Hrdlička: Vyloučení z pionýra mě mrzelo víc než z ODS

Jen politický naiva by si mohl myslet, že kontroverzní pražský podnikatel dá po odchodu z ODS politice sbohem.

Martin Shabu 11.8.2013

foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

ODS opouští v posledních měsících jeden kontroverzní podnikatel za druhým. V březnu se objevila zpráva, že ze strany odchází severočeský „boss“ Patrik Oulický, v dubnu pak policie odvedla do vězení odsouzeného exsenátora Alexandra Nováka a těsně před červnovým zásahem protimafiánského útvaru na Úřadu vlády odletěl z Letiště Václava Havla do Monaka lobbista Ivo Rittig. Ponecháme-li stranou osud Romana Janouška, jenž má dost starostí sám se sebou, neboť čelí obžalobě za pokus o vraždu, pomyslná tečka přišla právě teď. Výkonná rada ODS v pátek 9. srpna vyloučila vlivného pražského straníka Tomáše Hrdličku.

  • Oficiální zdůvodnění Hrdličkova vyhazovu: Mediálními vyjádřeními poškozuje dobré jméno ODS.
  • Neoficiální vysvětlení: Úřednické vládě Jiřího Rusnoka údajně pomáhal zajistit dostatek poslaneckých hlasů ve sněmovně.
Mnohoznačné vyjádření

Vedení ODS jednoduše došla trpělivost s lidmi – kromě Hrdličky byli vyloučeni poslanci Tomáš Úlehla a Jan Florián –, kteří systematicky oslabovali roli oficiálních autorit strany. Dle části členů by sice bývalo bylo demokratičtější, kdyby Hrdličku vyloučila „jeho“ místní buňka v Praze 10, jenže vedení ODS se zjevně zaleklo Hrdličkova vlivu a rovnou přistoupilo k zásahu „ze shora“.

Někteří pražští politici dokonce v pátek dopoledne koketovali s myšlenkou zrušit celé oblastní sdružení v Praze 10, jež čítá okolo 340 členů. Tento postup však výkonná rada nepodpořila. „Myslím si, že oblast nezrušili kvůli Borisovi Šťastnému, vůči němuž by to nebylo férové. Sice často nesouhlasí, ale vždycky respektuje názor většiny a vždycky hlasoval s klubem,“ popsal ČESKÉ POZICI náladu v ODS důvěryhodný zdroj, který si nepřál být jmenován.

Za Hrdličku se při hlasování ve výkonné radě údajně nikdo nepostavil. Pouze jediný člen užšího vedení se hlasování zdržel. Ještě před zasedáním rady nicméně Hrdličku veřejně podpořil středočeský zástupce Zdeněk Pánek. „Připadá mi naprosto absurdní vylučovat kohokoliv na základě novinářských spekulací. Nejprve by měli odejít ti, kdo ODS opravdu poškozují. To jsou například ti, kteří jsou obviněni z ekonomické trestné činnosti, jako třeba (exprimátor Prahy Bohuslav–pozn. red.) Svoboda, který chce vyloučení Hrdličky navrhnout,“ řekl Pánek serveru Novinky.cz, jak jej citovala ČTK.

Stojí za to připomenout, že ČESKÁ POZICE o Pánkovi psala v souvislosti s účelovými nábory straníků v Praze-západ, což mělo za následek zásah výkonné rady a zrušení celé oblasti.

Tomáš Hrdlička: „Opět začínám svobodně politicky pracovat.“A jak prožívá odchod sám Hrdlička? Jeho odpověď si ČESKÁ POZICE i přes mnohoznačné pasáže dovolí ocitovat v plném znění: „Jsem již na tyto situace připraven, neboť mě v minulosti vyloučili z pionýra. To mě asi vzhledem k věku mrzelo více. Ve stanovách ODS pro tento krok nemají (členové výkonné rady – pozn. red.) oporu a soudním rozhodnutím bych v případě odvolání uspěl. Asi tyto kroky neudělám, neboť vím, že je v ODS mnoho čestných a pracovitých lidí, a jenom bych tím pomáhal TOP 09. Svoji aktivitu však upnu k věcem, o nichž jsme dnes mluvili, a lidem, kteří se zachovali takto hanebně a nedemokraticky. Opět začínám svobodně politicky pracovat.“ Jestli jde o náznak nového politického projektu a o výhružku politickým nepřátelům, nemůžeme potvrdit, ani vyvrátit, protože Hrdlička své vyjádření neupřesnil.

Soustředí se na malé strany?

Hrdlička vyloučením z ODS nepřišel pouze o stranickou legitimaci, strana mu vystavila i tříletou stopku pro případný návrat. Těžko si však lze představit, že by se tato politicko-byznysově smýšlející persona nechala z veřejného života zcela vytěsnit. „Předpokládám, že se teď bude soustředit na malé strany,“ řekl ČESKÉ POZICI člověk z vedení ODS.

Snažili jsme se zjistit, co hodlá Hrdlička podnikat a jestli například neuvažuje o vstupu do Strany práv občanů-Zemanovců (SPOZ). „Dávám to dohromady. Dám o sobě vědět ve správný čas. Od této chvíle jsem svobodný občan bez politických závazků a povinností. S novináři tedy začnu opět komunikovat, až se tento stav změní,“ odpověděl poněkud tajemně Hrdlička. Jeden jeho bývalý spolustraník k tomuto výroku ČESKÉ POZICI poskytl zajímavý komentář: „Nejlepší by bylo, kdyby si založil vlastní projekt a kandidoval za něj coby lídr ve volbách. Mohl by nám ukázat, jak dělat politiku.“

Jestli se dočkáme kandidatury Hrdličky například za hnutí Uzdravme naši politiku, o níž jsme referovali v květnu, anebo za zemanovce, je zatím předčasné spekulovat. Přesto si troufneme téměř s jistotou tvrdit, že tento zákulisní hráč českou politiku hned tak neopustí.

Počet příspěvků: 1, poslední 10.8.2013 07:31 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.