Hrátky s hodnotiteli Rathových losovaček

Nabídky na rekonstrukce zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivici za 214 a 26 milionů korun hodnotili referenti-náhradníci. Známe jejich jména.

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, Petr UrbanČeská pozice

Rekonstrukce zámku Buštěhrad, kvůli níž skončil ve vazbě bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath, není jedinou zakázkou, kterou se detektivové protikorupční policie v souvislosti s úplatkářskou aférou zabývají. Jednou z dalších nestandardních zakázek, na něž měl krajský úřad vliv, je rekonstrukce gymnázia v obci Hostivice. V ní Rath bydlel a často v níž také končily unijní a krajské dotace.

Průběh výběrových řízení jak na Buštěhrad, tak Hostivici vykazuje dle zjištění ČESKÉ POZICE tři shodné rysy:

  1. v hodnotících komisích obou tendrů rozhodovali o vítězích náhradníci;
  2. finanční rozestupy mezi finalisty byly minimální;
  3. obou tendrů se zúčastnila stavební společnost Konstruktiva Branko (ve výběrovém řízení na rekonstrukci buštěhradského zámku zvítězila; její generální ředitel Pavel Drážďanský byl zatčen v rámci zátahu na síť organizátorů zmanipulovaných tendrů Středočeského kraje, při němž byl zadržen i Rath).
Jen řadoví referenti

U obou zakázek, jak na rekonstrukci buštěhradského zámku, tak hostivického gymnázia, je zvláštní, že v hodnotících komisích seděli nakonec většinou náhradníci, navíc vesměs pouze řadoví referenti. „Standardně totiž nabídky hodnotí komise, v níž jsou především vedoucí úředníci kraje,“ uvedla pro ČESKOU POZICI zastupitelka a předsedkyně kontrolního výboru Středočeského kraje Dagmar Nohýnková (ODS). Jen dodejme, že neúčast v komisi lze omluvit pouze z vážných důvodů, jako je například nemoc. Ve středních Čechách musely v době hodnocení tendrů panovat epidemie, když komise zasedaly ve zcela jiném obsazení, než se původně předpokládalo...

Kteří úředníci krajského úřadu zasedli v komisi, jež pro rekonstrukci budovy hostivického gymnázia doporučila společnost Pohl CZ? Podle informací ČESKÉ POZICE, jež Nohýnková potvrdila, bylo složení hodnotící komise následující:

  • referentka odboru školství, mládeže a sportu Ludmila Schusterová,
  • referent ekonomiky škol Tomáš Soukup,
  • vedoucí oddělení rozpočtu Radmila Tichá,
  • vedoucí legislativního oddělení Lukáš Bízek.

V původním seznamu hodnotitelů přitom byli uvedeni: vedoucí odboru školství a sportu Pavel Schneider, vedoucí finančního a investičního odboru Jiří Peřina (člen středočeské krajské výkonné rady ČSSD a předseda její finanční komise), vedoucí legislativního a právního odboru Aleš Růžička a referenti ekonomiky škol Stanislav Maťha a Tomáš Soukup. Jako náhradníci byli stanoveni: vedoucí oddělení koncepce a kontroly škol Marcela Mertinová (v letech 2006 až 2010 poslankyně ČSSD), referentka Schusterová, vedoucí oddělení školské ekonomiky Jana Štindlová a vedoucí oddělení Tichá a Bízek.

Zbytečné gymnázium?

Nápad na založení gymnázia v obci Hostivice, k níž byl Středočeský kraj za vlády Davida Ratha dotačně „štědrý“, prosazoval především právě bývalý hejtman, který v obci bydlí. Vznik nové vzdělávací instituce blízko Prahy naopak kritizovali kvůli nedostatku žáků ředitelé škol. Záměr se nelíbil ani opozičním politikům. Ti viděli v  akci pouze snahu Ratha zalíbit se místním obyvatelům. Kvůli gymnáziu se Rath v minulosti pustil i do svého politického soka a předchůdce na postu hejtmana Petra Bendla (ODS), který poukázal na nedostatečné naplnění tříd. Starosta obce Jaroslav Kratochvíl (ČSSD) založení gymnázia obhajoval tím, že v okrese Praha-západ není střední škola a Hostivice je největším městem okresu.

Buštěhradská paralela

V hodnoticí komisi na rekonstrukci zámku Buštěhrad měli být: vedoucí odboru regionálního rozvoje Oldřich Vytiska, projektový a finanční manažer Michal Borecký, vedoucí oddělení řízení projektů EU Vítězslav Kaliba, vedoucí finančního a investičního odboru Jiří Peřina a referent legislativního a právního odboru Tomáš Křížek.

Obálky s nabídkami uchazečů nakonec otevírali: zaměstnanec odboru investic Vladimír Kahánek, ekonom investic Jiří Kupšovský a vedoucí oddělení veřejných zakázek Johana Novotná (předsedkyně okresní organizace ČSSD na Praze-východ, dříve působila ve společnosti ML Compet, jež pro Středočeský kraj prováděla losovačky).

Více o historii společnosti ML Compet se dozvíte v článku Středočeské losovačky dle ML Compet.

Příliš malé rozestupy

Dle informací ČESKÉ POZICE v případě obou zakázek, buštěhradské i hostivické, losovala finalisty společnost Erinyes. „Je s podivem, že podané nabídky na rekonstrukce Buštěhradu a gymnázia v Hostivi skončily tak zanedbatelným rozdílem,“ komentovala pro ČESKOU POZICI cenový rozptyl zastupitelka Nohýnková.

V kauze Buštěhrad (zakázka za 214 milionů korun) byl rozdíl mezi nabídkami vítězné Konstruktivy Branko a posledním finalistou, společností PSG-International, 2,6 milionu korun. U rekonstrukce gymnázia v Hostivici činil rozdíl 1,8 milionu korun. S nejnižší částkou zvítězila firma Pohl CZ (26 620 126 korun bez DPH). Na druhém místě skončila společnost Konstruktiva Branko s necelými 27 miliony korun. Následovaly nabídky firem Pegisan (27 608 523 korun), Ingbau CZ (28 122 557 korun) a Stavitelství Kladno (28 421 146 korun).

Předem domluveno?

Dle informací Hospodářských novin z minulého týdne policie šetří, zda a jak se firmy zapojené do tendrů ve Středočeském kraji domlouvaly, kdo krajské zakázky získá. V praxi to mělo fungovat tak, že firma, jež zvítězí v jednom tendru, počítá s tím, že v dalších soutěžích nasadí vyšší cenu a nechá zvítězit konkurenci. Případně poskytne další firmě prostor pro výdělek formou subdodávky. Podobný scénář mohl mít i případ rekonstrukce hostivického gymnázia, kterou získala společnost Pohl CZ.

Citujme pasáž z jednoho z policejních materiálů, již minulý čtvrtek publikoval server Aktuálně.cz: „Konkrétní výši finančního plnění, požadovaného jako odměna pro obviněné MUDr. Pancovou (Kateřina Pancová, ředitelka nemocnice v Kladně, zatčena v kauze Rath — pozn. red.) a MUDr. Kotta (Petr Kott, druh Pancové a poradce Ratha, zatčen v kauze Rath — pozn. red.) za ovlivnění uvedeného zadávacího řízení ve prospěch společnosti Pohl, sdělila obviněná MUDr. Pancová obviněné Ing. Salačové (Ivana Salačová, ředitelka stavební firmy Fisa, zastupovala údajně i firmu Pohl CZ, zatčena v kauze Rath — pozn. red.) nejpozději dne 6. 1. 2012 ve své kanceláři v oblastní nemocnici Kladno. (…) Ing. Salačová s těmito požadavky souhlasila.“

Dle Aktuálně.cz si Rathova skupina za přiklepnutí zakázky pro Pohl CZ řekla o úplatek 2,8 milionu korun. Salačová ho měla předat Kottovi 10. ledna ve své kanceláři ve Slaném.

Krajští radní si ale možnost, že by byly zakázky zmanipulované, nepřipouští. A problém nevidí ani v nápadně blízkých nabídkách. „Rozdíly (v cenách — pozn. red.) tam byly někdy minimální. Ale pořád to byla cena vzešlá z výběrových řízení,“ řekl například minulý týden Hospodářským novinám Marcel Hrabě, radní Středočeského kraje pro oblast investic, jenž s vítěznými firmami podepisoval smlouvy o dílo.

Počet příspěvků: 4, poslední 28.5.2012 08:06 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.