I s předvolební oranžádou se to musí umět

Nápoj s heslem „Stop Nečasově vládě“ se asi měl stát trhákem kampaně, jenomže stratégové z ČSSD zapomněli dodržovat normy.

Šéfovi to sluší. Na zdraví! foto: © ČTKČeská pozice

Šéfovi to sluší. Na zdraví!

Nevypadá to jako profesionálně zvládnutý start kampaně. Sotva ji ČSSD spustila, už směřuje k blamáži. Přitom jde o stranu, jež se uchází o řízení správy státu. Jak chce řádně vládnout, když si neumí ani pořádně poradit se svou předvolební kampaní?  

Oranžový životabudič, neboli půllitrová pomerančová limonáda s heslem „Stop Nečasově vládě“ se asi měl stát trhákem kampaně sociálních demokratů. ČSSD spustila distribuci životabudiče zdarma na mítincích, jenomže stratégové z Lidového domu zapomněli dodržovat normy. Na etiketě by kromě složení nápoje mělo být uvedeno, kdo je výrobcem a distributorem limonády. A tak straně hrozí pokuta Státní zemědělské a potravinářské inspekce, která se případem začala zabývat.

„Potraviny musí být označeny několika údaji včetně distributora, prodejce nebo výrobce. Skutečnost, že jsou distribuovány zdarma, je od této povinnosti neosvobozuje,“ řekl webu idnes.cz mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Volební manažer ČSSD Jan Hamáček k tomu na webu novinky.cz řekl: „Soc. dem. v současné době prověřuje, zda došlo k pochybení. Pro jistotu okamžitě zastavujeme distribuci. Pokud se prokáže, že k pochybení došlo, zjednáme nápravu.“

Z „kauzy“, jíž se s gustem chopila média, může být žabomyší problém, až zmizí otázka, jež se chtě nechtě vnucuje: jde jen o minelu volebního týmu sociální demokracie, nebo o způsob, jak například zamaskovat možného sponzora strany? Prozatím víme to, co nám sdělil Jan Hamáček: Nejde o sponzorský dar. Výrobcem je kladenská společnost Kalabria, u které si zhruba deset tisíc kusů Oranžového životabudiče objednala agentura, která pro ČSSD celou „tour“ zařizuje.

E-Oranžáda

Tak trochu na okraj se podívejme i na složení životabudiče. Jed to sice není, ale ani nápoj pro vyznavače přírodního osvěžení. Složení: voda, cukr, kyselina citronová, aromatická báze, oxid uhličitý, kyselina askorbová a éčka. Taková běžná limča. Na éčka se podívejme podrobněji s pomocí webu Bezkonzervantu.cz:

Konzervant E 202 – Sorbát draselný zpomaluje růst plísní. Díky dobré rozpustnosti ve vodě se používá především v nealkoholických nápojích.
Účinky na lidský organismus: Neexistují žádné známé negativní účinky.

Konzervant E 211 – Benzoát sodný, jeden z nejpoužívanějších konzervantů. Je dobře rozpustný ve vodě. Používá se do nealkoholických nápojů, hořčic a omáček.
Účinky na lidský organismus: Většina lidí nemá s tímto konzervantem žádné problémy. U citlivých lidí se mohou dostavit alergické projevy a dle některých zdrojů může zhoršovat astma. Je dáván do souvislosti s dětskou hyperaktivitou.

Sladidlo E 951 – Aspartam je nízkokalorické sladidlo, které se používá se jako náhražka klasického cukru a přidává se do žvýkaček a nápojů.
Účinky na lidský organismus: Testy na zvířatech naznačily možnou karcinogenitu. U citlivých jedinců může pravděpodobně způsobovat různé potíže (bolesti hlavy, vyrážku, poruchy chování u dětí).

Sladidlo E 950 – Acesulfam K, látka je náhradní nízkokalorické sladidlo, dobře rozpustné ve vodě. Používá se v potravinách bez cukru.
Účinky na lidský organismus: Některé dřívější studie zpochybnily bezpečnost tohoto sladidla.

Sladidlo E 954 – Jedná se o široce používané nízkokalorické náhradní sladidlo. Sacharin (E 954) se přidává do žvýkaček, nápojů a cukrovinek.
Účinky na lidský organismus: Jedná se o prokázaný zvířecí karcinogen. Dle některých studiínebyly prokázány karcinogenní účinky na primátech.

Barvivo E 160a – Karoteny jsou přírodní oranžová barviva, která jsou přirozeně obsažena v mléčných výrobcích, ovoci a zelenině.
Účinky na lidský organismus: Beta-karoten se v těle přeměňuje na Vitamín A, stimuluje imunitní systém a působí jako antioxidant.

Barvivo E 150d – Amoniak – sulfitový karamel, Využívá se k barvení kyselých potravin a nealkoholických nápojů.
Účinky na lidský organismus: Nejsou prokázány žádné negativní účinky, některé zdroje však spojují karamel s dětskou hyperaktivitou.

Počet příspěvků: 3, poslední 30.8.2012 12:12 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.