Diskuse k článku

Iniciativa evropských občanů: Zaveďme nepodmíněný základní příjem

Nepodmíněný základní příjem je finanční dávka, kterou každý občan dostává od státu v pravidelných intervalech. Platí pro všechny občany, a bez jakýchkoli podmínek. Na ideu základního příjmu upozorňuje Iniciativa evropských občanů, která v členských zemích Evropské unie včetně Česka začíná 25. září.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Pavel 27.9.2020 11:57

Nepodmíněný základní příjem (helicopter money) je další podvod světové finanční elity. Udržet "deregulovanou" finanční soustavu, v níž peníze "tvoří z ničeho" soukromníci, národní banky nepodléhají parlamentům, za platidlo se považují "budižpeníze" (fiat money) tak, aby se veškeré bohatství hromadilo u nepatrné menšiny a miliardy ostatních lidí jen chudly nebo dál živořily (viz přednášky pana Luptáka na youtube). Skutečně účinný boj proti chudobě může být pouze bojem proti bohatým. Nerušit daňové ráje, ale zavést majetkové daně podle hodnoty vlastněných nemovitostí, a zejména 100%ní dědickou daň na miliardáře. Považovat miliardáře za kriminálníky tak, jak o tom mluví např. německý politik Oskar LaFontaine. Reformovat či znovu zregulovat finanční systém. Na nepodmíněný základní příjem, bude-li někde zaveden, se sletí Mustafové a Mohamedové z Orientu, popř. kluci z Nigérie . Takže jde o Sorovsko-slniečkarskú iniciativu, které je třeba se postavit.

 • reagovat
 • nahlásit příspěvek
 • S. Glaserová 27.9.2020 10:02

  , dát lidem prostředky k živobytí a neznečišťovat zbytečně životní prostředí výrobou zbytečností. Eventuálně věcí se záměrně krátkou životností, jenom proto, aby se mohly vyrábět věci nové, aby se "trh točil"? Problém je ovšem v tom, že většinová populace ještě k tomu, aby toto pochopila, bohužel nedozrála. Takže budou raději vyrábět kominické koule, nebo produkovat v kancelářích tuny nesmyslných lejster a tvářit se při tom veledůležitě, že jen oni jsou pracující a že tedy jen ONI si zaslouží dostat odměnu a slušně žít. Většina lidí si nedovede představit, že by mohli svůj čas věnovat sebevzdělávání, umělecké, či jiné tvůrčí činnosti, nebo třeba jen pomoci sousedovi na zahrádce...Nebo třeba sportu, tanci, meditaci, či jiné činnosti, jen tak pro radost. K tomuto ale lidé ještě evidentně nedorostli, takže se budou svých nepotřebných pracovních míst raději držet zuby nehty, jen aby o nich nikdo nemohl prohlásit, že jsou nemakačenkové.

  A. Poláková 27.9.2020 13:11

  Myslím, že jste to dostatečně nedomyslela vy. Je spousta mladých lidí, kteří si vydělají na delší dovolenou, myslím tak nejméně dva tři roky. Asi byste si měla ověřit ,jak ztuha se daří těmto , původně pracovitým lidem, zařadit se zpět do původních povolání a hlavně do pravidelného rytmu. A jsou to lidé aktivní, inteligentní ...... Měla byste si o tom alespoň něco přečíst, když už žádného takového dobrodruha po ruce nemáte.

  A úředníci? je to podobně jako s policií....vy ve svém myšlení prostě směřujete k anarchii...zrušit pokud možno vše, a oslíčku otřes se.

  S. Glaserová 27.9.2020 9:58

  Z diskuze níže, vidím, že idea nepodmíněného základního příjmu nebyla vůbec pochopena :-/ Lidé se zlobí, že oni by měli doplácet na nějaké "nemakačenky", že slušný člověk přece MUSÍ vstávat každý den v pět a chodit do fabriky (eventuálně do úřadu) a tam makat, i kdyby to, co produkuje, bylo zcela k nepotřebě...Nevím, co je na tom pravdy, ale za bolševika kolovala mezi lidmi taková historka o tom, že kdesi existuje továrna na výrobu kominických koulí. Ale vzhledem k tomu, že po těch koulích nebyla ani zdaleka taková poptávka, byl tedy celý výrobní proces zacyklen a včera vyrobené koule se další den znovu tavily a vyráběly se z nich koule nové, které se tavily a....;-) Nuže...Není tedy lepší, než vyrábět pomocí umělé zaměstnanosti (což s příchodem automatizace bude nevyhnutelné) takové kominické koule, dát

  A. Poláková 27.9.2020 13:42

  Hmm, tipla bych vás na zaměstankyni nějaké vysoce užitečné neziskovky, naprosto nezbytné, dotované státem . Proto vám plošné dotace tak imponují,tentokrát dotace na volnočasové aktivity . Mimochodem někteří lidé jsou schopni realizovat sebevzdělání i volnočasových aktivit bez nepodmíněného základního příjmu . Ti kteří mají nedostatečný příjem ( a potažmo i vzdělání), ti se asi tak jako tak nedovzdělají :-) a základní příjem propijí :-)

  A. Poláková 27.9.2020 9:30

  Ti nejpřizpůsobivější z nás již takto drahná léta žijí. Naloženi v alkoholu, celý den s širokou rodinou ,občas si pořídí nějaké to další dítě, když se jim zdá, že by si měli přilepšit. Když vybydlí jeden příbytek soucitná společnost nabídne další. Prázdným hlavám s nepodmíněným základním příjmem se zachtělo snadného života. Nedochází jim, že když se všichni stanou parazity, hra končí.Stanou se vítězi Darwinovy ceny se všemi důsledky.

  Proč se to neděje s našimi nejpřízpusobivějšími je mi ovšem záhadou. :-) Cesta do pekel bývá zpravidla dlážděna dobrými a ještě lepšími úmysly. :-)

  D. Šumová 27.9.2020 7:34

  NESOUHLASÍM! JE TO PODPORA LENOSTI, APATIE, VYČŮRANOSTI A POTLAČENÍ PŘIROZENÉ AKTIVITY ČLOVĚKA. DOKONCE Z MÝCH DANÍ!!! POKUD BY K NĚČEMU TAKOVÉMU MĚLO DOJÍT - CHCI REFERENDUM!!!

  V. Sobotka 24.9.2020 14:37

  Jeden krok je dát základní příjem a druhý krok je zajistit žádoucí nakládání s přiděleným základním příjmem. A ten druhý krok je neřešitelný, zejména v důsledku lidských práv a svobod bez stanovení základních lidských povinností. Se základním příjmem bude totiž naloženo jako se sociálními dávkami. Mnoho lidí je zcela nezodpovědných a neschopných hospodařit a odepřít si požitky jako chlast, drogy, hrací automaty, placený sex apod. A tak základní příjem bude převážně prochlastán a kromě zvýšené kriminality související s alkoholem nic nepřinese. Muselo by být vynucování lidských povinností a zákazy nežádoucích aktivit, ale policejní stát jsme již měli. Základní příjem je stejně bláhová idea jako komunismus, protože nepočítá s reálným člověkem.

  M. Vápeník 24.9.2020 16:09

  Přesně tak. Vždycky přijde nějaký génius-spasitel, který vymyslí nějakou šílenost a tvrdí, že to bude výborné a všechny to zachrání. Jenže výsledky tohoto sociálního inženýrství bývají katastrofální.

  M. Vápeník 24.9.2020 11:21

  Je to hloupá věc. Čím víc argumentů, tím nepřehlednější to je a v té změti by někdo mohl nabýt dojmu, že to je snad chytré. Jenže ono je to jednoduché. Je to hloupé. Nepodmíněný příjem nejen umožní lidem v nouzi dostat lepší příležitost, ale také umožní lidem, kteří nechtějí lepší příležitost, ale sahají jen po horších a horších, tyto více realizovat. Sociální dávky jsou správné řešení.

  J. Kucirek 24.9.2020 10:15

  Faktem je, ze zajistit skoro vseobecnou zamestnanost pri dnesnim technologickem stupni vyroby a rizeni je nemozna vec. Komu by se mely ty veci prodavat? Kde jsou ty trhy? V Rusku? Uz tet jsou sklady preplnene az ke stropu. A to jeste nemluvime o nutnosti, ze resource teto planety nejsou nevycerpatelne a budoucnost nalezi vyrobkum dlouhodobe zivotnosti, coz znamena zase mene pracovnich prilezitosti. Kapitalismus v dnesni podobe, rust, zisk, profit za kazdou cenu zde neni na miste. Ze bychom prece jenom skoncili v tom přelakovanem komunismu, jak se pise dole?

  S. Rádl 24.9.2020 9:23

  Nemakačenkové všech zemí spojte se.

  Mimochodem, jednou z myšlenek komunismu bylo, každému podle jeho potřeb. V rámci různých společenských věd se říkalo totéž, co píší tito pomatenci. Totiž, že každý bude dělat to, co jej realizuje a bude to tedy dělat zodpovědně a rád. Když jsem se zeptal, kdo bude dělat nepopulární práce, které nejdou zautomatizova, jako například vyvážení žumpy, s vážnou tváří říkala, že se najde dost lidí, kteří v tom najdou životní smysl.

  Jetš by to chtělo zastavit financování spolků hlásající takové všeobecné dobro.

  M. Jméno 24.9.2020 4:49

  Pevně doufám, že se této zhovadilosti nikdy nedožiju.... Ale dnes už je v Evropě možné asi všechno...

  I. Lyčka 23.9.2020 20:01

  Jo jo, na důchody nebude, ale na základní příjem ano. Hurá.

  T. Klepal 23.9.2020 17:01

  Klasický pohled pouze z jedné strany. Plno řečí o naplňování důstojného života, o péči o děti a o seniory, o práci v občanské společnosti... Proč už se nepíše, že to musí (ne mohou) zaplatit všichni, kdo zůstanou pracovat? V daňových rájích se žádné prostředky samy od sebe neprodukují a stroje samy od sebe za lidi nepracují. Ve své podstatě to nejde jinak, než že tento komfort jedněch musí odpracovat jiní. Trochu přelakovaný komunismus: Lidé jsou tak uvědomělí, že všichni s radostí pracují podle svých možností a výsledky si rozdělují podle svých potřeb... To už někde zkoušeli, ne?

  A. Poláková 27.9.2020 9:34

  Jo, jo každému podle jeho potřeb .To zkrachovalo už na toaletním papíru, jak si dobře pamatuji.

  S. Tomáš 23.9.2020 15:24

  To by byl konec ODS a podobných nelidských stran těžících právě z chudoby jiných

  P. Pavel 23.9.2020 13:35

  To je zase totální blábol - zřejmě pokus o předvolební propagandu na poslední chvíli. Důstojný život žádný "základní příjem" nezajistí, jen více zdevastuje už tak narušenou motivaci obyvatel k produktivnímu životu. Vysoká nezaměstnanost ve Itálii, Řecku apod. je dána právě vysokou mírou sociální ochrany a extrémně složitým a nepružným pracovním právem. Německo bylo v 90. let v podobné situaci jako Itálie nebo Francie dnes (tedy vysoká nezaměstnanost a vysoké deficity státního rozpočtu, neplnilo maastrichtská kritéria). Pak pracovní trh razantně reformovalo, viz "Hartz", a nezaměstnanost klesla o polovinu a z Německa je dnes ekonomický motor Evropy s rozpočtovými přebytky. Všude kde se základním příjmem experimentovalo byly výsledky v lepším případě rozpačité. Aljaška rozdává peníze jen a pouze proto, že se jedná o území s velmi tvrdým klimatem a tedy velmi řídce obydlené. Rozdávání peněz má přilákat další obyvatelstvo z jiných států USA.

  Složité pracovní právo způsobuje, že se netvoří

  P. Pavel 23.9.2020 13:42

  nová pracovní místa, a bohatá sociální ochrana, že lidé ani pracovat nechtějí. V době konjunktury firmy v ČR nabízely nezaměstnaným Řekům, Francouzům a Italům volná pracovní místa. A výsledek ... nula. Nikdo neměl zájem jít pracovat do ČR, když v Itálii dostal dávky skoro stejné jako plat v ČR. Tento stav je i pravou příčinou nelegální imigrace. Tzv. základní příjem by byl smrtící přísadou do této velmi nebezpečné směsi a bezesporu by způsobil totální ekonomickou smrt Evropy.

  D. Krajíček 24.9.2020 9:16

  Přesně tak! R^