Hausnumera ministra Drábka, nebo jeho kritiků?

Dle ministerstva práce stát ušetří zavedením nového systému pro výplatu sociálních dávek ročně 300 milionů, Aktuálně.cz tvrdí, že nikoli.

David Kasl 16.3.2012

Nový systém pro výplatu nepojistných sociálních dávek, jehož nasazení od 1. ledna letošního roku provázely silné emoce, je efektivnější a ročně přinese státní pokladně úspory ve výši 300 milionů korun oproti systému starému. Tvrdí to ministr práce Jaromír Drábek. A v rozhovoru pro ČESKOU POZICI i jeho náměstek Vladimír Šiška, který má zavádění nového systému na starosti.

Server Aktuálně.cz však ve svém pátečním článku tvrdí, že „pokud se do výdajů započítají peníze, které ministerstvo utratilo právě za přípravu nového systému, k žádné úspoře letos nedojde. Naopak.“ Z dodatků ke smlouvám, které ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) uzavřelo s dodavatelem nového systému, společností Fujitsu, prý vyplývá, že vybudování nového systému pro výplatu dávek přijde celkově na více než dvě miliardy korun. Dodatky přitom dosud MPSV tají, Aktuálně.cz je však prý má k dispozici.

Server dále uvádí, že Drábkův resort utratil už loni za různé konzultace k novému systému desítky milionů korun. „Jenom za sedm různých služeb a konzultací typu služeb směřujících ke zpracování projektové dokumentace vyplatilo ministerstvo dvacet sedm milionů korun,“ píše Aktuálně.cz. A zmiňuje rovněž výpočet týdeníku Euro, dle nějž prý Drábkovo ministerstvo vydalo jen loni na konzultace, analýzy, licence a provoz nového systému v takzvaném cloudu celkem téměř 350 milionů korun.

Dle dobře informovaného zdroje ČESKÉ POZICE z MPSV však jde o zavádějící čísla. Od loňského září do konce letošního února prý na základě oněch dodatků vyplatilo ministerstvo práce firmě Fujitsu celkem 159 milionů korun – za kompletní vybudování celého systému i jeho provoz, respektive využití potřebných datových kapacit v takzvaném cloudu. Zmíněných 159 milionů je prý přitom započítáno do předpokládaných nákladů, které mají přinést onu roční úsporu ve výši 300 milionů korun ročně oproti původnímu systému, který 19 let monopolně dodávala společnost OKsystem.

Mlha okolo výplatního místa?

Aktuálně.cz dále upozorňuje, že „není jasné, jak je spravován a financován systém jednotného výplatního místa (JVM), který ministerstvo od začátku ledna v souvislosti s dávkami využívá“. Podle neoficiálních informací má prý jeho provoz přijít na 700 milionů korun. Skutečnost je opět zřejmě méně „dramatická“. Jak tvrdí zdroj ČESKÉ POZICE, MPSV pro výplatu dávek nově využívá JVM, jehož prostřednictvím již řadu let vyplácí pojistné dávky Česká správa sociálního zabezpečení. MPSV tohoto místa prý využilo proto, aby nemuselo platit vývoj vlastního. Za úpravu tohoto systému, aby uměl vyplácet i nepojistné dávky ze systému dodávaného firmou Fujitsu, údajně utratí 45 milionů. Za provoz pak prý ministerstvo práce platí české správě měsíčně 800 tisíc korun (9,6 milionu ročně). Tyto peníze jsou nad rámec smlouvy s Fujitsu.

Rámcovou smlouvu uzavřenou s Fujitsu a její dodatky i naplňování momentálně prověřuje ministerstvo vnitra. Výsledky kontroly by měly být známé nejpozději do 14 dní.

Kdo kritizuje nový systém pro výplatu dávek

  • Již počátkem února podali kvůli přechodu na nový systém výplaty dávek podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže politici KDU-ČSL. Ministerstvo práce kritizují za to, že zakázku na vývoj a provoz systému získala bez tendru společnost Fujitsu na základě rámcových smluv pro celou státní správu uzavřených s ministerstvem vnitra v roce 2008.
  • Koncem února podal jak na ministra Drábka, tak na jeho náměstka Šišku trestní oznámení Nadační fond proti korupci. „Na ministerstvu práce a sociálních věcí nehospodárně, netransparentně a s podezřením na korupci vytvářejí nové informační systémy, přestože by bylo ekonomičtější upravit systémy stávající, které jsou plně funkční. Zbytečně a s vynaložením vysokých nákladů se mění dobře fungující aplikační software, a tím se zcela znehodnocuje investice státu do vývoje v období předchozích osmnácti let,“ napsal fond ve své tiskové zprávě. Fondu se rovněž nelíbí, že mezi subdodavateli společnosti Fujitsu figurují firmy, které mají vazby na ministra Drábka i jeho náměstka Šišku.
  • Koncem února začal nový systém prověřovat i Úřad pro ochranu osobních údajů, jak informovala MF Dnes.

Autor

David Kasl

David Kasl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Další autorovy články