Hazardní štafeta finišuje. Bude prezident Klaus spěchat?

Aktualizováno. Parlament nasměroval hazardní daň v plné výši do státního nebo obecních rozpočtů. Stihne se to ale už od roku 2012?

Famózní sprint se dostal na cílovou šachovnici. Poslanci v úterý schválili senátní návrh nového zdanění hazardu, který zcela odstavuje provozovatele hazardu od procesu rozhodování, kam daně z jejich podnikání poplynou. Paskvil, který přistál v Senátu po třetím čtení ve sněmovně, totiž rozděloval novou 20procentní loterijní daň z obratu na třetiny, přičemž o osudu jedné z třetin by nadále rozhodovaly hazardní firmy – na veřejně prospěšné účely.

Senát nevyslyšel hlasité volání lobby sportovců a zástupců neziskového sektoru a paskvil poslanců, který šel zcela proti červnové koaliční dohodě, překopal zpátky do použitelné a z hlediska správy daní „spravovatelné“ podoby. Hazardní firmy by měly platit daň z příjmů právnických osob ve výši 19 procent. Plus speciální loterijní daň ve výši 20 procent z obratu, jež by měla od 1. ledna 2012 plynout pouze do rozpočtů obcí a státní kasy. U výherních přístrojů 80 procent obcím a 20 procent státu, u ostatních forem hazardu 30 procent obcím a 70 procent do státního rozpočtu. A dále Senát do zákona vrátil poplatky za hrací přístroje – platí se za celkový počet dní, po něž byl konkrétní přístroj povolen, sazba za den je 55 korun (na celý kalendářní rok 20 075 Kč).

Máme začít jásat, že po letech budou v hazardní branži od ledna platit jednotná a transparentní pravidla pro odvod daní? Že desítky a stovky milionů přestanou mizet v neprůhledných nadacích a sdruženích či oklikou zpátky u provozovatelů? Ještě vydržme. Václav Klaus dostal štafetový kolík od poslanců v úterý 20. prosince. Lhůta na rozmyšlenou v jeho případě činí – 15 dní.

Ten finiš může dopadnout všelijak:

  1. Prezident podepíše do konce roku = nové parametry zdanění od 1. ledna 2012.
  2. Prezident podepíše v řádné lhůtě, ale až mezi 1. a 4. lednem 2012 = zdanění od 1. ledna 2012, jak praví schválený zákon, se nestihne. Bylo by zřejmě problematické zavádět nové parametry zdanění byť jen o několik dní později v průběhu roku. To může znamenat další rok, kdy provozovatelé budou místo klasických daní odvádět část výtěžku na veřejně prospěšné účely zcela dle vlastního uvážení...
  3. Prezident celou daňovou reformu vetuje = jelikož se sněmovna už letos nesejde (poslední schůze v úterý skončila a další řádná začíná 31. ledna příštího roku), veto nestihne do konce roku přehlasovat a hrozí stav viz předchozí bod.

Škoda, že sázkové kanceláře nemohou kvůli střetu zájmů na takovýto tip příležitosti vypsat kurzy. Kolik byste si na kterou z těchto možností vsadili?

Aktualizace: Prezident Václav Klaus zákon o zřízení jednotného inkasního místa, jehož součástí je i zavedení nových parametrů zdanění hazardu, podepsal 27. prosince.

Počet příspěvků: 5, poslední 25.12.2011 01:17 Zobrazuji posledních 5 příspěvků.