Ceska Pozice

INDECT: Velký bratr pro vaše větší bezpečí

Piráti se obávají myšlenky, že k vytvoření bezpečného prostředí je potřeba drastického zásahu do soukromí všech.

Česká pirátská strana o víkendu demonstrovala před vchodem do Úřadu pro ochranu osobních údajů. foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Česká pirátská strana o víkendu demonstrovala před vchodem do Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Nečum fízle! Stop sledování. 1984 už brzy. Stop Indect. S takovými transparenty a pod heslem „Kdo spí v demokracii, probudí se v totalitě“ o víkendu demonstrovala Česká pirátská strana před vchodem do Úřadu pro ochranu osobních údajů proti projektu INDECT. V jeho rámci se vyvíjejí a propojují sledovací systémy v Evropské unii.

Dle pirátů je INDECT nebezpečný zejména proto, že je ztělesněním myšlenky, že k vytvoření bezpečného prostředí je potřeba drastického zásahu do soukromí všech. V tom politická strana vidí jednu z hlavních myšlenek antiutopického románu 1984 George Orwella. Piráti navíc věří, že INDECT, jelikož umožňuje například rozeznávání jednotlivců v početné skupině lidí, se dá velmi snadno zneužít mimo jiné k perzekuci názorových odpůrců, kteří se účastní protivládních happeningů, demonstrací a podobně.

„Před návratem totalitních metod nás mají chránit zákony. Když vás chce policie sledovat či odposlouchávat, musí jí to schválit státní zástupce. Nová technologická realita však situaci významně mění, umožní nepřetržité sledování osob, bez jakéhokoli povolení,“ napsal pro Pirátské noviny krátce po demonstraci místopředseda České pirátské strany Ivo Vašíček. A dále píše: „Vzhledem k nedávno schválenému zákonu, který nařizuje operátorům, aby po dobu alespoň šesti měsíců uchovávali záznamy svých klientů o IP adresách, míst, odkud volali, komu, kdy a další charakteristiky hlasových a datových přenosů, mám pocit, že se nad námi smyčka totality zaváděné tentokrát korporátními fašisty pozvolna utahuje.“

Život s heliovými balóny nad hlavou

Jak by realita s INDECTem již brzy mohla vypadat, si na vlastní kůži nedávno vychutnalo dvacet tisíc účastníků letních slavností společnosti SWR, která ve spolkových zemích Bádensko-Würtenbersko a Porýní-Falc zajišťuje veřejnoprávní televizní a rozhlasové vysílání. Jednou z hlavních „atrakcí“ se tam totiž stal heliový balón včetně kamery s vysokým rozlišením, jenž se vznášel nad hlavami německých návštěvníků.

Ano, jde v podstatě o špehování občanů ve městech, anebo o podporu jejich bezpečí, záleží na úhlu pohleduSpolečně s mírně strašidelným sloganem „Vy slavíte, my dáváme pozor!“ chtěl tímto způsobem výzkumný institut Fraunhofer propagovat svůj nový projekt AMFIS a zároveň poukázat na to, jak dalece se inteligentní sledovací systémy v posledních letech vyvinuly. Akce spustila lavinu kritiky. Lidem se nelíbilo, že by letní veselice mohla být sledována důkladněji než například kempy Echo a Delta na základně Guantánamo. Vědci museli přislíbit, že nasbíraná data nebudou ukládat a v žádném případě nepoužijí technologii umožňující rozeznávání obličejů.

Na první pohled neškodný heliový balón názorně předvedl, jak moc vojenská technologie může již dnes zasáhnout do našich životů a do jaké míry by nás v budoucnosti mohla ovlivňovat. Jenže projekt institutu Fraunhofer není zdaleka jediným a už vůbec ne největším systémem, který by již brzy měl zabraňovat násilným činům a katastrofám dříve, než k nim vůbec dojde.

Mnohem rozsáhlejší je již zmíněný inteligentní sledovací systém INDECT, financovaný Evropskou unií, jehož se v roce 2009 ujalo konsorcium kolem univerzity v Krakově. Akronym znamená Intelligent information system supporting observation, searching and detection for security of citizens in urban environment – a ano, jde v podstatě o špehování občanů ve městech, anebo o podporu jejich bezpečí, záleží na úhlu pohledu.

Lze vytušit trestný čin?

Možné pole působnosti vyhlíží zprvu rozumně. Technologie INDECT má pomoci s předstihem rozeznat násilné činy či blížící se katastrofy, a chránit tak lidské životy. Indect dokáže včas odhalit lesní požáry či jiné přírodní katastrofy. Během velkých demonstrací, festivalů a podobně zaregistruje předzvěsti masové paniky, v okolí koupališť a jezer může zase poskytnout důležité informace plavčíkům. Jenže vzájemně propojené bezpilotní letouny, kamerové systémy, softwary k rozeznávání obličejů, technologie analyzující chování občanů a programy dolující data získaná z veřejného internetu mají zároveň automaticky detekovat hrozby trestných činů. Zde začíná celý systém haprovat. Chce-li INDECT nahradit přemýšlejícího policistu a do jisté míry vytušit trestný čin, neobejde se bez plošné kontroly nás všech.

Mluví se o kontrole mailů a chatů, a dokonce i sledování nákupních návyků prostřednictvím analýzy pohybů na bankovních účtechPodobně, jak tomu je už u takzvané „data retention“, tedy povinnosti operátorů uchovávat provozní a lokalizační údaje z mobilní a internetové komunikace, kterou v červenci opět zavedla novela zákona o elektronických komunikacích, dělá z nás i nový záměr Evropské unie předem podezřelé, avšak metody INDECTu jsou mnohem invazivnější. Sledování telefonátů je pouhým začátkem, mluví se o kontrole mailů a chatů, a dokonce i sledování nákupních návyků prostřednictvím analýzy pohybů na bankovních účtech. Tato opatření mají ulehčit práci především policii. O to více překvapuje, že se například německá kriminální policie BKA od celého projektu distancovala. Důvod je prostý: Německým policistům se zdálo, že INDECT zachází příliš daleko.

Skepse je na místě. Do hledáčku INDECTu se totiž může dostat kde kdo. K tomu, aby se z vás stal podezřelý, stačí, když jste podobně zapomnětlivý jako já a v podzemní garáži nákupního střediska začnete hledat svůj vůz. Kamera zaregistruje vaše nestandardní chování, aktivuje se software k rozpoznávání obličejů, program začne porovnávat vaše fotografie s databází policie či fotografiemi na sociálních sítích. Jakmile systém odhalí vašiidentitu, začne dolovat informace.

Máte-li smůlu a zrovna jste si vyrazil v cizím autě, začne vás pro jistotu sledovat bezpilotní letoun anebo za vámi Velký bratr rovnou pošle policejní hlídku, koneckonců se může jednat o odcizený vůz, ve kterém transportujete výbušninu... Že byste mohl mít automobil půjčený od kamaráda, protože ten svůj máte v servisu, INDECT nenapadne – tímto způsobem inteligentní systém přemýšlet neumí a přesně v tom je obsaženo jeho nebezpečí. Každý je terorista, dokud se neprokáže, že není.

Nejasná definice

Podle vedoucích projektu INDECT může být podezřelým každý, kdo běhá či hlučí, sedí v městské hromadné dopravě na zemi anebo si někde zapomene zavazadlo. Systém se aktivuje i v případě lidí, kteří jen tak postávají, případně jdou po pěší zóně proti proudu. Nejasná definice abnormálního chování však zdaleka není jediným problémem kolem projektu INDECT. Německá média již v minulosti kritizovala nedostačující komunikaci zodpovědných a přirovnávala průběh projektu k jednání kolem protipirátské smlouvy ACTA, jež se odehrávala většinou za zavřenými dveřmi.

Je třeba podotknout, že se v případě INDECTu jedná o projekt, který se nasazení v reálném světě nemusí nikdy dočkatChybějící transparentnost se mezitím stává úrodnou půdou pro spekulace. Psalo se o tom, že INDECT má být testován během mistrovství Evropy ve fotbale i na letošních olympijských hrách v Londýně. Obě zprávy byly později dementovány. Za skandální je rovněž označována skutečnost, že z oficiálních stránek INDECTu nečekaně zmizely dokumenty popisující, které technologie se vlastně mají v rámci projektu vyvíjet. Důvodem jsou prý serverové problémy. Otázka, zda se podobně lajdácky bude zacházet i s našimi osobními informacemi, je zajisté namístě.

Zároveň je však třeba podotknout, že se v případě INDECTu jedná o projekt, který se nasazení v reálném světě nemusí nikdy dočkat. „Nikdo od nás nečeká, že odevzdáme finální produkt,“ řekl Jan Derkacz, jeden z vědců, německému magazínu Chip. Přesto zdůraznil, že se veškerá technologie připravuje s vizí, že bude jednoho dne podrobena zkoušce v ulicích velkoměst.

Indect je sice největší projektem tohoto typu, který se bezprostředně týká nás všech, v rámci bezpečnostního programu Evropské unie se ale připravuje dlouhá řada dalších lahůdek. K nejprominentnějším patří například Perseus k ochraně evropských hranic, Secur-ED, jež má vylepšit bezpečnost v městské dopravě, anebo systém IMSK, s jehož pomocí se budou jistit velké akce. Říká se, že bezpečí v lásce je parazit, který stravuje její kouzlo – měli bychom se rychle zamyslet, že s životem se to má úplně stejně.

Do povědomí široké veřejnosti se projekt INDECT dostal koncem května. Tehdy stoupenci hnutí Anonymous napadli webové stránky předního výrobce malých bezpilotních letounů Alpha Unmanned Aerial Vehicles. Více se dočtete ve článku Anonymous napadli výrobce bezpilotních letounů.

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.