Indie je největším globálním dovozcem zbraní

Dle švédského think tanku SIPRI byla v letech 2006 až 2010 Indie největším importérem zbraní na světě. Za ní se umístily Čína a Jižní Korea.

Švédský think tank Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru (SIPRI) dnes informoval, že Indie byla v uplynulých pěti letech největším dovozcem zbraní na světě. Think tank SIPRI se specializujena výzkum konfliktů, zbraní, kontrolu zbrojení a odzbrojení. Vznikl v roce 1966 a z 50 procent jej financuje švédský stát. Mezi prvními pěti dovozci zbraní jsou čtyři státy z Asie.

„Indie dovezla v letech 2006 až 2010 devět procent z celkového objemu mezinárodního importu zbraní. Z toho 85 procent představoval dovoz z Ruska,“ uvedl ve zprávě SIPRI. Její import zbraní se oproti předchozím pěti letům zvýšil o 21 procent, z čehož 71 procent tvořily objednávky letadel. Siemon Wezeman, jenž se podílí na programu pro transfer zbraní SIPRI, prohlásil, že nákup zbraní Indií ovlivnilo několik faktorů. „Nejčastěji se uvádí soupeření s Pákistánem a Čínou, ale jsou to i vnitřní bezpečnostní problémy,“ řekl Wezeman.

Na druhém místě se ve světovém dovozu zbraní umístily společně Čína a Jižní Korea. Obě země se podílely na globálním importu zbraní šesti procenty. Čtvrtý je Pákistán s pěti procenty. Letadla tvořila 45 procent pákistánského dovozu zbraní a nakupoval je v Číně a v USA. Pákistánský dovoz zbraní se oproti předchozím pěti letům zvýšil o 128 procent. Pátým největším importérem zbraní na světě je Řecko. To dovezlo čtyři procenta z celkového světového dovozu zbraní.

Od zrušení embarga OSN v září 2003 na vývoz zbraní do Libye je libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu nejvíc dodávaly Velká Británie, Francie, Itálie a Rusko. Kaddáfího vojenské jednotky je nyní používají proti povstalcům. Egypt dovezl v letech 2006 až 2010 60 procent zbraní z USA. Kromě USA dodávaly zbraně Mubarakovu režimu Rusko, Černá hora, Nizozemsko a Čína.

Hlavním vývozcem zbraní byly s 30 procenty z jejich celkového světového exportu v předchozích pěti letech USA. Z toho 44 procent jich dovezly do Asie a Oceánie. Za nimi následuje Rusko (23 procent), Německo (jedenáct procent), Francie (sedm procent) a Velká Británie (čtyři procenta). „Mezi hlavními dodavateli panuje velká konkurence, pokud jde o prodej zbraní do Asie, severní Afriky, Jižní a Střední Ameriky a na Blízký východ,“ prohlásil ředitel programu pro transfer zbraní SIPRI Paul Holtom.