Hnutí Úsvit žije, posily pro Bártu a spol. se blíží

Jeden důkaz, že nezůstalo u Velkého sněmu, který se v polovině ledna konal v Praze na Vinohradech.

Něco pro politické labužníky, kteří se nemohou dočkat, co se vylíhne z formujícího se Hnutí Úsvit kolem Víta Bárty, Tomia Okamury a Holešovské výzvy. Posilou se může stát nezařazený poslanec a kdysi rebel ODS Radim Fiala. Na dotaz, zda hodlá s Bártou a spol. politicky spolupracovat, sice neodpověděl, avšak jistou zprávu na toto téma jsme získali.

Poslanec, který si nepřál být jmenován, nám v úterý večer napsal: „Nově se k nim přidal Radim Fiala. Právě seděl s Bártou asi hodinu v poslanecké jídelně a rozebírali úspěch olomoucké akce…“ Olomoucká akce? Na webu Prostějovské novinky jsme narazili na reportáž z minulého týdne o debatě konané v olomouckém Slovanském domě. Prostějovské novinky o akci mimo jiné napsaly:

„Nestranický senátor Tomio Okamura, ekonom Pavel Kohout, novinář Jaroslav Večerníček a nestranický poslanec za Prostějovsko Radim Fiala prezentovali včera v Olomouci program nového politického hnutí. Je založeno na přímé demokracii, odvolatelnosti politiků, odporu k trhu a rychlé vymahatelnosti práva. Mnohem více než co jiného však setkání představovalo shromáždění neúspěšných, resp. naštvaných.“  

Mimochodem: olomouckou akci inzerovaly na svém webu Věci veřejné. Olomoucké diskuse, jaké by se v podobném formátu měly konat ve všech krajských městech, se Vít Bárta osobně neúčastnil. Jak jsme naznačili v dřívějším textu o projektu Úsvit, Bárta by mohl být manažerem v pozadí.

Šéf Holešovské výzvy Jaroslav Popelka před měsícem ČESKÉ POZICI k činnosti formujícího se hnutí prozradil: „Spolupráce (s Okamurou a Bártou) bude ještě výraznější, zatím ale nesmím říkat, jak konkrétně bude vypadat. Veřejnost se konkrétnější plány dozví na Václavském náměstí 7. dubna.“ (Půjde o demonstraci Soumrak kmotrů.)

Olomoucká diskuse je důkazem, že nezůstalo u Velkého sněmu, který se v polovině ledna konal v Praze na Vinohradech. Zúčastnily se ho protestní iniciativy v čele s Holešovskou výzvou, ale i několik výrazných politiků jako Vít Bárta či Tomio Okamura, též ekonom a člen NERV Pavel Kohout. To je slušný základ pro nový politický projekt. Někteří protagonisté sněmu připouštějí, že se v něj iniciativa přetransformuje.

Případné angažování poslance Fialy může být zajímavým signálem. Jedním z radikálních apelů Holešovské výzvy je zrušení politických stran. K tomu je zapotřebí zkušených protistranických spojenců. Nezařazených zákonodárců s velmi nejistou politickou budoucností je ve sněmovně osmnáct. Zrovna jim by voliči mohli uvěřit, že politické strany nevoní.