Diskuse k článku

Havárie Černobylské jaderné elektrárny 26. dubna 1986 změnila svět

Symbol apokalypsy. Viník, jenž podlomil důvěru v jadernou energetiku. Ekologická katastrofa, jež proměnila ukrajinskou přírodu. Fatální rána Sovětskému svazu, jehož víru v budovatelské a zářné zítřky skoro pohřbila. Černobyl straší i po 30 letech.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Ráž 27.4.2016 18:21

Černobyl je zbytečný strašák

Technologie použitá v Černobylu a dnešní technologie, včetně bezpečnostních systémů používaná v JE na celém světě je stejně odlišná, jako byla technologie a bezpečnost provozu parních automobilů Sentinel a moderních elektromobilů Tesla.

Kdo používá strašák Černobylu jako argument proti stavění JE, je blbec. Jinak se nedá označit.

Milan V 27.4.2016 20:56

Re: Černobyl je zbytečný strašák

Technologie použitá ve Fukušimě je stejná jako v Temelíně či Dukovanech. A reaktory ve Fukušimě odolaly zemětřesení i tsunami. Zničil je až nedostatek odvodu tepla z již automaticky zastaveného jaderného reaktoru. Teplota nezadržitelně stoupala, voda se rozložila na výbušnou směs vodík-kyslík nakonec se protavila nádoba reaktoru.

J. Křivan 28.4.2016 10:05

Re: Černobyl je zbytečný strašák

Fukušima. V zemi, kde zemětřesení je běžné a následující tsunami obvyklé, postavili z úsporných důvodů JE příliš blízko moře. Pokud mne paměť neklame počítalo se s vlnou o výšce maximálně 16 metrů. Realita byla podle posledních informací 35 metrů. Vaše úvaha, že to reaktor vydržel je vytržená z kontextu, nevydržel havarii je třeba brát jako celek.

Černobyl. Nevhodná konstrukce umožnila aby chyba lidského faktoru vedla k fatálním následkům.

Milan V 28.4.2016 10:19

Re: Černobyl je zbytečný strašák

Ano, jaderná havarie, podobně jako v případě elektrárny v Three miles island je následkem přerušení chlazení reaktorové nádoby ve které i po vypnutí štěpení uranu probíhají zbytkové reakce. Když chlazení vypadne na 2 hodiny, máme z toho havarii Three miles island. Když na pár dní máme z toho Fukušimu.

To plyne ze základních fyzikálních principů jaderného štěpení a z toho jak se chová každý vodou chlazený jaderný reaktor.

J. Poděbradský 28.4.2016 7:51

Re: Černobyl je zbytečný strašák

blbec si sám, technologie je stále stejná, štěpení uranu. A v případě havárie se jedná o fatální následky