Hlas lidu: Na Hradě možná spíš čtyřnohý přítel než politiky volený prezident

Šéf senátorů za ČSSD Petr Vícha se obává, aby se z přímé volby prezidenta nestala fraška. Byla však nepřímá volba v roce 2008 něčím jiným?

Senát sice teprve bude projednávat přímou volbu prezidenta, ale už se objevily první kádrové posudky politiků na případné kandidáty. „Když si člověk přečte, že prezidentem by měl být pan Okamura, zhoršuje nám to podmínky pro vyjednávání přímé volby,“ řekl Právu šéf senátorského klubu ČSSD Petr Vícha.

Zjevně se mu nelíbí, že by se kandidátem na prezidenta mohl stát Tomio Okamura, viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, který je mediálně známý z televizního pořadu Den D. Na Víchovo prohlášení zareagoval i premiér Petr Nečas: „Považuji za úsměvné, pokud pan Vícha něco takového říká. Bylo přece od samého začátku jasné, že jakmile bude přímá volba schválena, vynoří se řada podivných postaviček.“

Politici tím sice zpochybnili kandidaturu Okamury, ten však v internetové anketě serveru idnes.cz dostal 13 655 hlasů. Zařadil se tím na druhé místo za nestraníka a bývalého premiéra úřednického kabinetu Jana Fischera.

Politici se pravděpodobně také obávají, aby se z prezidentské volby nestala fraška a na Hrad nekandidovali většinou celebrity a populisté. A možná i toho, že by si veřejnost mohla zvolit za nástupce Václava Klause třeba čtyřnohého mazlíčka, jen aby už hlavu státu nevolili politici. Zopakoval by se tím scénář ze zábavní soutěže Česko Slovensko má talent, v níž byl horkým favoritem na vítěze pes Angel, jenž předváděl neuvěřitelné taneční kousky.

Předseda sociálnědemokratického klubu senátorů Vícha a premiér Nečas zřejmě zapomněli na „výkon“ zástupců lidu při volebním klání o Hrad v roce 2008. Diváci tehdy mohli v televizním přenosu sledovat hledání „ztracené“ poslankyně Strany zelených Olgy Zubové, spory o veřejné hlasování, bezradnost expředsedy Poslanecké sněmovny Miloslava Vlčka při řízení společného zasedání poslanců a senátorů, či to, jak exministr vnitra Ivan Langer spílal tehdejšímu ministrovi životního prostředí Martinu Bursíkovi.

„Vytíráš si prdel s těma ostatníma. Jinými slovy říkáš, že tihleti, tihleti si vytřou prdel s tamtěma. Tak já ti to povím, jaká hra kolem toho byla. Jaká špinavá hra kolem toho byla, kolik lidí půjde bručet,“ hřímal tehdy Langer na svého ministerského kolegu Bursíka.

Pokud senátor Vícha a premiér Nečas nepovažují tyto eskapády za frašku, pak většina veřejnosti ano. Například podle průzkumu agentury STEM klesla její důvěra v Poslaneckou sněmovnu loni v prosinci na historicky nejnižších 16 procent (stejné procento věří i vládě). Senátu pak věřila čtvrtina dotázaných.