Hodně štěstí, pane Fejku. A hezkou dovolenou! Potom zvedněte telefon.

Dokud odborář Dušek nezačal novinářům práskat, mzda 270 tisíc problém nebyl. Ani pro ministra Šmerdu, který o tom musel vědět.

István Léko 7.7.2011

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Parazit Českých drah. Má nejlepší flek v Česku. Vyžírka. Fake. Takto se píše o Petrovi Fejkovi, dnes už bývalém ombudsmanovi kvality Českých drah. Důvod: bral více než čtvrt milionu měsíčně a ještě k tomu si odnese na základě narychlo sepsané konkurenční doložky dalších 2,5 milionu. Fejkův odchod lze interpretovat jako důsledek hněvu závistivých davů, obrazně řečeno čtenářů Blesku, který o jeho platu informoval jako první. Jenže Fejka dostala do luxusně placené funkce (a k úžasnému platu) vysoká politika, konkrétně rozhodující osoba Věcí veřejných Vít Bárta. A na vysokou politiku Fejk taky dojel.

Nebýt „odboráře“ Jaromíra Duška, který informace médiím prozradil, veřejnost by o se Fejkově platu ani nedozvěděla. Ministr dopravy Radek Šmerda to však jako člen dozorčí rady Českých drah vědět musel od začátku. Nyní šéf resortu říká, že Fejkův plat nešlo obhájit. Ale dokud Dušek nezačal novinářům práskat, výplata 270 tisíc měsíčně pro drážního ombudsmana problém nebyl. Rozumíme tomu dobře, pane ministře?

Po téhle aféře už po Petru Fejkovi žádná jiná politická strana nesáhne, snad ani ministerstvo či státem kontrolovaný podnik.

Opozice byla již dříve přesvědčena, že Bárta s Fejkem počítal do významné politické funkce v barvách Věcí veřejných, jen ho na čas jako ombudsmana zaparkoval na železnici. Poslanec Fejk, senátor Fejk, primátor Fejk? Kdo ví, jaké plány spřádal po večerech Bárta o svém novém kádrovém objevu. Dnes už je to jedno. Po téhle aféře už po Petru Fejkovi žádná jiná politická strana nesáhne, snad ani ministerstvo či státem kontrolovaný podnik. A to přesto, že Fejk splňuje svým věkem i založením všechny předpoklady pro pokračování kariéry ve vysoké politice, a tak bychom se nemohli divit, až ho Bárta bude tlačit do nějaké funkce.

Co je naprosto nepochopitelné i neobhajitelné, je fakt, že České dráhy vyplatily Fejkovi na základě konkurenční doložky 2,5 milionu. Vidí tu někdo nějakou konkurenci? Je absolutně vyloučeno, že by Fejka zaměstnal například majitel Student Agency Radim Jančura. Ten si ombudsmana dělá ve své firmě sám.

V soukromém byznysu se nerozdávají jen tak platy vyšší než má prezident republiky...

Fejkovi, který byl posledních čtrnáct let zaměstnán ve státní a municipální sféře, nezbývá nic jiného než zkusit štěstí v té soukromé, nebo začít podnikat. Vytvářet pracovní příležitosti. Ale v soukromém byznysu se nerozdávají jen tak platy vyšší než má prezident republiky. Snad kromě Mirka Topolánka (angažmá v CTY Group), ale ten patří do mnohem těžší váhové kategorie než bývalý ombudsman Českých drah.

Generální ředitel Českých drah Petr Žaluda tvrdí, že o Fejka byl před jeho nástupem do Českých drah velký zájem i ze strany jiných společností, a proto mu dali tak vysoký plat, aby se neupsal jiným. Pokud je to pravda, má Petr Fejk vyhráno. Stačí, aby zvednul telefon a zjistil, zda zájem jiných firem nadále platí. Ať je tomu jakkoli, kromě luxusní dovolené Fejkovi, který v pražské zoo předvedl kus práce, přejme hodně štěstí do budoucnosti.