Ceska Pozice

Hašek versus Sobotka 22:18. Zatím.

I kdyby ČSSD odvolala svého předsedu, Bohuslav Sobotka si může ve sněmovně založit vlastní klub. Lidí má na to dost.

foto: © montáž ČESKÁ POZICE, repro foto Wikipedia, IhnedČeská pozice

Aktualizováno. První jednání nového poslaneckého klubu ČSSD v úterý večer přineslo dvě zprávy:

V úterý večer se tedy zčásti uspokojila obě křídla v ČSSD a střet mezi lídry strany na definitivní rozuzlení teprve čeká. Následující text, který vznikal ještě před jednáním poslaneckého klubu ČSSD, zůstává aktuální, a proto jej ponecháváme v původním znění.

Sociální demokraté předvádějí po volbách něco jen stěží uvěřitelného. Tato hra má však přeci jen pravidla, konkrétně prosté počty.

Abychom shrnuli základní herní plán: skupinka kolem Michala Haška se rozhodla na pokyn prezidenta Miloše Zemana rozkládat stranu – a začali požadavkem na odvolání Bohuslava Sobotky. Ten se zatím rezignaci brání, přestože ho předsednictvo vyzvalo ke složení funkce předsedy ČSSD a odstranilo ho z týmu vyjednávajícího koalici s ANO a KDU-ČSL. (Předsedové obou těchto stran, Andrej Babiš a Pavel Bělobrádek, přitom už vyhlásili, že z ČSSD hodlají jednat zatím jen s předsedou strany.)

Řežbu nelze odbýt názorem, ať si to tedy hoši rozdají. Sobotku může z funkce odvolat Ústřední výkonný výbor. Ani v takovém případě však nemusí mít Hašek, prezident a spol. vyhráno. Ani Ústřední výkonný výbor, který se sejde 10. listopadu, nemůže Sobotku zbavit funkce poslance. A nemůže o ni připravit ani jeho spojence, kteří získali mandát. Na to je i sjezd strany krátký.

A naopak: I kdyby nakonec Sobotka vyhrál na celé čáře, není jisté, zda bude mít pod kontrolou poslance doposud věrné spíše Michalu Haškovi, případně (a zejména) sympatizující s prezidentem Zemanem.

Z poslaneckého klubu ČSSD se tak snadno mohou stát dvě frakce a v celkové povolební matematice pak nelze počítat s jednotnými padesáti sociálně demokratickými mandáty. Jaké je tedy průběžné skóre duelu Sobotka – Hašek?

22:18 (a deset neznámých)

ČESKÁ POZICE se v rozhovorech s členy strany i se zákulisními hráči pokusila zmapovat poměry v novém poslaneckém klubu strany. Nežli se dostaneme k výsledku, předesíláme: U poprvé zvolených poslanců obvykle ještě nikdo nemá přehled, k jaké straně se ve finále mohou přiklonit. U některých poslanců je zase náklonnost k jednomu z obou křídel spíše podmínečná a dočasná než bezvýhradná. Za některé promluvilo jejich hlasování na předsednictvu (přehled hlasování lze vidět například na serveru lidovky.cz).

Alespoň základní přehled se však z dosavadních výpovědí dá sestavit. (Stav k 29. říjnu, 16:00)

„Haškovci“

Bezvýhradně za Michalem Haškem v tuto chvíli stojí nebo aspoň k němu inklinují následující poslanci:

Včetně samotného Haška má tedy tato skupina 22 poslanců.

„Sobotkovci“

Sobotka naproti tomu může (ať už s jistotou nebo jen s vyšší mírou pravděpodobnosti) počítat s těmito lidmi:

Včetně Sobotky jde o 18 poslanců.

„Nezařazení“

U zbylých deseti jmen, mezi nimiž jsou převážně nováčci, neměly zdroje ČESKÉ POZICE přehled, popřípadě se výpovědi ve prospěch Haška a Sobotky lišily natolik, že nebylo možné je zařadit do jednoho nebo druhého tábora. Jde o:

Kdo bude ztrácet?

Zdůrazněme ještě jednou, že jde o výčet prvotní a orientační. V případě některých jmen byla ČESKÉ POZICE výslovně varována, že je u nich třeba ponechat „zadní vrátka“. Například u Milana Urbana, který se vůči Sobotkovi sice vymezuje dlouhodobě a hlasoval i pro jeho odvolání na předsednictvu, nicméně údajně mu není ani současné divoké počínání Haška a spol. příliš po chuti.Hašek rozehrál partii, na jejímž konci nebude vítězství jednoho z křídel uvnitř ČSSD, nýbrž porážka obou

A u řady poslanců se může orientace na Sobotku, či Haška samozřejmě časem změnit. Jak se shodují některé zdroje ČESKÉ POZICE napříč oběma tábory, Hašek svou hru prostě a jednoduše přepálil. Vyvolané události, jež pohodlně unesou označení puč, se zajídají nemalé části členské základny – což ostatně bylo vidět i na pondělní demonstraci za Sobotku a proti Haškovi a Zemanovi. Bude-li tento tlak zespodu sílit, Haškových příznivců bude ubývat. Tím spíše, když i potenciální koaliční partneři dávají najevo, že partnerem k diskusi je pro ně Sobotka, nikoli Hašek. V kuloárech se hovoří o tom, že jedním z klíčových hráčů, kterého může Hašek rychle ztratit, je například plzeňský hejtman Milan Chovanec (což se v úterý večer potvrdilo na jednání poslaneckého klubu).

Michal Hašek rozehrál partii, na jejímž konci nebude vítězství jednoho z křídel uvnitř ČSSD, nýbrž porážka obou. Místo padesátičlenného poslaneckého klubu zastupujícího vítěze voleb už může ČSSD brzy disponovat dvěma zhruba dvacetičlennými poslaneckými frakcemi. Na vůdčí vládní roli by pak mohla ČSSD klidně zapomenout.

Na textu spolupracovali Ondřej Koutník a Adam Junek.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.