Inciativa Vraťte nám stát: Sváčka ústavním soudcem nechceme

Jedna z výtek v dopise prezidentovi a senátorům zní, že Zemanův nominant má kontakt s politickým podnikatelem Tomášem Hrdličkou.

Janu Sváčkovi, předsedovi Městského soudu v Praze, by to lépe slušelo v některé soukromé firmě. foto: © ČESKÁ POZICE, Richard Cortes, ČTKČeská pozice

Prezident Miloš Zeman nepřestává rozdělovat českou společnost. Kromě ustavení prezidentské vlády, která však nezískala důvěru sněmovny, dráždí i svým návrhem na doplnění Ústavního soudu. Senátorům zkouší vnutit Jana Sváčka, kterého horní komora už loni odmítla.

Tehdy ovšem šlo o nominaci exprezidenta Václava Klause. Letos je situace jiná. Jak už ČESKÁ POZICE informovala, Zemanovu Sváčkovi se na ústavně právním výboru dostalo laskavějšího přijetí než loni Sváčkovi Klausovu. Legislativní experti Senátu doporučili jeho nominaci přijmout.

Proti záměru dostat Sváčka na Ústavní soud se ve čtvrtek postavila iniciativa Vraťte nám stát reprezentovaná šéfkou Rady pro mezinárodní vztahy Jiřinou Dienstbierovou, filozofem Václavem Němcem a podnikatelem Karlem Janečkem z Nadačního fondu proti korupci. Prezidentovi a senátorům zaslali dopis, ve kterém zmiňují nejdůležitější výtky vůči Sváčkovi.

  • Sváčkovo členství v KSČ, o kterém mlžil v médiích, a jeho podivná personální rozhodnutí v postu předsedy Městského soudu v Praze.
  • Kontakty Sváčka s postavami pražského polosvěta v čele s majitelem dvou čerpacích stanic Tomášem Hrdličkou.
  • Sváčkovo angažmá ve sboru právních poradců bývalého prezidenta Václava Klause, které dávají do souvislosti s dosud nevysvětlenými okolnostmi skandální novoroční amnestie.

(Tisková zpráva iniciativy, dopis Zemanovi i dopis senátorům jsou k nahlédnutí v přílohách.)

Sváček při loňském hlasování neprošel Senátem jen těsně, o pouhé dva hlasy. Horní komora se ovšem od té doby z třetiny obměnila, a proto mohou být poměry jiné. Šéf Senátu Milan Štěch hovořil o Sváčkově kandidatuře ve čtvrtečních Impulsech Václava Moravce, kdy sice řekl, že opakovaná nominace by mohla Sváčkovy šance snižovat, nicméně nechtěl říct, jak on sám bude v tomto případě hlasovat. Definitivní rozhodnutí Senát učiní příští středu 21. srpna.

Počet příspěvků: 1, poslední 16.8.2013 09:40 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.