Hysterická pražská koalice už se zase pohádala

Týden, který by v Praze nebyl opentlen krizí koalice ODS a TOP 09, by byl podezřelou záležitostí. Současný není výjimkou.

Ondřej Koutník 24.4.2013

foto: © ČTK, montáž ČESKÁ POZICE, UrbČeská pozice

Týden, který by v Praze nebyl opentlen krizí koalice ODS a TOP 09, by byl podezřelou záležitostí. Současný není výjimkou. Rozbuškou aktuálního sporu se stal návrh TOP 09 na reorganizaci magistrátu, nad kterým se koalice neshodla. Na to konto radní za topku natruc zablokovali návrhy radní Aleksandry Udženiji z ODS, které se týkaly jiných oblastí rozhodování. Načež primátor přerušil jednání rady hlavního města. TOP 09 hrozí odchodem z koalice.

Podívejme se na původ rozmíšky. Návrh na reorganizaci pražského magistrátu z dílny TOP 09 podle ODS není koncepční a nezohledňuje připomínky, které k návrhu občanští demokraté vznesli. Podle některých politiků panovala v ODS obava, že takovou reorganizací by na magistrátu došlo ke značné centralizaci a vytvoření postu jakéhosi vlivného super-úředníka, který by měl pod sebou vícero odborů.

Tento koaliční „zásek“, jak mimo záznam konstatují představitelé TOP 09, není taktickým prvkem v permanentních manželských scénkách, ale rozšiřuje bitevní pole. Seznam problémů začíná být impozantní. Týkají se dostavby Blanky, dopravního podniku, vysvětlení právnických zakázek, Pražské plynárenské, nyní tedy přibyla reorganizace. Jejich řešení koalice hledá v takzvaném smírčím řízení (více v článku Jak si Svobodova parta kazí revoluci na radnici).

„ODS shodila pod stůl dlouho projednávané materiály. Koalice je ve vážné krizi. Musíme zvážit další kroky,“ řekl ČTK šéf pražských zastupitelů za TOP 09 Jiří Vávra, podle něhož se o nich pravděpodobně rozhodne ve čtvrtek na jednání zastupitelstva. První náměstek primátora Tomáš Hudeček se snaží napětí mírnit. „Hodláme se dohodnout,“ napsal ČESKÉ POZICI.

Kdyby z dohody sešlo, jaké by byly varianty nové koalice? Zbývají dvě možnosti, které slýcháme v kuloárech:

  1. Koalice ODS a TOP 09 by zůstala v Praze u moci, strany by si ale prohodily primátorský řetěz – jinými slovy vládcem města by se po Bohuslavu Svobodovi stal představitel TOP 09. Představitelé obou stran tuto možnost nepotvrzují, ani nevyvracejí.
  2. Jelikož ODS už vyčerpala možnost vládnutí s ČSSD, zbývá už jen varianta topka plus ČSSD (například podpora menšinové rady TOP 09). Ještě před deseti dny předseda ČSSD v Praze Karel Klíma tvrdil, že „zatím platí, že jsme rozhodnutí již nevstupovat do žádné koalice na magistrátu a primárně se soustředit na kampaň“. Teď ale mírně otáčí: „Pokud bychom byli osloveni a bylo to ku prospěchu Pražanům a v souladu s našimi prioritami, pak bychom asi zvážili náš postup,“ napsal Klíma ČESKÉ POZICI.

I kdyby se momentální krizi podařilo Svobodovi vyřešit, už by snad bylo na čase si uvědomit: Pražané mají spíše právo se dozvědět, kdy a za kolik se dostaví tunel Blanka. Jaké rozšířené služby budou moci využívat skrze „miliardovou“ Opencard? Zprávy o permanentním rozvodovém řízení se obehrály. Do komunálních voleb zbývá 18 měsíců...

Počet příspěvků: 1, poslední 25.4.2013 07:28 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.