Ceska Pozice

Hrozí ČSSD kvůli Rusnokově vládě schizma?

Do úřednického kabinetu má namířeno několik řadových sociálních demokratů. Problém by nastal ve chvíli, pokud by šlo i o členy vedení strany.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Do vlády Jiřího Rusnoka má namířeno několik členů ČSSD. Marie Benešová na post ministryně spravedlnosti již Rusnokovi kývla a spekuluje se o dalších sociálních demokratech – Janu Kohoutovi (ministerstvo zahraničí) a Vítězslavu Jandákovi (kultura). Vedení strany ale požaduje předčasné volby a účast v úřednické vládě jasně odmítá. Angažmá některých sociálních demokratů v Rusnokově kabinetu by mohlo rozpoutat vnitrostranické konflikty.

Diskuse o tom, zda se v sociální demokracii neschyluje k bitvě mezi Sobotkovým a Haškovým křídlem, rozproudila účast Benešové v úřednické vládě a následná výzva předsedy strany Bohuslava Sobotky, aby členové ČSSD účastnící se Rusnokovy vlády odevzdali stranickou kartičku. Na webu Novinky.cz pak vyšel článek o tom, že strana se začíná hádat. ČESKÁ POZICE proto ve čtvrtek kontaktovala několik sociálních demokratů z řad hejtmanů, lobbistů a poradců, abychom zjistili, nakolik je situace vážná.

Oslovení politici shodně uvedli, že situace není nijak dramatická, neboť jde o řadové straníky. ČSSD by se prý měla soustředit zejména na domluvu s TOP 09 a komunisty na předčasných volbách. „Ta výzva na odchod Benešové a spol. ze strany byla overkilled. Nemá cenu začít se mezi sebou hádat, soustřeďme se na sebe,“ řekl jeden vlivný poslanec, který si nepřál být jmenován. „Jednoznačně požadujeme předčasné volby. Je pravda, že Rusnokova vláda je lepší řešení než bývalá Nečasova vláda, naše strana však usiluje o předčasné volby,“ řekl ČESKÉ POZICI jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Právě u jeho jména jsme v minulých dnech narazili na spekulaci, že by se mohl stát součástí úřednické vlády coby ministr pro místní rozvoj (post, který zastává ve stínové vládě ČSSD). Zimola to ale vyloučil. Pro ČSSD by vážné spory nastaly právě ve chvíli, kdy by do Rusnokova kabinetu zamířil někdo z její stínové vlády (ve které je zastoupeno nejužší vedení). Pak by se strana mohla rozdělit i na několik zájmových křídel.

Rusnokova úřednická vláda politicky škodí především sociální demokracii (o důvodech píšeme v článku Zemanův úder schytá ČSSD). Aby strana škody minimalizovala, potřebuje zůstat jednotná. Klíčové pro ni bude, aby se zachoval smír mezi Sobotkovci a Haškovci. Zatím to vypadá, že pánové drží pospolu.

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.