Informace o registru administrativních budov? Ano, ale za 60 tisíc korun.

Dle Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových jde o adekvátní částku za údaje o projektu CRAB požadované společností Acta non verba.

Nic není zadarmo. Otázkou však je, zda zaplacená částka je adekvátní tomu, co se za ní pořídí. O tom ví své obecně prospěšná společnost Acta non verba. Ta se obrátila na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových obrátila (ÚZSVM) s žádostí o informace o projektu Centrálního registru administrativních budov (CRAB). Konkrétně, kolik peněz úřad vydal v minulých letech za počítače a počítačové programy. ÚZSVM však chtěl za dohledání těchto informací 60 tisíc korun.

Společnost Acta non verba se proto spojila s Nadačním fondem proti korupci a zástupci obou organizací tento týden požadovanou částku na ÚZSVM přinesli. Pokud chtěl úřad poměrně vysokou částkou tazatele odradit, záměr mu nevyšel. Mluvčí ÚZSVM pak v reportáži z předání poplatku za informace tvrdí, že na zpracování údajů budou zaměstnanci úřadu pracovat 240 hodin, a požadovaná částka je prý proto adekvátní.

Centrální registr administrativních budov připravovaný Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových by měl poskytnout kompletní přehled o kancelářských prostorách ve vlastnictví státu a na kolik přijde jejich správa. Projektový záměr CRAB schválila Topolánkova vláda v květnu 2008. V červnu následujícího roku byla připravena studie proveditelnosti projektu. V listopadu 2010 pak byl odstartován.

Dodavatelem systému je společnost IBM, jež zakázku získala bez výběrového řízení, o čemž ČESKÁ POZICE informovala již loni v srpnu. Odpovídá ale částka okolo 250 milionů korun skutečné náročnosti zakázky? (Z této částky zaplatí Evropská unie 85 procent.) Vojtěch Razima, ředitel Acta non verba, navíc upozorňuje, že tato částka je pouze za počítačový program, který bude třeba naplnit informacemi o budovách.

Razima říká: „Když podle zákona žádáme o informace a instituce za ně chce nesmyslně vysokou částku, víme na základě našich zkušeností, že jsme uhodili hřebíček na hlavičku. Potvrdilo se nám to v mnoha našich kauzách. Zřejmě to bude i tento případ. A dodává: „Buď může být ze získaných informací patrné, že je zde nehospodárně nakládáno s veřejnými prostředky, což může být i díky korupčnímu jednání, nebo jde o zcela neefektivní fungování a využívání systému. Až od ÚZSVM dostaneme požadované informace, provedeme jejich analýzu.“

Počet příspěvků: 1, poslední 25.5.2013 08:38 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.