Horáček: Exministr Němeček nechal připravit tendr pro kamaráda

Obviněný podnikatel Tomáš Horáček vypověděl, že údajně zařizoval výhru v nemocničním tendru pro Zbyňka Macháčka, známého exministra Svatopluka Němečka (ČSSD). Zakázka měla být šita přímo na míru. Technickou specifikaci měla připravit Macháčkova společnost AMI tak, aby odpovídala jejich produktům. Exministr vše popírá.

Vazebně stíhaný podnikatel Tomáš Horáček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vazebně stíhaný podnikatel Tomáš Horáček. | foto: Martin AdamecMAFRA
Vazebně stíhaný podnikatel Tomáš Horáček.

Jméno podnikatele Zbyňka Macháčka se objevilo už v největší tuzemské zdravotnické kauze okolo exhejtmana Davida Ratha (ČSSD) a jeho krabice s vínem. Podle soudce Roberta Pacovského tehdy Macháček jen těsně unikl stíhání. „Jednoznačně vypovídal lživě, a to přesto, že byl o možných následcích křivé výpovědi opakovaně soudem poučován,“ napsal o něm Pacovský navíc do rozsudku před několika lety.

Nyní však zdravotnictví žije hlavně kauzou „cinknutých zakázek“ pro pražské nemocnice, v níž je podle policie hlavní postavou obviněný ústecký podnikatel Tomáš Horáček. A Macháček, majitel firmy A. M. I. – Analytical Medical Instruments (AMI), se znovu objevuje na scéně. Horáček totiž do protokolu policii detailně vylíčil, za jakých okolností společně zvítězili v tendru pražské Nemocnice Na Bulovce. Vyplývá to z materiálů, které souvisejí s Horáčkovou lednovou výpovědí a s nimiž se LN seznámily.

Šlo o zakázku na dodávku monitorů vitálních funkcí za asi pět milionů, kterou loni vyhrála Horáčkova firma Tender Consortium. Oficiálním subdodavatelem je však ve smlouvě s nemocnicí uvedena Macháčkova společnost AMI. Výběrová zakázka přitom byla podle Horáčka společnosti přímo šita na míru. Policii do protokolu uvedl, že technickou specifikaci pro nemocniční tendr totiž připravila přímo společnost AMI tak, aby odpovídala jejich produktům.

AMI to však označuje za lež. „Pan Horáček v rámci své obhajoby šíří množství lží a pomluv na všechny možné lidi ve zdravotnictví i mimo něj. Byli bychom rádi, kdybyste zvážili šíření těchto nepravd a nepoškozovali tak dobré jméno společnosti a jejích zaměstnanců,“ napsal LN Lukáš Macháček, jednatel společnosti a syn jejího majitele Zbyňka.

Horáčkovi ministři

Podstatná je však ještě jiná věc. Z řady dalších údajně „cinknutých“ zakázek na Bulovce se podle Horáčka tato vyčleňuje tím, že v ní nehrály hlavní roli úplatky. Do protokolu policii tvrdil, že v tomto případě šlo spíše o službu, o kterou Andreu Vrbovskou, v té době šéfku Bulovky, požádal tehdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) pro svého dobrého známého.

Z řady dalších údajně „cinknutých“ zakázek na Bulovce se podle Horáčka tato vyčleňuje tím, že v ní nehrály hlavní roli úplatky. Do protokolu policii tvrdil, že v tomto případě šlo spíše o službu, o kterou Andreu Vrbovskou, v té době šéfku Bulovky, požádal tehdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) pro svého dobrého známého.

„Při jedné z jejích schůzek s tehdejším ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem, se kterým udržovala přátelský kontakt, řekněme, ji požádal, aby zapojila do obchodu nebo do dodávek do Nemocnice Na Bulovce jeho kamaráda pana Zbyňka Macháčka. Paní ředitelka o této akci hovořila jako o, jejími slovy, úlitbě bohům, neboť z osoby pana Macháčka nebyla nadšená, ale musela, dle jejích slov, vyjít vstříc tehdejšímu ministrovi a jeho požadavkům,“ vypověděl na policii Horáček. Vrbovská totiž podle něj měla Macháčka za hochštaplera a nechtěla, aby jeho firma komunikovala přímo s nemocnicí. Proto prý dala přípravu zakázky na starost Horáčkovi.

„Totální nesmysl“

O tom, že do kauzy manipulace s nemocničními zakázkami má být zapojený i známý exministra Němečka, informovala už v dubnu Česká televize (ČT). Všichni zúčastnění přitom už tehdy popsané události odmítli. Vrbovská vzkázala ČT, že jde o soubor lží. Exministr Němeček v SMS pro ČT napsal, že je to „totální nesmysl“. I Macháček to popřel. „Za vyslovené nesmysly nenese žádnou zákonnou a v jeho případě ani morální odpovědnost,“ sdělil.

Němeček by přitom nebyl jediným ministrem zdravotnictví, pro kterého by Horáček jako zdatný a podle všeho dost bezskrupulózní lobbista takříkajíc zajišťoval služby. V minulosti ho totiž k zákulisním hrám využíval i současný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Jak informoval server iRozhlas, Vojtěch ještě jako tajemník na ministerstvu financí přes Horáčka tajně sháněl informace. Zajímal se například o to, kolik v ostravské státní nemocnici, kterou řídil Němeček, bere jeho manželka. Anebo o hospodaření ČT. Později se však od Horáčka distancoval.

Je však nutné brát v potaz i motivaci stíhaného podnikatele Horáčka k tomu, aby zapletl do příběhu co nejvíce dalších lidí – hraje pochopitelně o co nejnižší trest pro sebe samého.

Je však nutné brát v potaz i motivaci stíhaného podnikatele Horáčka k tomu, aby zapletl do příběhu co nejvíce dalších lidí – hraje pochopitelně o co nejnižší trest pro sebe samého. Policie se proto nyní pravdivost jeho výpovědi snaží ověřit a teprve pak rozhodne, zda obviní další lidi.

Seznam obviněných se v celé kauze přitom stále rozrůstá. Nedávno k nim například přibyl i kdysi mocný pražský sociální demokrat Daniel Hodek. Policie ho viní v souvislosti s údajně zmanipulovanou zakázkou pro Nemocnici Na Františku. Celkem je tak v rozvětvené kauze pražských nemocničních zakázek obviněno už čtrnáct lidí a šest firem.

Nalil mu kečup na hlavu

Zatím je jasné, že se tendr, o kterém se Horáček rozpovídal, skutečně odehrál, o čemž svědčí i věstník veřejných zakázek. V Hlídači smluv lze dohledat smlouvu mezi nemocnicí a Horáčkovou firmou, kde je skutečně jako subdodavatel uvedena firma AMI podnikatele Macháčka.

„Byl, řekněme, vyčůraný, často měnil dohody, kdy tyto neshody mezi námi se završily tím, že jsem mu na jedné ze společenských akcí, kde usnul, nalil kečup na hlavu.“

Horáček navíc tvrdí, že o přesné specifikaci monitorů pro nemocniční zakázku nejprve jednal s jedním z vrcholných manažerů AMI, jehož jméno LN znají. Ale protože k němu měl averzi, odmítl s ním dále komunikovat. „Byl, řekněme, vyčůraný, často měnil dohody, kdy tyto neshody mezi námi se završily tím, že jsem mu na jedné ze společenských akcí, kde usnul, nalil kečup na hlavu,“ vypověděl Horáček v lednu v litoměřické věznici. Proto prý začal jednat s Lukášem Macháčkem, který je jednatelem společnosti. „Tu technickou specifikaci připravovala společnost AMI tak, aby odpovídala jejich produktům,“ sdělil Horáček policii při výslechu.

Tvrdil dále, že do Nemocnice Na Bulovce byla předána „takto připravená technická specifikace ze strany AMI prostřednictvím mé osoby“. Následně se „zapracovaly technické parametry do mustru zadávací dokumentace Nemocnice Na Bulovce, kdy tyto byly ještě pro finální kontrolu předány Lukáši Macháčkovi“, doplnil Horáček.

Po lobbistovi chtěl informace

  • Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) v minulosti využíval služby obviněného lobbisty Tomáše Horáčka. Přes něj zjišťoval, kolik brala manželka tehdejšího ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) Zdenka Němečková Crkvenjaš nebo jak hospodaří Česká televize. Uvedl to server iRozhlas.cz.

  • Současný ministr přiznává, že s Horáčkem komunikoval. Prý ho ale vnímal jako „whistleblowera, který ukazuje na problémy ve zdravotnictví“. Na tom, že se přes něj snažil zjistit informace, prý není nic „nekalého“.

  • Vojtěch se později od Horáčka sám distancoval. „Prezentoval se jako někdo, kdo chce napravit nešvary v hospodaření nemocnic. Následně jsem ale pochopil, že jde o nedůvěryhodnou osobu s vazbami na mafii českého zdravotnictví,“ řekl. „Signály“ o Horáčkových aktivitách byly dle Vojtěcha navíc jedním z důvodů, proč odvolal šéfku Nemocnice Na Bulovce Andreu Vrbovskou.

  • Někdejší šéf zdravotnictví Němeček tvrdí, že pátrání po výši manželčina platu vnímal jako nátlak. „Já tušil, že je to někdo z hnutí ANO, nevěděl jsem, že je to pan Vojtěch, ale přiznám se, že mě to nepřekvapuje. Je vidět, že složky a pátrání, co se týče blízkých, je jejich normální pracovní metoda. Není úplně příjemné, že někdo odstřeluje vaše blízké, kteří nemají s politikou nic společného,“ říká.

  • Ne všichni to však vidí stejně. „Nejhorším dokladem protekcionismu je zřízení Kliniky popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie, kde je přednostkou manželka exředitele nemocnice Němečková Crkvenjaš, jež nejenže nemá docenturu, ale ani Ph. D.,“ uvedl profesor Milan Grundmann z Ostravské univerzity.

Počet příspěvků: 2, poslední 15.7.2019 09:58 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.