příštím slavnostním a pracovním sjezdu v Moskvě možná ještě váženější delegací.

Počet příspěvků: 2, poslední 1.3.2013 07:55 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.