Henych, Kubice, nebo oba

Václav Henych zřejmě chyběl ve škole, když probírali procenta. A tvrdohlavý ministr vnitra Jan Kubice ho hájí! Asi taky chyběl na procenta.

Ministr vnitra Jan Kubice (vlevo) a ředitel všeobecné správy resortu Václav Henych. foto: © ISIFA, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Ministr vnitra Jan Kubice (vlevo) a ředitel všeobecné správy resortu Václav Henych.

Premiér Petr Nečas posunuje meze nemožného. Milouš Jakeš už je zastíněn, komunistická hrozba evokuje spíše příjemný letní stín než bouřková mračna na obzoru, ale Nečas strká káru stále dál do slepé uličky. Kdyby v průběhu několika hodin odvolal ministra vnitra Jana Kubiceho, pokud tento neodvolá ředitele všeobecné správy ministerstva vnitra Václava Henycha, možná by ještě ten počínající pád trochu zbrzdil. Půjde-li to však takto dál, přestanou se jednoho škaredého, moc škaredého dne lidé smát – a pak Nečasovi nepomůže, ani když bude nabízet půl vlády za pohotovostní pluk Veřejné bezpečnosti i bez koní.

Co tak příšerného se stalo? Až se za padesát let budou studenti české historie učit o příšerném konci vlády premiéra Nečase, budou kňučet smíchy. Procenta neplatných podpisů v peticích prezidentských kandidátů nebyla zprůměrována, ale sečtena? To je všechno?

Začátek vypadal nevinně. Ministerstvo vnitra navrhlo zákon související s přímou volbou prezidenta a zákonodárci ho schválili a pak se podle něj začalo postupovat. Až pak najednou vyšlo najevo, že ministerstvo vnitra se minulo se zdravým rozumem.

Žádoucí by bylo, aby se bez Václava Henycha už tyto prezidentské volby obejít musely. Vyšel najevo naprosto deklasující problém ve vzdělání.Nyní vrcholový ministerský úředník řekl, a jeho ministr to potvrdil, že od počátku si zákon vykládali tak, že se chybná procenta ze dvou kontrolních vzorků budou sčítat. Nikoliv tak, že se zprůměrují. S touto intencí prý navrhovali na ministerstvu vnitra zákon, tvrdí Henych, letitý zkušený funkcionář, v podstatě inventář ministerstva. Člověk, bez něhož se neobešly žádné volby.

Až nyní. Žádoucí by bylo, aby se bez něj už tyto volby obejít musely. Vyšel najevo naprosto deklasující problém ve vzdělání – Henych totiž zřejmě chyběl ve škole, když probírali procenta. Jenže tvrdohlavý ministr Kubice Henycha hájí! Asi taky chyběl na procenta.

Jak těm pánům vysvětlit rozdíl mezi podílem relativním a absolutním? Asi takto: Bylo nebylo, umřel jeden pošuk. Musel to být pošuk, protože jinak by neodkázal svůj majetek rovným dílem napůl Kubicemu a Henychovi a historka by nemohla pokračovat. Ti dva se tedy dostavili k notáři a ten jim přečetl pošukovu poslední vůli. Padesát procent Kubice, padesát procent Henych. „Kolik že jsem to dostal?“ zeptal se roztržitý Kubice. „Padesát procent,“ opakoval ještě jednou notář. Takže padesát procent jednou a padesát procent podruhé? Henych zesinal. Teď ho ta kreativní matematika dostihla: Kubice všechno, Henych kuřinec.