Hned dva bizarní přírůstky do poslanecké klubovny?

Rýsuje se odpověď na otázku, kdo bude ve sněmovně hájit lidská práva vězňů.

Vládní koalice a její nejmenší strana LIDEM se vytasily s nápadem upravit sněmovní pravidla pro zakládání poslaneckých klubů. Logika je prostá: LIDEM má osm poslanců a počet zákonodárců nezbytných pro založení poslaneckého klubu je momentálně deset. Řešení: snížit kvótu na sedm a ještě lépe na šest. Šestka je samozřejmě lepší pro případ, až někdo pro nesmiřitelné ideové rozpory opět „odpadne“.

Nu, pokud chce mít premiér Nečas v koalici klid, pomůže LIDEM vytvořit vlastní klub s nárokem na sekretářku, přednostními nároky na vystupování během sněmovních schůzí atd. Jiný finanční příspěvek na chod klubu stejně nedostanou, protože půjde o klub založený až v průběhu funkčního období této Poslanecké sněmovny, na což jednací řád sněmovny pamatuje (nebude-li též účelově upraven). Pokud by zvítězila myšlenka se šesti potřebnými poslanci, mohli bychom se dočkat ještě jednoho zpestření.

Iniciátory vzniku dalšího poslaneckého klubu by totiž mohlo být šest následujících zákonodárců:

  • Roman Pekárek — nepravomocně odsouzený, pozastavené členství v ODS
  • David Rath — stíhaný a ve vazbě, dříve ČSSD
  • Jaroslav Škárka — nepravomocně odsouzený, dříve VV
  • Vít Bárta — nepravomocně odsouzený, VV
  • Otto Chaloupka — obžalován z korupce, VV
  • Vlasta Parkanová — obviněna ze dvou trestných činů zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku, TOP 09.

Páteř programu nového klubu nepravomocně odsouzených a stíhaných by bylo možné odvodit z projevu Davida Ratha, který přednesl v září ve sněmovně po svém zatčení: „Strašné prostředí, malý prostor, vůbec nic nemůžete, dokonce ani zhasnout světlo, ani si ho rozsvítit, jste bez rádia, bez televize, bez kontaktu s rodinou. Hodinu koukáte do špinavé zdi přes špinavé zamřížované okno. Každý člověk, který žil normální život, normálně pracoval, tak se tam sesype. Psychicky se rozloží – každý. Z mého pohledu lékaře je to velmi tvrdé psychické i fyzické týrání,“ stěžoval si v projevu před kolegy na podmínky vazby. A dokonce už sepsal návrh novely zákona o výkonu trestu odnětí svobody.

Pokud by tím nový klub oslovil cílovou voličskou skupinu vězňů, neobdrželi by sice ve volbách více než půlprocento hlasů, nicméně na početnou politickou stranu by to v rámci současných českých zvyklostí stačilo. V našich věznicích je dle údajů Vězeňské služby ČR momentálně zhruba 23 tisíc odsouzených a stíhaných.

Počet příspěvků: 2, poslední 13.11.2012 10:55 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.