Hezké narozeniny, výkonná rado ODS!

K výročí se sluší gratulovat. Jsou tomu právě dva roky, co byl zvolen významný orgán významné strany. Komu blahopřát konkrétně?

Před několika dny jsme pozastavovali nad složením stínové vlády ČSSD, významného orgánu hlavní opoziční strany, ve kterém působí několik ne zrovna důvěryhodných pánů. Podívejme se nyní na ODS, neboť právě dnes, v úterý 19. června, má její významný orgán, totiž výkonná rada, výroční den. Jsou tomu právě dva roky, co byla zvolena, na kongresu, který byl chápán jako pokus o obrodu strany a na němž se stal jejím předsedou Petr Nečas.

„Řídí činnost ODS a má všeobecnou odpovědnost za činnost strany mezi zasedáními kongresu, plní jeho usnesení a odpovídá mu za svou činnost,“ píše se na webu ODS o výkonné radě. Vzhledem k takto deklarované důležitosti orgánu se pak leckterému člověku může zvýšit tlak, když si připomene, co mu na rozdíl od postů ministerských nepřipomínají denně média. A to: kdo konkrétně je také členem výkonné rady (celkem čítá 51 členů) největší vládní strany.

Jaká okamžitá asociace se vám vybaví například u těchto jmen?

  • Pavel Dlouhý: Jihočeský boss, přezdívaný kvůli svému vlivu „kníže z Hluboké“. Někdejší premiér Mirek Topolánek ho označil za jednoho z „kmotrů“. Většina podezření na Dlouhého však zůstává v rovině spekulací. A tak jednou z mála věcí, která na Dlouhého vyplavala, byla buranská jízda rychlostí 140 km/h, za což ale nebyl potrestán. 
  • Pavel Drobil: Bývalý ministr životní prostředí, který z vlády odešel kvůli korupční aféře na Státním fondu životního prostředí (SFŽP). Ve straně průšvih umanévroval, zůstal místopředsedou strany a stal se stranickým volebním manažerem.
  • Filip Dvořák: Dlouhá léta klíčový hráč pražské politiky. Dvořákův otec nakoupil několik bytů v Praze a Špindlerově mlýně v hodnotě 33 milionů korun. Vzniklo podezření, že Dvořák nemovitosti nakoupil přes svého otce, aby nemusel vysvětlovat, kde na byty vzal peníze. Původ finančních zdrojů Dvořák nevysvětlil.
  • Rudolf Blažek: Další z legend pražské politiky a jeden ze symbolů „Bémovské“ éry v Praze. Proslul „kafíčkem“ v Obecním domu s pány Janouškem či Hrdličkou. Ani po patnácti měsících ve funkci náměstka ministra obrany se pak Blažkovi nepodařilo získat povinnou bezpečnostní prověrku.  
  • Milan Richter: Podobně jako předchozí kolega jedna z pražských legend. Kromě „kafíčka“ v Obecním domě i dovolená s Janouškem, Hrdličkou či Dospivou na Korfu. Dále také jedna z postav kauzy Key Investments v pozici starosty Prahy 10.
  • Roman Jurečko: Další Topolánkův údajný „kmotr“, tentokrát plzeňský. Dostal se do „války“ se superguru Věcí veřejných Vítem Bártou, podle něhož stál Jurečko společně s Jaroslavem Škárkou za pučem ve VV. 
  • Radim Zika: Nedávno odvolaný šéf Pozemkového fondu byl kritizován za to, že jeho úřad se vloni na podzim podezřele zbavil 25 lukrativních parcel v Bedřichově. Dalším Zikovým průšvihem bylo, že na fondu zaměstnal přítelkyni „státního“ hokejového trenéra Aloise Hadamczika.  
  • Alexandr „ProMoPro“ Vondra

Funkční období této výkonné rady je dvouleté, mandát vedení ODS však byl prodloužen o půl rokukvůli podzimním krajským a senátním volbám. Možná by se ODS měla modlit, aby v těchtýž volbách volič k její skladbě tak docela nepřihlížel.

Počet příspěvků: 3, poslední 20.6.2012 04:44 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.