Historik Šebek: Kardinál se konečně dočkal satisfakce

Silně lidsky na mne působil moment, kdy Beranova rakev opouštěla kapli římské koleje za zvuku české státní hymny. Byl jsem dojat, přiznává církevní historik Jaroslav Šebek z Akademie věd ČR. Podle něj lze převoz Beranových ostatků srovnat s gesty papežů směřujících k rehabilitaci Jana Husa.

Z baziliky Panny Marie v areálu pražského Strahovského kláštera vyšlo smuteční procesí s ostatky kardinála Josefa Berana. foto: ČTK

Z baziliky Panny Marie v areálu pražského Strahovského kláštera vyšlo smuteční...

Když v katedrále hovořil kardinál Dominik Duka, vybavil jsem si zase jinou scénu, která je důležitá. A to bylo vystoupení kardinála Tomáška v listopadu 1989, kdy pronesl legendární slova: „Já a katolická církev stojíme na straně národa.“ Říká v rozhovoru historik Jaroslav Šebek.

LIDOVÉ NOVINY: V čem je událost převezení ostatků kardinála Berana do vlasti pro historiky tak důležitá? A jak vás osobně zasáhla?

ŠEBEK: Zaujala mne i z toho hlediska, že historikům se mockrát nepoštěstí být u velkých dějinných událostí. Nyní jsem měl možnost být přímo v Římě, u toho, když byly Beranovy ostatky vyzdviženy z hrobky svatopetrské baziliky. Bylo to velmi silné. Viděl jsem, že se do jisté míry uzavírá jedna kapitola naší historie, ta část, jež byla spojena s nuceným exilem Josefa Berana. Prožíval jsem i jisté déj`a vu, neboť znám fotografie ze 17. května 1969, kdy za umírajícím Josefem Beranem přijel papež Pavel VI. A dá se říci, že v koleji Nepomucenum, když jsem na témže místě viděl vozy s vládní delegací, jsem si uvědomil, že jsem svědkem opravdu výjimečné chvíle, kdy se kardinál konečně dočkal satisfakce.

LIDOVÉ NOVINY: Dá se takovýto moment připodobnit k nějakým jiným událostem z českých dějin?

ŠEBEK: Rozhodně bych to nesrovnával s translací (převozem) nějakého těla; důležitý byl například návrat ostatků skladatele Bohuslava Martinů do tehdejšího Československa v roce 1979. Ale z církevního hlediska jsou, myslím, na stejné úrovni velká gesta papežů – Jana Pavla II. a hlavně Františka před třemi lety – k rehabilitaci odkazu mistra Jana Husa. Přirovnal bych to k tomu i proto, že se právě Josef Beran zásadně zasloužil o obnovení diskuse o rehabilitaci a objektivní pohled na Jana Husa díky tomu, že tuto otázku zmínil roku 1965 na II. vatikánském koncilu.

LIDOVÉ NOVINY: Jak hodnotíte sobotní mši v pražském chrámu sv. Víta?

Rozhodně bych to nesrovnával s translací (převozem) nějakého těla; důležitý byl například návrat ostatků skladatele Bohuslava Martinů do tehdejšího Československa v roce 1979. Ale z církevního hlediska jsou, myslím, na stejné úrovni velká gesta papežů – Jana Pavla II. a hlavně Františka před třemi lety – k rehabilitaci odkazu mistra Jana Husa.

ŠEBEK: Když v katedrále hovořil kardinál Dominik Duka, vybavil jsem si zase jinou scénu, která je důležitá. A to bylo vystoupení kardinála Tomáška v listopadu 1989, kdy pronesl legendární slova: „Já a katolická církev stojíme na straně národa.“ Tak i nyní se kardinál Duka jasně vyslovil proti nárůstu komunistického vlivu na mocenské rozhodování. Ta atmosféra mi přišla podobná. A překvapilo mne, jak mohutný aplaus plnou svatovítskou katedrálou zněl.

LIDOVÉ NOVINY: Jako historik se zabýváte též nástupem totality. Co říkáte tomu, že český prezident dal přednost sjezdu KSČM?

ŠEBEK: Musím říci, že jsem nakonec docela ocenil, když tam z úst Miloše Zemana zazněly i věty, aby komunisté učinili sebereflexi; že to nebyl žádný vítězný, ale prohraný únor 1948. Je dobře, že to pan prezident řekl. Současně nerozumím tomu, proč tak usiluje o to, aby komunisté byli těmi, o koho se bude případná nová vláda opírat. Jak jsem slyšel reakce některých komunistů na to, co řekli Zeman i Duka, je vidět, že se žádná sebereflexe asi konat nebude...

LIDOVÉ NOVINY: V katedrále byli někteří ministři a předsedové stran. Neměl tam s nimi být i premiér v demisi Andrej Babiš (ANO)?

ŠEBEK: Škoda to je. Pozitivně mne překvapil projev předsedy Senátu Milana Štěcha, jenž o Beranovi hovořil jako o jedné z největších osobností našich dějin... Z toho je vidět, že i různými ideovými tábory byl Beran teď, když se vrátil do vlasti, přijímán, a je škoda, že se premiér nijak neúčastnil.

Rozhovor vyšel v Lidových novinách dne 23. dubna 2018. 

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.