Hypotéky zdraží i o tisíce korun ročně

Za hypotéku zaplatí lidé na úrocích i o tři tisíce korun ročně víc. Drtivá většina bank na českém trhu už zdražila nebo se k tomu chystá. Spotřebitelských úvěrů se zdražování netýká.

Vojtěch Wolf 27.11.2017
Panelový dům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Panelový dům. | foto: Shutterstock
Panelový dům.

Až o 0,2 procentního bodu už zvýšily sazby u některých fixací Komerční banka, Česká spořitelna či Hypoteční banka. Tato trojice má přitom dohromady více než 70 procent tuzemského trhu s hypotékami. A úroky zvedla i skupina ČSOB, kam Hypoteční banka patří.

„V reakci na změnu cen na trhu zvyšujeme od 13. listopadu o 0,1 procentního bodu ročně nabídku Garantovaných sazeb ČSOB, které jsou platné pro úvěry s LTV (poměr výše úvěru k hodnotě nemovitosti; pozn. red.) do 80 procent s fixací na tři a pět let za podmínky vedení platebního styku v ČSOB a při sjednání pojištění... Nová úroková sazba bude 2,39 procenta ročně,“ sdělil LN mluvčí ČSOB Patrik Madle. „Současně zvyšujeme o 0,2 procentního bodu úrokové sazby hypotečních úvěrů s LTV do 70 procent, a to pro všechny typy sazeb a fixací. Ostatní úrokové sazby zůstávají beze změny,“ dodal.

Hypotéka na poslední chvíli

Podle expertů může právě poslední zvýšení přimět klienty, kteří si do konce roku chtěli vzít hypotéku, k rychlejšímu rozhodnutí. „Efekt to bude mít jeden... toto zdražení přinutí část lidí konat, protože si uvědomí, že doba extrémně levných hypoték může skončit dřív, než si myslíme,“ soudí například šéf makléřské společnosti Golem Finance Libor Ostatek.

Na to, že se budou lidé v obavě z výhledového zdražování úvěrů chtít zajistit na delší dobu, sází například dvojka trhu Česká spořitelna. Ta v posledních dvou letech registruje výrazný nárůst zájmu o hypotéky s dlouhodobými fixacemi na osm a deset let. „V souvislosti se zvýšením sazeb ČNB jsme proto jako první banka na trhu zařadili do naší oficiální nabídky hypotéku s fixací 15 let a úrokovou sazbou od 2,69 procenta,“ potvrzuje mluvčí banky Filip Hrubý.

Podle expertů může právě poslední zvýšení přimět klienty, kteří si do konce roku chtěli vzít hypotéku, k rychlejšímu rozhodnutí.

Některé banky jako například Moneta či Raiffeisenbank zvedly sazby u některých fixací až o 0,3 procentního bodu. „Od listopadu došlo ke zvýšení sazeb u hypotečních úvěrů o 0,1 procentního bodu u kratších fixací a o 0,2 až 0,3 procentního bodu u delších. Podstatné je, že u klienty nejžádanější fixace na pět let jsme sazbu nezměnili a zůstala na atraktivní úrovni 1,99 procenta,“ upřesňuje Petra Kopecká z Raiffeisenbank.

Zvyšovat sazby ještě v listopadu se chystá i Air Bank (článek byl v LN publikován dne 13.11., pozn. red.). Několik bank ale ještě se zvýšením sazeb vyčkává. „Zatím jsme nezdražili nic. Sledujeme, co se děje na trhu. Sami budeme reagovat postupně tak, aby naše nabídka zůstala stále dostatečně atraktivní,“ uvedla šéfka komunikace Equa bank Markéta Dvořáčková.

Podle Ostatka zvednou do konce roku sazby i ty finanční instituce, které tak ještě neučinily. „Na přelomu roku proto očekávám další posun sazeb nahoru,“ řekl.

Boj o spotřební úvěry

Co se banky zatím zdražovat příliš nechystají, jsou spotřebitelské úvěry. „Jde o rozdílný trh... způsob poskytování a chování spotřebitelů se od hypoték značně liší. Stále se zvyšující konkurenční boj, zejména díky refinancování a konsolidaci, vytváří na poskytovatele silný tlak, který růst úrokových sazeb v ekonomice stále ještě převáží,“ říká Dvořáčková z Equa bank.

Co se banky zatím zdražovat příliš nechystají, jsou spotřebitelské úvěry.

„Ze spotřebitelského pohledu je to dobrá zpráva – poslední zvýšení úrokových sazeb ze strany ČNB nebude mít z našeho pohledu zcela jistě vliv na úročení spotřebitelských půjček,“ dodala.

S tím souhlasí i mluvčí Moneta Money Bank Jakub Švestka. „Úročení spotřebitelských úvěrů ponecháme v současnosti beze změny, klienti si u nás nyní mohou půjčit s garantovaným úrokem 6,9 procenta,“ ujistil.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.