Historický průlom: Policie chce stíhat premiéra Nečase

Vrchní státní zástupce z Olomouce Ivo Ištvan požádal sněmovnu, aby zbavila končícího premiéra imunity.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, foto ČTKČeská pozice

Očekávané se stalo skutkem. Necelý měsíc od razie protimafiánského útvaru a zadržení klíčové spolupracovnice premiéra Jany Nagyové se policisté rozhodli stíhat i předsedu vlády Petra Nečase. Jde o první stíhání úřadujícího premiéra České republiky v polistopadové éře. Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan, pod nějž případ spadá, v pondělí požádal předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavu Němcovou, aby dolní komora parlamentu Nečase vydala.

Letní politickou sezónu tak obohacuje nová otázka i téma k vášnivým sporům: Vydá, či nevydá?

Nejprve připomeňme časový rámec, v němž se bude rozhodování odehrávat: Z jednacího řádu sněmovny vyplývá, že by o zbavení imunity měli rozhodnout poslanci na nejbližší schůzi. Na webu sněmovny je avizováno datum 17. září. Ještě během prázdnin se však mohou odehrát ještě dvě schůze. První prázdninový termín, v polovině července, souvisí s hlasováním o rozpuštění sněmovny a projednáním zákonů ve třetím čtení. Druhý termín vychází na první dekádu v srpnu, v níž by se mělo jednat o vyslovení důvěry vládě premiéra Jiřího Rusnoka. Před hlasováním v plénu se musí zbavením imunity zabývat mandátový a imunitní výbor sněmovny, který vydá doporučení; jednat by měl 17. července.

Situace ve sněmovně se krátce po zveřejnění zprávy jeví takto:

Dosud sice není jasné, z jakých trestných činů chce státní zástupce Nečase obvinit, avšak v politickém zákulisí se hovoří o části případu, jež souvisí se zadržením trojlístku bývalých poslanců-rebelů (Tluchoř, Fuksa, Šnajdr), kteří se vzdali mandátů výměnou za posty v polostátních firmách. První oficiální reakce občanských demokratů tomu nasvědčují.

Z vyjádření grémia ODS z pondělního odpoledne je patrné, že ODS příliš ochoty k vydání svého expředsedy nejeví. „Pokud je návrh na stíhání Petra Nečase postaven na předpokladu, že při uplatnění bývalých poslanců v dozorčích radách státních podniků se jednalo údajně o podplácení, pak ODS již dříve deklarovala, že rozdělování funkcí ve veřejném prostoru je obecně uplatňovanou součástí politiky v řadě evropských zemí. A v takovém případě bychom vydání Petra Nečase nepodpořili,“ stojí v prohlášení.

Uvědomme si ovšem, že Miroslava Němcová, jíž byla žádost doručena, už o jejím obsahu patrně ví. Z reakce grémia by se proto dalo usuzovat, že v žádosti žádné nové důvody obvinění uvedeny nebyly. Poslanci nicméně mohou policii požádat o poskytnutí dodatečných informací z trestního spisu.

V takovém duchu uvažují i představitelé dalších stran.

  • Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík a šéfka LIDEM Karolína Peake chtějí vyčkat na stanovisko mandátového a imunitního výboru. Gazdík dodal, že doufá, že v žádosti o vydání budou obsaženy ještě další závažnější skutečnosti, které zatím na veřejnosti nezazněly.
  • Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc nechtěl dopředu říkat, jaký postoj zaujme. Žádost si chce nejprve prostudovat.

Opatrnost většiny politiků je logická. Nejen v ODS panuje mizerná nálada. Postupem justice byli politici zaskočeni, protože spoléhali na léta budovanou praxi, v níž se s veřejnými funkcemi v politice běžně obchodovalo. Jenže veřejní žalobci, kteří se právě v éře vládnutí Petra Nečase zásadním způsobem emancipovali, poprvé formulovali názor, že jde o trestnou činnost. Pokud obviní Nečase za „uplatnění“ rebelů, to by si mohli dojít i pro kdekoho.

A konečně existuje ještě jeden důvod, jenž hovoří ve prospěch končícího premiéra: neměl sice pověst nejpopulárnějšího a nejoblíbenějšího šéfa, avšak i jeho kritici přiznávali, že v politice, na rozdíl od svých předchůdců, zázračně nezbohatl. Ostatně – případný výrok o nevydání Nečase nemusí být pro trestní řízení fatální. Díky nedávnému omezení imunity může být stíhán i po odchodu z Poslanecké sněmovny.