Hanáková zůstává ve vládě. Starostové se na ni mohou spolehnout.

Resort kultury současné vládní změny minou, ministryně Alena Hanáková oslaví Vánoce ve funkci. A pak se uvidí.

foto: © ČTK, montáž ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

V současných vládních výměnách zůstanou podle informací ČESKÉ POZICE Starostové na svém. „Jejich“ ministerstvo kultury totiž není pro přesuny v rámci koaličních stran zajímavé. Má nejmenší rozpočet ze všech a přerozdělovat není co. Starostové také zvolili vyčkávací taktiku, odložili podpis smlouvy o další spolupráci s TOP 09 na léto příštího roku a vlastně se tak trochu sami postavili mimo hřiště. A nejspíš také usoudili, že výměna Aleny Hanákové za někoho jiného by jim přinesla víc potíží než její setrvání.

Alena Hanákové je nemůže nepříjemně překvapit. Všechny už tolikrát a tak kolosálním způsobem přesvědčila o své neschopnosti, že se na ni mohou spolehnout: větší ostudu už udělat nemůže.

Starostové také nemají po ruce nikoho, kdo by ji nahradil. Petru Gazdíkovi a Stanislavu Polčákovi se evidentně do funkce nechce. Nestojí jim to za to. Nikdo neví, jak dlouho vláda vydrží, tak proč se v ní angažovat a ještě se nějak „ušpinit“. Kdyby poslali na ministerstvo kultury některého ze svých ambiciózních členů, nemají zase jistotu, že to nebude srovnatelný průšvih. Na každý pád by se o ministerstvu kultury opět začalo mluvit, kauzy by se oživily a něco by se muselo řešit. A o to nikdo nestojí.

Hanáková všechny už tolikrát a tak kolosálním způsobem přesvědčila o své neschopnosti, že se na ni mohou spolehnout: větší ostudu už udělat nemůže

Nominace nestraníka, který by měl, nedejbože, na záležitosti kulturního resortu nějaký názor, by zkomplikovala situaci ještě víc. Velice brzy by se totiž musel zabývat rozpočtem ministerstva a velkými příspěvkovými organizacemi, a tam by narazil na ministerstvo financí… Mohl by nějakými špatně volenými slovy nebo návrhy podráždit Miroslava Kalouska, a to je to poslední, o co by Starostové stáli. Na Alenu Hanákovou je totiž spolehnutí, že s žádným návrhem ani požadavkem obtěžovat nebude. Taky chce mít klid.

Klidu je na ministerstvu kultury v posledních týdnech až příliš. Skoro to vypadá, že už to není náhoda, ale záměr, jenž kulturní veřejnosti vyráží z ruky všechny zbraně. Všichni už po několika pokusech pochopili, že mluvit s Alenou Hanákovou, natož jí něco vysvětlovat, je zbytečné. Smířili se s tím, že mluvčí a šéfka jejího kabinetu Markéta Ševčíková nemluví. A pokud náhodou promluví, znechutí svou arogancí všechny tak, že si příště rozmyslí se na něco zeptat.

Ekonomický náměstek Martin Sankot zodpovědný za rozpočet se od své epizody v Národním divadle už také pro jistotu ukrývá za hradbou mlčení. Není divu, že dlouholetý, zkušený šéf úřadu ministerstva Milan Kupka je za této situace stále častěji na nemocenské. Bez úhony na zdraví se to pro citlivější povahu dnes na ministerstvu kultury asi  přežít nedá.

Navenek zaujímá ministerstvo kultury pozici mrtvého brouka, uvnitř se pomalounku rozpadá. A v nejbližší době to jiné nebude.