Hrozba obchodní války USA a Číny: Výprodej amerických akcií

Americký prezident Donald Trump rozhodl o uvalení cel na dovoz hliníku a oceli do USA, což bylo primárně zaměřeno proti Číně. Ta provedla odvetné opatření a zavedla cla ve výši až 25 procent na více než sto amerických výrobků. Obavy z obchodních válek připravily trhům nejhorší vstup do druhého čtvrtletí od velké hospodářské krize.

Petr Kain 9.4.2018
Ropa a akciové trhy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ropa a akciové trhy. | foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice
Ropa a akciové trhy.

Obchodní války jsou dobré a dají se snadno vyhrát, prohlásil předminulý týden americký prezident Donald Trump, když rozhodl o uvalení cel na dovoz hliníku a oceli do USA. Investoři ani v nich, ani ve světě však jeho názor nesdílejí. Americké akciové trhy se propadají tak prudce, že horší start do druhého čtvrtletí zažily naposledy v roce 1929, tedy pár měsíců před začátkem velké hospodářské krize. Akciový index S&P 500 se první dubnový obchodní den propadl o více než dvě procenta; další den oslabil jen mírně.

Hlavní příčinou výprodejů jsou právě obavy z hrozící obchodní války, jež by mohla vypuknout mezi USA a Čínou, vůči níž byla americká cla primárně zaměřena. Čína již totiž přistoupila k odvetnému opatření a zavedla cla ve výši až 25 procent na více než sto amerických výrobků. Strach se v posledních dnech přelil i na další akciové trhy, propadají se jak asijské, tak i evropské burzy.

Reciproční omezování

„Vzhledem k propojenosti globální ekonomiky představují možná cla a bariéry zahraničního obchodu riziko, jež má potenciál srážet zisky firem. Rozsáhlejší obchodní válka by sice více zasáhla země s obchodními přebytky, jako je Čína, obecně však platí, že obchodní války nemají vítěze,“ vysvětluje portfolio manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.

Ničivé dopady velké hospodářské krize na světovou ekonomiku ve třicátých letech 20. století nevyvolal propad akciových trhů v New Yorku, ale reciproční zavádění cel a omezování zahraničního obchodu

Jak ostatně připomíná hlavní ekonom J&T banky Petr Sklenář, ničivé dopady velké hospodářské krize na světovou ekonomiku ve třicátých letech 20. století nevyvolal propad akciových trhů v New Yorku, ale reciproční zavádění cel a omezování zahraničního obchodu. Podobná opatření podle něho dokážou rozkolísat i současnou globální ekonomiku. „Ale to je stále jen krizový scénář, zatím to není blízká či reálná hrozba,“ věří Sklenář.

Svědčí o tom i skutečnost, že doposud oznámená cla se týkají jen zlomku vzájemného americko-čínského obchodu. Například čínská odvetná opatření postihují americké zboží o celkovém objemu zhruba tří miliard dolarů ročně, přičemž celkový roční objem exportu USA do Číny přesahuje sto miliard dolarů. Pokud by obchodní rozmíška obou zemí dále neeskalovala, trhy by se mohly pozvolna zotavit.

Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka nicméně vyvolává nervozitu šéf Bílého domu a jeho série tweetů týkajících se obchodu s Čínou. „Jednání amerického prezidenta sice může být promyšleným plánem narovnání obchodních podmínek s Čínou, ale více připomíná nesystémové útoky na řadu stran. Donald Trump byl od zvolení pro akciové trhy velkým příslibem, ale nyní se stává klíčovou hrozbou,“ domnívá se Vlk, podle kterého může hrozící obchodní válka držet akcie pod tlakem delší dobu.

Také technologické odvětví

Akciové trhy se ale nepropadají jen kvůli obavám z obchodní války. Dolů je táhne i technologické odvětví, které bylo v uplynulých dvou letech tahounem amerických indexů. Kupříkladu akcie Facebooku ztratily od poloviny března asi 16 procent hodnoty kvůli aféře týkající se zneužití dat milionů uživatelů této sociální sítě.

Akciové trhy se nepropadají jen kvůli obavám z obchodní války. Dolů je táhne i technologické odvětví, které bylo v uplynulých dvou letech tahounem amerických indexů. Kupříkladu akcie Facebooku ztratily od poloviny března asi 16 procent hodnoty kvůli aféře týkající se zneužití dat milionů uživatelů této sociální sítě.

Padá i hodnota společnosti Tesla Motors miliardáře Elona Muska. Jen v březnu ztratily její akcie pětinu hodnoty (zhruba dvě miliardy dolarů), čímž zažily nejhorší měsíc od prosince 2010. Situace se nelepší ani v dubnu – padají o dalších pět procent. Aktuálně se tak děje, protože společnosti se stále nedaří plnit své plány ohledně montáže a dodávek nového vozu Model 3. Tesla chtěla v prvním čtvrtletí roku produkovat zhruba 2500 vozů týdně, podle analytiků jich ale zvládne vyrobit jen zhruba 1500 až 2000. Proto řada zákazníků již měsíce čeká na své již objednané a zaplacené vozy.

Společnost Amazon nejbohatšího člověka planety Jeffa Bezose zase ztratila zhruba 60 miliard dolarů hodnoty od poloviny předminulého týdne, kdy ji na Twitteru začal napadat Donald Trump. Investoři se začali bát, že americký prezident hodlá proti firmě zasáhnout a zbrzdit její rozvoj. Trump v sérii zpráv mimo jiné uvedl, že praktiky Amazonu škodí státní poště USPS a také tradičním retailovým prodejcům, kteří navíc na rozdíl od Amazonu platí řádně daně.

Počet příspěvků: 1, poslední 15.4.2018 09:30 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.