Indicie o korupci v privatizaci Škody

MF Dnes mapuje toky 150 milionů, které vydala skupina Appian za poradenství při koupi státního podílu v plzeňské firmě.

Privatizace Škody: podezření na úplatek 150 milionů, píše ve čtvrtek v titulku hlavní zprávy MF Dnes. Konkrétně informuje, že švýcarští detektivové při mapování toků peněz kolem skupiny Appian, která v letech 2002 až 2003 získala plzeňskou Škodu, narazili na následující transkaci.

Appian poslal 150 milionů korun firmě Ashby Commercial, a to na základě smlouvy o poradenství. „Odměna byla podmíněna tím, že Appian získá část Škody od státní České konsolidační agentury za 350 milionů korun,“ píše deník. Pozoruhodná je už výše této částky, činí totiž 43 procent z nákupní ceny aktiv, která byla předmětem obchodu.

Švýcarská prokuratura je názoru, že společnost Ashby Commercial sloužila k jedinému účelu, a to k distribuci peněz. Zdroj blízký prokuratuře MF Dnes potvrdil přesvědčení Švýcarů, že přes Ashby šly korupční peníze. „Veškeré nepřímé důkazy vedou k podezření, že by se zde mohlo jednat o korupční platbu ve prospěch veřejného činitele pro usnadnění koupě aktiv u ČKA,“ napsala v analýze švýcarská prokuratura.

Klíčové v příběhu jsou další toky peněz:

  1. Zhruba 30 milionů korun poslala Ashby Commercial do společnosti Darios Management z Britských Panenských ostrovů. Najatý manažer firmy Darios údajně zajišťoval „bankovní transakce“ ve prospěch tehdejších majitelů poradenské společnosti Slavia Capital Praha, konkrétně Martina Kvietika, Petera Gabalce a Petera Ratkovského. Deník uvádí, že jim byla vyplacena přesněji nespecifikovaná odměna za zprostředkování koupě Škody. Potíž tkví v tom, že Slavia Capital byla zároveň oficiálním poradcem státu v této transakci. Slavia Capital Praha transakci zatím nevysvětlila. 
  2. Dalších zhruba 100 milionů korun poslala Ashby Commercial do lichtenštejnské nadace Antinari Anstalt. Tato suma pak zakrátko odešla jako půjčka do české společnosti Marila Invest. A to není neznámá firma. Jediným jejím majitelem byl v té době Jiří Syrovátka, blízký spolupracovník uprchlého podnikatele Tomáš Pitra a zavražděného údajného bosse českého podsvětí Františka Mrázka. Syrovátka nyní uvedl, že si na tuto transakci nepamatuje. Švýcaři se domnívají, že touto cestou mohly proudit peníze některým osobám „za účelem zvýhodnit prodej aktiv Škody“. Požádali české žalobce o domovní prohlídky a výslechy aktérů.
  3. Zhruba 20 milionů korun odešlo z účtu Ashby Commercial na konto společnosti UniPro Development. Podrobnosti o této firmě a transakci zatím k dispozici nejsou.

A vyjádření, která poskytli k těmto detailům politici, kteří byli „poblíž“ transakce?

  • Tehdejší ministr financí, nynější šéf ČSSD Bohuslav Sobotka: „Privatizaci Škody považuji za úspěšnou. Všechny procesy ale řídila Česká konsolidační agentura a dozorčí rada. Vláda jen formálně schválila výběr kupce.“
  • Tehdejší předseda dozorčí rady ČKA Vlastimil Tlustý (ODS): „Myslím, že privatizace Škody byla malá domů pro ČSSD. Teprve později mi došlo, proč byl na mě takový tlak. Nelíbilo se mi, že si sociálnědemokratická vláda v případě Škody pod sebe stáhla klíčová rozhodnutí.“
  • Tehdejší místopředseda dozorčí rady ČKA, poslanec ČSSD Josef Hojdar: „Škoda byla v těžké finanční situaci a my jsme byli rádi, že se našel kupec, který byl ochoten za podíl státu zaplatit 350 milionů korun.“

Připomeňme, že podle propočtů, která zveřejnila média, například právě MF Dnes, získali majitelé Škodu za zhruba 800 milionů a po konsolidaci a částečném rozprodeji vydělali zhruba 12 miliard korun.

Počet příspěvků: 5, poslední 24.11.2011 03:04 Zobrazuji posledních 5 příspěvků.