Hušák se připojil k insolvenčnímu návrhu na Sazku

Soud má rozhodnout do 15 dnů. Éra dosavadního vládce loterijní firmy se blíží ke konci. Předběžným správcem zůstal Josef Cupka.

Sazku řídil šestnáct let. Panování Aleše Hušáka se po pátečním rozhodnutí insolvenčního soudu chýlí ke konci. foto: © ČTKČeská pozice

Sazku řídil šestnáct let. Panování Aleše Hušáka se po pátečním rozhodnutí insolvenčního soudu chýlí ke konci.

aktualizováno

Předseda představenstva Sazky Aleš Hušák v pátek podepsal podle mluvčího firmy Jana Tuny insolvenční návrh na loterijní společnost a podal ho k Městskému soudu v Praze. Soud nyní může o insolvenci firmy rozhodnout kdykoliv, podle zákona na to má 15 dnů.

Hušák vládne Sazce od 14. března 1995 a jeho éra v čele společnosti se zřejmě blíží ke konci. Dnešnímu Hušákově návrhu předcházelo rozhodnutí insolvenčního soudu, který po výslechu klíčových lidí kolem loterijního gigantu znovu ustanovil předběžným insolvenčním správcem Josefa Cupku. Ten již v loterijní firmě působil (předchozí rozhodnutí o jeho ustanovení zrušil na žádost Sazky Vrchní soud minulý pátek).

Cupka bude mít nyní na klíčové kroky vedení Sazky rozhodující vliv, ovšem podmíněný souhlasem prozatímního věřitelského výboru. Do toho soud jmenoval  zástupce věřitelů Moranda, Siderius Holdings (oba pod kontrolou PPF), KKCG Structured Finance (z impéria Karla Komárka), Gtech Global Services (provozuje terminály a loterijní systém Sazky) a Česká spořitelna (významný veřitel Sazky).

Správce i výbor mají soudu zaslat své stanovisko ohledně návrhu smluv o úvěru a spolupráci se společností Gladiolus, za níž stojí skupina Penta a E-Invest Martina Ulčáka. Jejich uzavření prosazoval Hušák, dle něj by nový úvěr ve výši až 2,5 miliardy vyřešil akutní pohledávky a znamenal ukončení insolvenčního řízení.

Jenže Cupka s uzavřením smlouvy nesouhlasil již v minulosti – poté, co se o ní dozvěděl od místopředsedy představenstva Sazky Romana Ječmínka, požádal soud o předběžné opatření. Jeho prostřednictvím soud omezil pravomoci managementu Sazky nakládat s majetkem firmy. „Můj názor na smlouvu s Gladiolusem se nemění,“ řekl navíc Cupka serveru Aktuálně.cz. Na dalším postupu bude spolupracovat s věřitelským výborem.

Z dosavadního průběhu insolvenčního řízení lze předpokládat, že s uzavřením smluv nebudou souhlasit ani členové věřitelského výboru, mezi nimiž jsou mimo jiné společnosti Moranda a Siderius a KKCG Structured Finance. Moranda a KKCG totiž podaly své insolvenční návrhy již v lednu a únoru a budou chtít Sazku reorganizovat po svém.

Skupina KKCG obě dnešní rozhodnutí soudu přivítala. „Ustanovení předběžného správce zajistí plynulý chod Sazky. Naším cílem je co nejrychleji obnovit důvěru sázejících, zajistit finanční stabilitu Sazky, začít standardně vyplácet všechny výhry a hradit závazky vůči všem dodavatelům,“ uvedl v tiskové zprávě výkonný ředitel skupiny KKCG Jiří Radoch.

Pohlídají Hušáka

Přihlášené pohledávky věřitelů, kteří zasednou ve věřitelském výboru:

  • Moranda – 431 milionů korun
  • Siderius Holding – 400 milionů korun
  • KKCG Structured Finance – 409 milionů korun
  • Gtech Global Services – 210 milionů korun
  • Česká spořitelna – 215 milionů korun

O úpadku Sazky soud zatím nerozhodl. Dosud čekal na to, zda se Hušák připojí se svým návrhem k insolvenčnímu návrhu Romana Ječmínka, který k soudu dorazil v pondělí 21. března. Představenstvo Sazky pověřilo Hušáka podáním insolvenčního návrhu během tohoto týdne již dvakrát. Dnes dosavadní vládce firmy jeho požadavku vyhověl.

Další informace o Hušákově insolvenčním podání mají být dle mluvčího Tuny k dispozici během neděle a pondělí. Předpokládá se, že jeho součástí bude i návrh na restrukturalizaci Sazky současným managementem firmy. Ten by však musel posvětit nejen soud, ale i věřitelský výbor. Lze nicméně očekávat, že věřitelé nebudou záměrům současného šéfa příliš nakloněni.

Sazce hrozí pozastavení loterijní licence

Ministerstvo financí ve čtvrtek zahájilo se Sazkou správní řízení. Jeho výsledkem může být i pozastavení či odebrání loterijní licence. Dle výsledků kontroly státního dozoru nad loteriemi a finančního úřadu totiž Sazka nevyplácí výhry v souladu s herním plánem, jehož dodržování je jednou z podmínek pro udělení licence. Sazka sice ve čtvrtek přiznala, že „minulý týden došlo k opoždění výplaty některých výher z důvodu právních nejasností“, vyplácení výher však již bylo dle mluvčího firmy Jana Tuny obnoveno, což je prý Sazka ministerstvu fianncí schopna prokázat.