Ceska Pozice

Hušák píše knihu o Sazce. Trumfne v prodejích Paroubka?

Bývalý šéf loterijního gigantu v rozhovoru pro Aktuálně.cz otevřeně přiznává, že na své autobiografii chce hlavně vydělat peníze.

Tak se nám Aleš Hušák vrací k Sazce. Několik měsíců od definitivního konce své 16leté nadvlády v loterijním gigantu chystá knihu, jak uvedl v rozhovoru pro server Aktuálně.cz. Bude autobiografická a primárně rekapitulovat pád Sazky. „To, co se dělo mezi lidmi, to bude vlastní obsah,“ naznačuje Hušák v rozhovoru.

A otevřeně přiznává, že píše knihu kvůli penězům. Že ač je finančně zajištěný, „musíte v životě počítat každou korunu. Já chci prostě dokázat, že vydám knihu, na které vydělám, to je celé.“ Máme pro pana doktora super tip na nakladatele, s nímž dozajista trumfne i dosud nejlépe placeného českého spisovatele Jiřího Paroubka.

Vejdělek, nebo prodělek?

Jmenuje se Aleš Lederer a Hušák by si u jeho nakladatelství Prostor mohl přijít na slušný jackpot. Počítejte s námi: Paroubek si za svůj nejnovější memoárový bestseller Plnou parou v politice řekl o čtyři miliony – a dostal je. Byť Lederer prodělal, jak nedávno sám přiznal na webu iDnes.cz: „Pan Paroubek chtěl smlouvu na čtyři miliony. Spolupráce by se mi vyplatila až při sto tisících prodaných knih.“ Paroubka se prý prodalo více než 40 tisíc kusů, o čemž odborníci na knižní trh pochybují. A ani v antikvariátech poslancovy paměti nechtějí, jak si ČESKÁ POZICE ověřila na vlastní kůži.

U Hušáka může Lederer předběžně počítat s více než milionem prodaných kusů. Knihu si jistě ze zvědavosti pořídí všichni registrovaní sportovci v Česku. Koho z členů některého ze sportovních svazů ČSTV, Autoklubu nebo České obce sokolské by nezajímalo, kdo, jak a proč jim vyfoukl pod nosem slípku snášející zlatá vejce? Nota bene přispějí-li tím zároveň na bývalého generálního ředitele firmy, kterému insolvenční správce Sazky odmítl vyplatit odstupné. Kniha by navíc mohla jít na dračku i v zahraničí. Krach Sazky jako monopolu na trhu číselných loterií je světový unikát a jistě by nebyl outsiderem v nějakém tom hlasování o osmý div světa.

Paroubkovi pomohl Lederer k nákupu domku na řecké Ithace (za pět milionů korun) a sobě k prodělku. Hušákovi k vilce v teplých krajích pomáhat nemusí (na španělské Menorce má jednu za 60 milionů). A pokud si exšéf Sazky neřekne o miliardu, která by se hodila k nákupu slavné arény ve Vysočanech, Lederer na Hušákově autobiografii rozhodně neprodělá.

Ale žerty stranou a podívejme se na zajímavé pasáže rozhovoru s Alešem Hušákem na Aktuálně.cz:

Aktuálně.cz: Setkal jste se s nějakou reakcí poté, co byla zveřejněna vaše pracovní smlouva?
To nebyla moje pracovní smlouva, to, co jste zveřejnili na vašem webu.

Aktuálně.cz: V květnu jste říkal, že Fortuna má nulové šance, pokud Sazka přežije svou smrt a zachová číselné loterie. Platí váš odhad i nyní?
Ptejte se za rok. Dřív to nemá smysl. Je to podnikání a to potřebuje čas.

Aktuálně.cz: A váš odhad, zda tu je místo pro dvě prakticky stejné „sportky“, byť jedna se jmenuje jinak?
Odpovím vám nepřímo a přeložte si to. Když se pouštíte do byznysu, který tu už je, dojde jen a pouze k přerozdělení existujícího trhu. Nezvětší se. Je to jiný případ, než když přijdete s úplně novou službou, příležitostí nebo zbožím. To byl třeba nástup internetu. V hazardu platí, že nesází ani extrémně bohatí, ani extrémně chudí. Sází střední třída, u nás spíš lidé s průměrným příjmem. Těch je omezené množství.

Aktuálně.cz: Prý máte zájem o Vinařství Kolby, které patří Sazce.
Ano, není pravda, že ho chci koupit, ale mám o něj zájem. Zajímá mne to, protože to jsme vybudovali z ničeho.

Aktuálně.cz: Jak může něco z majetku firmy, která skončila v konkurzu, koupit její bývalý statutární zástupce, když to insolvenční zákon zakazuje?
A kdo vám říkal, že to budu kupovat já. To se přece dá udělat tak, abych v případném prodeji nefiguroval. Zákonu rozumím, nechci ho porušovat.

Aktuálně.cz: Jakou cenu má podle vás aréna?
A jakou cenu má Národní divadlo? Víc k tomu neumím říct.

Aktuálně.cz: Prý uvažujete o její koupi…
To popírám, proboha, kde bych na ni vzal peníze?

A co že se v knize dozvíme nového ze zákulisí pádu Sazky do rukou finančních skupin PPF a KKCG? Navnadí nás otázky, na něž Hušák odpovídal právě odkazem na obsah chystané knihy:

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.