I bez Jobse má Apple munici na dalších deset let

Jízdní řád technologické společnosti Apple je nastaven na několik let dopředu. Odchod Jobse by koncern neměl z nabraného kurzu vychýlit.

Motor inovace: díky Stevu Jobsovi se z malé počítačové firmy vyklubal světový koncern. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Motor inovace: díky Stevu Jobsovi se z malé počítačové firmy vyklubal světový koncern. | foto: (c)ReutersČeská pozice
Motor inovace: díky Stevu Jobsovi se z malé počítačové firmy vyklubal světový koncern.

Rok 2011 měl patřit společnosti Apple. Ještě minulou neděli byste na Wall Streetu nenašli analytika, který by s tímto tvrzením nesouhlasil. V příštích dvanácti měsících se očekávaly rekordní výsledky, následovníci starých dobrých známých, jako jsou iPhone a iPad, ale i revoluční technologie, které kalifornské společnosti zajistí nové trhy. Jenže v pondělí 17. ledna nastalo neočekávané.

Vizionářský CEO Steve Jobs oznámil, že si ze zdravotních důvodů bere dovolenou. Na to, aby se budoucnost miliardového kolosu ocitla v mlze, stačilo pouhých šest vět:

Team,

at my request, the board of directors has granted me a medical leave of absence so I can focus on my health. I will continue as CEO and be involved in major strategic decisions for the company.
I have asked Tim Cook to be responsible for all of Apple's day to day operations. I have great confidence that Tim and the rest of the executive management team will do a terrific job executing the exciting plans we have in place for 2011.
I love Apple so much and hope to be back as soon as I can. In the meantime, my family and I would deeply appreciate respect for our privacy.

Steve

Jaký druh nemoci Steva Jobse, jenž je považován za hnací motor inovace kultovní firmy, k rozhodnutí donutil, není známo. Stejně tak nikdo neví, jak dlouho jeho absence potrvá. Jobs v minulých letech již dvakrát vážně onemocněl. V roce 2004 překonal rakovinu slinivky a o necelých pět let později musel podstoupit transplantaci jater.

The New York Times cituje zdroj z okruhu Jobsových přátel, podle kterého šéfa Applu trápí právě relativně čerstvý zákrok z roku 2009. To je ale poměrně nezvyklé, tvrdí přední český odborník a přednosta Transplantcentra IKEM Pavel Trunečka. „Samozřejmě vždy záleží na diagnóze, kvůli které pacient transplantaci podstoupil. Běžně je život po transplantaci ale velmi kvalitní,“ řekl ČESKÉ POZICI Trunečka, „a s transplantovanými játry můžete klidně vyhrát olympijskou medaili.“ Přednosta soudí, že pokud Jobs v současné chvíli není schopný účastnit se každodenního života, bude se pravděpodobně jednat o nějaký závažnější problém.

Onemocní-li těžce „normální“ vrcholový manažer, je to kromě smutné události pro rodinu často také nepříjemná pracovní zpráva pro kolegy a obchodní partnery. Když se ale nemoc vrátí Stevu Jobsovi, šéfovi obří počítačové firmy Apple, dostane oznámení o novém příchodu choroby ještě záludnější příchuť – obavy z možné paniky a poškození investorů na finančním trhu.

Trhy jsou bezcitné a reagují okamžitě. Náhlý odchod ředitele Applu způsobil strmý pád akcií na Frankfurtské burze. Ve chvíli, kdy byla zpráva zveřejněna, odepsaly až sedm procent. Ve Spojených státech se v pondělí kvůli státnímu svátku neobchodovalo. Okamžitě se však ve všech amerických médiích rozpoutala diskuze, jak si jeden z největších světových koncernů poradí bez svého sladkého diktátora, jak novináři Jobse často nazývají.

Tak trochu déja vu

Nejen případní čeští majitelé akcií Applu mohou ale nejspíš zůstat v klidu. Steve Jobs totiž zanechal svou společnost v úžasné formě. V úterý technologický koncern poněkolikáté zlomil všechny rekordy. V prvním čtvrtletí, které končilo prosincem 2010, společnost vydělala šest miliard dolarů. Zisk se tak oproti minulému roku téměř zdvojnásobil. „Měli jsme fenomenální kvartál s rekordními prodeji iPhonů, iPadů i Macbooků,“ sdělil Jobs v tiskové zprávě. Americká burza i proto nereagovala na Jobsovy zdravotní potíže zdaleka tak drastickým pádem akcií firmy jako její frankfurtský protějšek o den dříve.

Současná situace ostatně není pro Apple žádnou novinkou. Když Jobs opustil společnost předloni, akcionáři sténali ještě hlasitěji než dnes. Jenže v době, kdy se šéf do centrály v kalifornském Cupertinu vrátil, akcie Apple už dávno opět směřovaly k rekordním výšinám. Důvodem byl nepřetržitý tok novinek, na které trhy nemohly reagovat jinak než pozitivně.

I tentokrát spadá dočasný odchod Jobse do doby, kdy Apple plánuje hned několik důležitých inovací

I tentokrát spadá dočasný odchod Jobse do doby, kdy Apple plánuje hned několik důležitých oznámení. Očekává se, že kalifornská společnost v nejbližších týdnech představí druhou generaci tabletu iPad, kterého se jen v minulém kvartále prodalo víc než sedm milionů kusů. Na počátek roku 2011 byl rovněž plánovaný start novin „The Daily“ vyrobených speciálně pro iPad, které by měl co nevidět představit mediální magnát Rupert Murdoch. Je velmi pravděpodobné, že se tento rok dočkáme i iPhonu 5. A jedno je zcela jisté: Jobsova absence na uvedení produktů na trh nic nezmění.

Navíc se vedení technického gigantu dočasně ujal Tim Cook, o kterém se v kuloárech hovoří jako o potenciálním nástupci „diktátora“. Přestože má Jobs stále ještě hlavní slovo, mnozí věří, že denní chod společnosti už dlouho řídí právě Cook, který si šéfování Applu vyzkoušel již před dvěma lety.  

Úroda bude i bez šéfzahradníka

O tom, že akcionáři se úpadku společnosti rozhodně bát nemusejí, je přesvědčený i expert blogu TechCrunch MG Siegler. Podle něj se v Cupertinu, sídlu Applu, hned tak nic nezmění. Jízdní řád firmy je prý naprogramovaný na několik let dopředu. Jak americký blog zjistil, například iPhone 4 prošel speciálním oddělením na testování produktů již před dvěma lety. Je tedy velmi pravděpodobné, že vývojáři tamtéž právě zkoušejí šestou, možná dokonce i sedmou verzi a stejný postup bude určitě platit i u ostatních produktů.

O neklidné noci se americkým analytikům postarala tedy pouze skutečnost, že Jobs je duchovním otcem produktů, které v minulých letech z malého poskytovatele počítačů udělali nejhodnotnější technologickou společnost světa. Jeho cit pro inovace je tak proslulý, že ho chválí i konkurenti. „Steve dokázal neuvěřitelné,“ nechal se nedávno slyšet i sám zakladatel Microsoftu Bill Gates.

Takové inovátorské schopnosti Cook pravděpodobně nemá. Zatím je ale z čeho vybírat. Jen v roce 2010 si Apple nechal patentovat 569 vynálezů. Mezi nimi jsou takové vychytávky jako například technologie iBike, která propojí MP3 přehrávač s kolem uživatele, iPhone na solární energii či třeba osobní počítače s vestavěným projektorem.

Jobs vždy toužil po tom, aby svými technologiemi změnil svět. Cook má dostatek munice na to, aby změnil minimálně příští desetiletí.

Počet příspěvků: 1, poslední 22.1.2011 10:59 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.