Haló, Vladimire Vladimiroviči... Putin v televizi besedoval s občany.

Ruský premiér předvedl již podesáté show otázek a odpovědí, která příznivce utvrdila v jeho velikosti a opozici ani trochu neuspokojila.

Pavel Pokorný 15.12.2011

Ruský premiér Vladimir Putin dnes v přímém televizním přenosu odpovídal na telefonní dotazy občanů. Tradiční rituál laskavého vůdce a jeho poddaných se konal již podesáté, tentokrát na pozadí nevídaných povolebních protestů proti vládě, jejímž je Putin ztělesněním.

Ve 4,5hodinovém přenosu zazněly jen pečlivě vybrané dotazy (tabu například je ptát se na Putinův osobní majetek) ze zhruba 1,5 milionu telefonátů a očekávatelné odpovědi. Putin reagoval mimo jiné i na otázky týkající se parlamentních voleb 4. prosince, které podle mnohých neproběhly úplně korektně. Celou trachtaci monitoroval online britský deník The Guardian.

Vybíráme nejzajímavější Putinovy odpovědi:

Volby a protesty

K parlamentním volbám 4. prosince, zda byly férové: „Výsledek jistě odráží aktuální situaci a preference,“ míní Putin a není ochoten akceptovat nějaké masové porušení pravidel při hlasování. Ani tedy neuvažuje o tom, že by se snad mohlo opakovat. K nebývalým protestům proti jeho vládě prohlásil, že jsou „naprosto normální“, a budou-li demonstranti protestovat v mezích zákona, ať si v ulicích protestují. „Jestli je to výsledek Putinova režimu, tak je to dobře... Radoval jsem se, že vidím nové lidi,“ prohlásil premiér na adresu mladých demonstrantů.

Putinův jediný konkrétní návrh, který The Guardian v debatě zaznamenal, je instalace kamer v hlasovacích místnostech při prezidentských volbách: „Máme takových (volebních) okrsků na 90 tisíc. Ať země vidí, co se děje u každé urny. Opozice musí získat možnost kontrolovat to, co se děje ve volebních místnostech.“ 

Putin o liberálech a opozičních aktivistech: „Jsou to lidé, kteří mají ruský pas, ale jednají v zájmu jiných států a jsou placeni ze zahraničních fondů.“

O svém rozhodnutí z roku 2004, kdy zrušil gubernátorské volby a jmenoval gubernátory sám: „Není to tak, že bych chtěl mít větší moc... Šlo o to udržet zemi pohromadě, nedovolit lidem, aby jí otřásli.“ (Putin tvrdí, že ve starém systému to byly „kriminální elity“, jež určovaly, kdo bude gubernátorem.)

Proč bude kandidovat potřetí na prezidenta? Podle Putina toho bylo hodně uděláno, ale ještě je toho mnoho před námi, než bude systém silný a stabilní.

Dotaz na oligarchu Michaila Prochorova, který minulý týden oznámil prezidentskou kandidaturu: „Prochorov je silný kandidát,“ tvrdí Putin s tím, že mu v březnových volbách úspěch nepřeje, protože v nich sám kandiduje. (Spekuluje se, že Prochorovova kandidatura je pouze trik Kremlu, aby vytvořil iluzi politického soupeření.)

Putin a Gorbačov

Co by Putin dělal, kdyby byl v kůži Michaila Gorbačova, když se rozpadl Sovětský svaz v roce 1991?

„Gorby“ měl začít s ekonomickými a demokratickými reformami dříve. Podle Putina však byla situace horší na konci devadesátých let, kdy Rusko ekonomicky kolabovalo.

Kadyrov a Čečensko

Zazněla i pochvala na adresu čečenského prezidenta Romana Kadyrova, kterého jeho odpůrci obviňují z vražd a porušování lidských práv: „Změnil Groznyj jako nikdo před ním.“ Putin popsal korupci v Čečně za vlády Kadyrova jako „minimální“.

USA, McCain, Kaddáfí

Vyjádření amerického senátora Johna McCaina, který prý Putinovi předpověděl stejně strašlivý konec, jakého se dočkal libyjský diktátor Muammar Kaddáfí, ruský premiér nebere osobně: „Je to Rusko a jeho jaderná síla – toho by se někteří lidé rádi zbavili. Děláme vlastní zahraniční politiku, ať se jim to líbí, nebo ne. Západ není jednotný a my máme více přátel než protivníků.“ A k McCainovi, který se podle něho zbláznil, když trpěl jako válečný zajatec, dodal: „Myslím, že má na rukách krev nevinných lidí. Zúčastnil se války ve Vietnamu.“

Za smrt Kaddáfího jsou prý odpovědné Spojení státy americké: „Letouny, jmenovitě americké, zaútočily na kolonu (Kaddáfího vozidel). Potom vysílačkami prostřednictvím zvláštních sil, které tam neměly co dělat, přivolaly samozvanou libyjskou opozici a její bojovníky, kteří ho zabili bez soudu a vyšetřování,“ prohlásil Putin.

Umění a Gergijev

Kamarádské laškování se světoznámým dirigentem Valerijem Gergijevem, velkým přítelem Kremlu: Gergijev říká, že Rusko není jen ropa a plyn, ale také země bohatá na básníky a spisovatele... Potěšený Putin na to odpovídá, že ruská kultura bude mít jeho veškerou podporu. Gergijev přirovnává Putina k Petrovi a Kateřině Veliké, ten plísní dirigenta, že mu z Velkého divadla v Moskvě přetahuje umělce do Mariinského divadla v Petrohradě, kterému Gergijev šéfuje.

Vladimir Putin je bezesporu muž na svém místě. Jeho názory se nemění, chyby nedělá, protesty neuznává, protože je stejně platí někdo zvenčí, autoritu a popularitu má pořád dostatečnou. V březnu bude zvolen prezidentem a opozice s tím nic nezmůže. A kamery dohlédnou na to, že hlasování bude bez sebemenší chybičky. To je také jisté už teď. One man show pokračuje.