Havárie v japonské jaderné elektrárně Fukušima

Zřítila se část budovy jednoho z reaktorů. Kovová konstrukce kryjící samotný reaktor však vydržela. Elektrárna se nachází 240 kilometrů severně od Tokia.

Aktualizováno. Ničivé zemětřesení o síle 8,9 stupně Richterovy škály, které postihlo Japonsko v pátek a vyžádalo si už nejméně 1500 obětí, vážně poškodilo jadernou elektrárnu Fukušima 1 asi 240 kilometrů severně od Tokia. Jak oznámila společnost Tepco, která elektrárnu provozuje, po výbuchu se zřítila část budovy jednoho z reaktorů. Kovová konstrukce kryjící samotný reaktor vydržela. 

Zpravodajská agentura AFP informovala, že v okolí elektrárny bylo naměřeno radioaktivní cesium v koncentraci osmkrát vyšší než odpovídá standardům, v areálu byla identifikována míra radioaktivity dokonce zhruba tisíckrát vyšší než normy. Po několika hodinách podle AP upřesnila, že únik nebyl rozsáhlý a že podle naměřených hodnot úroveň radiace v okolí zařízení klesá. Tlak v reaktoru, se kterým se jaderní odborníci potýkají, rovněž klesá.

Podle některých informací podobné problémy (poškození chladícího zařízení s možným důsledkem tavení palivových tyčí) hrozí i v nedaleké elektrárně Fukušima 2. Tepco už dostala povolení k upuštění části radioaktivní páry, aby se snížil více než dvojnásobně vysoký tlak v havarovaném chladicím systému a předešlo se dalšímu poškození reaktorů.

Pro pět jaderných reaktorů v obou elektrárnách platí ode dneška kvůli poruchám na chladicích zařízeních výjimečný stav. Příčinou havárie je podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii voda z přívalové vlny cunami, která poškodila dieselové generátory, jež  udržují v chodu chladicí systémy.