Hodlají ODS a TOP 09 jen mluvit, nebo míní také bojovat?

Lze brát rétoriku pravicových stran vážně? Slova o nelegitimitě Zemanova kabinetu jim po včerejšku už nelze věřit.

ODS a TOP 09 se v posledních dnech předháněly v tom, kdo vymyslí horší přívlastek pro současné počínání prezidenta. Padala slova o putinovském režimu, o puči nebo převratu, o nelegitimitě a iracionalitě. Pozorovatel politické scény by skoro získal dojem, že se ODS a TOP 09 budou snažit se Zemanem bojovat.

Strany však mají jedinou možnost, jak prezidentovi jeho hrátky překazit – rozpustit sněmovnu a vyvolat předčasné volby. A to co nejdřív. Čím déle nechají Zemanův kabinet vládnout, tím větší bude získávat legitimitu. A tím složitější bude se ho zbavit. Jak vyplývá z Ústavy, sněmovna se nemůže rozpustit tři měsíce před koncem řádného volebního období – takže pokud bude seskupení přátel Miloše Zemana okupovat ministerstva a Strakovu akademii ještě koncem roku, lze očekávat, že už budou poslanci své rozpuštění považovat za zbytečné gesto.

ODS i TOP 09 tento boj slibovaly. Slibovaly, že než aby nechaly vládnout Zemanův kabinet, vyvolají raději předčasné volby. Protože si teď představitelé hlavních koaličních stran na své výroky evidentně nevzpomínají, musíme jim je připomenout.

Zeman jejich pohrůžky nebere vážně, a jak se ukazuje, je lepším čtenářem politické situace, než koaliční politici. Toto jsou jejich výroky z úterka, po jmenování Rusnoka předsedou Zemanovy vlády.

  • Jiří Pospíšil v Událostech, komentářích: „Přece by bylo úplně absurdní, pokud je v parlamentu většina na podporu vlády, aby se parlament rozpustil.“
  • Miroslav Kalousek, místopředseda TOP 09, pro středeční vydání Hospodářských novin: „TOP 09 říkala, říká stále a říkat nepřestala, že pokud nebude mít stávající koalice většinu v Poslanecké sněmovně, jsou předčasné volby jediné východisko. Pokud ji stávající koalice má, tak je oprávněna vládnout.“

Pospíšil obrátil o 180 stupňů. Kalousek také, a navrch začal mlžit o tom, co z TOP 09 před úterkem zaznívalo.

Prezidentovo počínání označují koaliční politici za nesmyslné – nicméně nemají nejmenší důvod doufat, že po vyslovení nedůvěry Zemanovu kabinetu prezident najednou rozum dostane a svůj druhý pokus o sestavení vlády využije racionálněji. Popřípadě že nebude chtít nechat svou vládu v demisi účinkovat až do řádných voleb.

ČESKÁ POZICE ještě před jmenováním Zemanova premiéra upozorňovala na okolnosti, proč se poslanci budou zdráhat sněmovnu rozpustit. Důvodů je víc než dost. Nyní k nim přibývá ještě pohled na to, jak se po instalaci Rusnoka v ČSSD hádají skupiny kolem Bohuslava Sobotky a Michala Haška. Nejen kvůli postoji k Zemanovi, i proto, že socialisté budou ztrácet výhodu opoziční strany. V opozici vůči Zemanově vládě jsou nyní všechny relevantní sněmovní subjekty (tedy nikoli Věci veřejné nebo LIDEM) stejně.

Vzkaz z toho vyplývá jediný – občanští demokraté a topisté se sice mohou halasně stavět do pozic ochránců demokratických pořádků a ústavních zvyklostí, nicméně dražší než tato zásadovost jim je dalších pár měsíců strávených ve sněmovně. A v případě politiků, kteří mají důvod mít strach z probíhající akce Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, se k těmto materiálním důvodům přidává i potřeba ochrany poslaneckou imunitou.

Počet příspěvků: 18, poslední 28.6.2013 08:44 Zobrazuji posledních 18 příspěvků.