Hra o podpis v kauze zkrachovalé kampeličky MSD

Největší kampelička na trhu zkrachovala už v roce 2013. I když se krátce poté objevila nařčení z tunelování a obviněno bylo 20 lidí, zatím není jasné, kdo záložnu skutečně ovládal. Kolem kampeličky to ale stále vře. Pohledávky v hodnotě několika miliard se prý někdo pokusil ukrást pomocí zfalšovaných listin.

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek | foto: Shutterstock
Ilustrační snímek

Když zkrachuje banka, můžete si být jistí, že se spory kolem jejího majetku potáhnou několik let. O kampeličce Metroplitní spořitelní družstvo (MSD), která coby největší ústav svého druhu padla před bezmála třem roky, to platí dvojnásob. Ostatně v kauze se to doslova hemží osobami podezřelými či přímo odsouzenými za finanční podvody a nejrůznější machinace.

Záložna, která se podle zjištění někdejší protikorupční policie zřejmě stala obětí systematického tunelování, po sobě přece jen nějaký ten majetek zanechala. Řeč je především o pohledávkách z úvěrů, které před svým krachem poskytla několika desítkám různých společností po celé republice. A právě o ně se nyní roztáčí další kolo poměrně ostré právní bitvy. Mluví se o falšování listin či podpisu a vzduchem létají trestní oznámení.

Spor o falšování listin

Za vlastníka podstatné části pohledávek z MSD v nominální hodnotě přibližně 3,25 miliardy korun je už nějakou dobu považována společnost Glory Daze se sídlem na Britských Panenských ostrovech. Jde o firmu spojovanou s podnikatelem Pavlem Šimkem, známým ze skupiny Motoinvest, a tudíž i z okruhu byznysmenů blízkých uhlobaronu Pavlu Tykačovi.

„Mohu potvrdit, že mně záleží na tom, aby se společnosti Glory Daze podnikatelsky dařilo,“ uvedl nedávno Šimek pro deník E15, byť přímé vlastnictví společnosti odmítl. Ať už Glory Daze ovládá, či nikoliv, zmíněná offshorová firma o miliardové pohledávky málem přišla. Ke Krajskému soudu v Brně, který rozsáhlá řízení po kampeličce MSD řeší, se totiž začátkem července přihlásil jejich údajný nový majitel.

Za vlastníka podstatné části pohledávek z MSD v nominální hodnotě přibližně 3,25 miliardy korun je už nějakou dobu považována společnost Glory Daze se sídlem na Britských Panenských ostrovech.

Šlo o dosud zcela neznámou společnost Ronkol House se sídlem v Sudoměřicích u Tábora a základním kapitálem v hodnotě jedné koruny. Že jde o účelově založenou schránkovou firmu, nemůže být pochyb. V jejích orgánech sedí členové táborské Advokátní kanceláře Dvořák.

Ta soudu oznámila, že nyní je majitelem pohledávek ona, což doložila smlouvou a plnou mocí advokáta zastupujícího Glory Daze Karla Somola. Jenže Somol se o pár dní později soudu ozval s tím, že je zrovna mimo Českou republiku a o žádné smlouvě nikdy neslyšel. Jeho podpis prý musel být zfalšován.

„Dovoluji si upozornit, že jak podaný návrh, který jsem měl dle textu podepsat za společnost Glory Daze já, tak případná postupní smlouva představují jednoznačné falzum. Tyto listiny nikdy nebyly klientem ani mnou podepsány,“ uvedl před soudem Somol s tím, že o firmě Ronkol House slyší poprvé v životě. Později dodal, že kvůli tomu podal v červenci trestní oznámení.

Tah na policii

„V současné době případ řeší Policie ČR. V zájmu zdárného průběhu vyšetřování nepovažuji za vhodné dále se v této věci podrobněji vyjadřovat jinak než prostřednictvím trestního řízení,“ uvedl Somol na dotaz LN.

Podrobnější vysvětlení neposkytl ani zástupce firmy Ronkol House, jež se údajně zfalšovanými listinami prezentovala.

„Mezi mnou a panem Somolem probíhá jednání. Dohodli jsme se, že v tuto chvíli nebudeme poskytovat žádná vyjádření médiím,“ uvedl právní zástupce a oficiální vlastník Ronkol Housu táborský advokát Filip Rejlek.

Na několik soudních řízení, které s pádem kampeličky MSD souvisejí, dohlíží známý soudce Jan Kozák. Ten má poněkud kontroverzní pověst.

Na několik soudních řízení, které s pádem kampeličky MSD souvisejí, dohlíží známý soudce Jan Kozák. Ten má poněkud kontroverzní pověst kvůli sporům s exministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem, jež se ho neúspěšně pokoušel připravit o talár. Kozák většinu přihlášek obskurní táborské firmy Ronkol House odmítl, a to s odkazem na tvrzení protistrany, že žádné pohledávky neprodala.

V některých řízeních však Ronkol House uspěl. Nyní je jedním z největších věřitelů společnosti Sidia, která je podle minulých zjištění LN jedním z klíčů k tajemství vytunelované kampeličky. Kromě toho, že od ní čerpala desetimilionové úvěry, jí patřil také prostor, v němž kampelička sídlila.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.