Hušák posílil v Sazce

Akcionáři loterijní firmy přihlásili osmimiliardovou pohledávku a soud zrušil zákaz nakládání s majetkem bez souhlasu insolvenčního správce.

Zhoršení platební neschopnosti Sazky její šéf Aleš Hušák nezabránil. foto: © ČTKČeská pozice

Zhoršení platební neschopnosti Sazky její šéf Aleš Hušák nezabránil.

Ve hře o další osud Sazky se v rámci insolvenčního řízení pomalu začínají rozdávat rozhodující karty. Ve čtvrtek uplynula lhůta pro přihlášení pohledávek. Přesný počet a celkovou částku bude Městský soud zřejmě znát ve druhé polovině příštího týdne. Již nyní je však zřejmé, že o složení věřitelského výboru, který bude mít zásadní vliv na další dění v hroutícím se loterijním impériu, se povede napínavá bitva.

Občanské sdružení Zelený ostrov (OSZO) na poslední chvíli přihlásilo u insolvenčního soudu obří pohledávku ve výši 8,1 miliardy korun. OSZO vlastní akcionáři Sazky, tedy sportovní svazy. Sdružení je majitelem firmy Bestsport, která provozuje O2 arenu a je rovněž v insolvenci. Pohledávka jsou budoucí odvody Sazky na veřejně prospěšné účely, jež jsou využívané ke splácení dluhů za arenou, jejíž výstavba přivedla Sazku do současného stavu (od 29. března je v úpadku). Mezi Sazkou, OSZO a Bestsportem se tedy kvůli splácení arény přelévají miliardové sumy.

Akt zoufalství?

O platnost této pohledávky se ještě povede soudní spor. Nedávná valná hromada sdružení totiž odvolala výkonný výbor, a proto OSZO nemělo potřebné dva statutární zástupce, jejichž podpis byl pro přihlášení pohledávky nezbytný. Tu přihlásil odvolaný šéf výkonného výboru Jan Boháč (činovník ČSTV, majoritního akcionáře Sazky) a spolu s ním i podepsal šéf ČSTV Pavel Kořan a Jaroslav Němec, prezident Asociace tělovýchovných jednot (v Sazce má jedno procento). O platnosti valné hromady bude zřejmě rozhodovat soud.

O platnosti pohledávky rozhodne insolvenční správce Josef Cupka. Ten všechny přihlášené pohledávky rozdělí na nesporné a sporné. U sporných se může jejich majitel odvolat. To obnáší riziko, že pokud poté soud rozhodne, že pohledávka není oprávněná, musí majitel požadovanou částku doplatit do majetkové podstaty.

Skupina KKCG Karla Komárka, která byla spolu s PPF Petra Kellnera doposud největším věřitelem Sazky, považuje pohledávku OSZO za „akt zoufalství“. V případě, že však soud pohledávku uzná, budou se nejspíš na hranici zoufalství pohybovat jakékoli snahy KKCG a PPF odstřihnout dosavadního ředitele Sazky Aleše Hušáka od možnosti ovlivnit další vývoj v loterijní firmě. Pohledávku OSZO přihlásili jeho zastánci, a Hušák bude bránit majetek „svých“ akcionářů do posledního dechu. Jak již dříve prohlásil v rozhovoru pro Aktuálně.cz, nejlepší výsledek bitvy by byl, kdyby současným akcionářům zůstala firma celá.

Podceňovat Hušáka?

Vrchní soud v Praze v pátek zrušil opatření městského soudu, který Sazce zakazoval nakládat s majetkem nad půl milionu korun bez souhlasu insolvenčního správce. Důvodem byla snaha vedení Sazky uzavřít úvěrovou smlouvu na 2,5 miliardy korun se společností Gladiolus, za níž je finanční skupina Penta a E-Invest Martina Ulčáka. I když bylo opatření zrušeno, je málo pravděpodobné, že by tato smlouva byla nyní ve hře. Chystala se v době, kdy Sazka ještě nebyla v úpadku a ony 2,5 miliardy korun by byly stačily na splacení akutních dluhů a vytažení firmy z insolvence. (Otázkou je, na jak dlouho…) Mluvčí Sazky Jan Tuna nicméně uvedl, že firma bude uvažovat o možnosti žádat po státu náhradu škody, která jí kvůli opatření vznikla.

Uvidíme, jaký bude finální seznam věřitelů. A s čím přijde lišák Aleš Hušák. Pro KKCG a PPF je to silný a nečitelný protihráč. Spoluvlastník skupiny PPF Jiří Šmejc označil ve čtvrtek v rozhovoru pro iHned.cz situaci ve firmě za absurdní a přiznal, že iracionalitu situace skupina podcenila. „Pořád existují standardní řešení, jako je reorganizace. Jenom si myslím, že dneska to vidíme tak, že raději zvolíme cestu, která je trnitější, ale bude správná,“ prohlásil Šmejc. Spolupráci s Hušákem si však představit příliš nedovede.

Další vývoj v někdejším loterijním gigantu, který se každým dalším dnem nevratně rozpadá, bude ještě hodně trnitý. Že na tom boji vydělají, si mohou být jistí snad jenom právníci všech hráčů na bitevním poli. A samozřejmě Fortuna z impéria Penty, která finišuje se spuštěním konkurenční číselné loterie.