Hledá se vědecký ředitel. Zn.: Za čtvrt milionu měsíčně.

S výběrem výkonných a vědeckých ředitelů center excelence pomůže Čechům i nositel Nobelovy ceny. Přijdou k nám topmanažeři?

Martin Rychlík 10.6.2011

Přilákat takové manažery vědy, kteří šéfovali ve výzkumných centrálách typu ženevského CERN, chce díky chystané výzvě Dobešovo ministerstvo. foto: © CERN, www.cern.chČeská pozice

Přilákat takové manažery vědy, kteří šéfovali ve výzkumných centrálách typu ženevského CERN, chce díky chystané výzvě Dobešovo ministerstvo.

„Hledá se vědecký ředitel Středoevropského technologického institutu. Zn.: Nástupní plat 10 tisíc eur čili čtvrt milionu korun měsíčně.“ Tak nějak, zjednodušeně napsáno, vypadají inzeráty v odborných časopisech, které mají přilákat topmanažery vědy do vznikajících vědeckých center v České republice a mezinárodně je pozvednout. ČESKÁ POZICE získala dokument připravované výzvy, z nějž je patrné, na kolik peněz by si takový Němec, Fin, Švýcar, ale i bystrý Čech mohl v Brně nebo v Dolních Břežanech přijít.

Pro ředitele šesti elitních vědeckých center bude vyčleněno až 500 milionů korunŠestice takzvaně velkých výzkumných projektů na území ČR hledá vědecké a generální ředitele. A v součinnosti s ministerstvem školství, jež spravuje evropské fondy, jim nabídne statisícové platy. V návaznosti na schvalování miliardových dotací pro centra excelence (laser ELI, multioborový CEITEC, medicínské ICRC, biotechnologický BIOCEV, počítačové IT4I a energetický SUSEN) by mělo jít z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK) na mzdové účely asi půl miliardy korun.

Najdou se tímto způsobem vědečtí supermanažeři? „To bych sám rád věděl. Problémem je, že i takoví ředitelé si chtějí přivést své kolegy, s nimiž mají zkušenosti. Ve výběrových komisích budou ale zkušení lidé, tudíž věřím, že se špičkové ředitele podaří vybrat,“ řekl ČESKÉ POZICI profesor Václav Pačes, vědecký koordinátor Biocevu.

S nobelistou Hänschem v komisi

Materiál, který má ČESKÁ POZICE k nahlédnutí, počítá se spuštěním výzvy na „podporu manažerského řízení“ letos v prosinci. Pro každý z šesti velkých projektů bude ustavena mezinárodní výběrová skupina (Search Commitee), jež vyhledá vhodné kandidáty na posty „executive director“ a „scientific director“. Moderátorem expertních komisí je Fritz Ohler, který se již dříve podílel na hodnocení miliardami podpořených ústavů.

Jedním z vědců, kteří budou nad výběrem bdít, je profesor Theodor W. Hänsch, nositel Nobelovy ceny za fyziku, jenž předloni přednášel na pražském ČVUT. Komise navrhnou centrům 3+3 kandidáty, z nichž si příjemci dotací musejí vybrat nejvhodnější dvojici, aby byl zajištěn transparentní výběr pod dohledem řídícího orgánu – ministerstva.

„Na výzvu pro financování špičkových manažerů největších projektů je vyčleněno až 500 milionů korun na tři roky,“ potvrdil informace ČESKÉ POZICI Jaroslav Kuba, vrchní ředitel pro evropské fondy na MŠMT. Reálně půjde zřejmě o nižší částku; podle dokumentu se s čerpáním na platy počítá v intervalu mezi lednem 2012 a půlkou roku 2015. Navržené hrubé měsíčné mzdy pro jednotlivá centra jsou následující:

 • BIOCEV (vědecký ředitel) – až 5000 eur
 • BIOCEV (výkonný ředitel) – nepožaduje
 • CEITEC (vědecký ředitel) – 7200 eur
 • CEITEC (výkonný ředitel) – až 10 000 eur
 • ELI (vědecký ředitel) – asi 10 000 eur
 • ELI (výkonný ředitel) – asi 10 000 eur
 • ICRC (vědecký ředitel) – 30 240 až 45 000 eur *
 • ICRC (výkonný ředitel) – 30 240 až 45 000 eur *
 • IT4I (vědecký ředitel) – 3500 až 5000 eur
 • IT4I (výkonný ředitel) – 5000 až 8500 eur
 • SUSEN (vědecký ředitel) – 10 000 až 13 200 eur
 • SUSEN (výkonný ředitel) – 10 000 až 13 200 eur

Pozn.: Pro ICRC je strop ve výši uznatelných výdajů 15 000 eur.

Kdo se do výzvy nezapojí

Místo tuctu vypsaných míst jich však bude nejspíše pouze devět. Biotechnologický institut BIOCEV, který ve Vestci za Prahou buduje Akademie věd ČR a Univerzita Karlova, se totiž zajímá pouze o jednu pozici vědeckého ředitele a energetický „výzkumák“ SUSEN v Řeži se do výzvy nejspíše vůbec nezapojí. „V současné chvíli to vypadá, že se do výzvy nepřihlásíme. Přeci jen máme jiné aspirace než velká centra z prioritní osy 1 a spíše se zaměříme na vznik centra národního výzkumu,“ řekl manažer Petr Moulis. Nyní se také zdá, že projekt udržitelné energetiky má k podpisu Evropské komise nejdále.

Jde o pragmatickou cestu, jak nalákat skutečné kapacityDefinitivní schválení z Bruselu mají naopak již za sebou dva největší výzkumné projekty: superlaser ELI v Dolních Břežanech za 6,7 miliardy a také brněnský CEITEC za 5,3 miliardy korun. „Tento záměr na financování manažerů podporujeme již od počátku. Vidíme v něm pragmatickou cestu, jak k nám přilákat skutečné kapacity a zároveň respektujeme způsob kontroly ze strany státu, aby měl transparentnost výběru pod dohledem,“ uvedl manažer ELI Roman Hvězda, dle nějž si příjemci z předvybrané šestice nejspíše vyberou, neboť sami zacílí požadavky.

Podobně hovoří ředitel střediska CEITEC. „Věřím, že si vybereme. Ale nechceme tyto osobnosti lákat jen na peníze, ale na náplň práce. Půjde o lidi, kteří budou přesně vědět, oč se jedná,“ řekl ČESKÉ POZICI Tomáš Hruda. Ač středisko v Brně nabídne šéfům platy kolem čtvrt milionu měsíčně, nejde v evropském měřítku o nějaký závratný luxus.

Proti mrtvým palácům!

Srovnatelné platy se liší obor od oboru. Nejvíce zřejmě požadují ředitelé v medicínském výzkumu, méně v oboru supercomputingu. Postačí jim 8500 eur měsíčně? „To je zhruba částka, kterou dostávají ředitelé superpočítačových center v Evropě. Výzvu vítáme, je to pro nás pomoc do rozjezdu, ale má i svá negativa. Můžeme vybírat jen z trojice kandidátů, kterou nám určí Search Committee,“ míní Ivo Vondrák, rektor Vysoké školy báňské v Ostravě, která buduje IT4Innovations, centrum s nejvýkonnějším počítačem v tuzemsku.

„Vzhledem k tomu, že zástupci velkých projektů budou členy komise a vzhledem k tomu, že mohou navrhovat i své kandidáty, předpokládáme, že tato iniciativa ministerstva školství bude úspěšná a přispěje k příchodu vysoce kvalifikovaných odborníků,“ doufá Vít Dočkal, manažer lékařského ICRC při Fakultní nemocnici U Svaté Anny v Brně.

V úspěch této výzvy věří – jak jinak – i ministerstvo a vrchní ředitel EU fondů Kuba: „Ve výzkumu je zkušené vedení snad ještě důležitější než v komerční sféře, aby obrovské investice – jako sedm miliard do ELI – nepřišly nazmar. Abychom nepostavili mrtvé paláce. Chceme vytvořit živá, špičková výzkumná zařízení na světové úrovni, pro což jsou zásadní nejen investice do staveb a přístrojů, ale především investice do schopných lidí.“

Počet příspěvků: 3, poslední 19.8.2011 12:03 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.