Halík rektorem Univerzity Karlovy? Osloven byl...

K aspirantům na rektora tradiční univerzity zatím další nepřibyl. Svůj zájem přímo potvrdili jen Tomáš Zima a Michal Stehlík.

„Je bohužel pravděpodobnější, že zanevře na akademický svět podobně, jako na něj zanevřel Klaus a ještě více se opře o svět Jiřinky Bohdalové a hospody v Novém Veselí, svět, který ho vynesl do prezidentského křesla,“ říká na adresu Miloše Zemana. foto: © Martin Sedláček, halik.czČeská pozice

„Je bohužel pravděpodobnější, že zanevře na akademický svět podobně, jako na něj zanevřel Klaus a ještě více se opře o svět Jiřinky Bohdalové a hospody v Novém Veselí, svět, který ho vynesl do prezidentského křesla,“ říká na adresu Miloše Zemana.

Říká se, že na každém šprochu pravdy je trochu. Když ČESKÁ POZICE sbírala podklady pro článek o blížící se volbě rektora Univerzity Karlovy, narazili jsme na jména, jež by do klání měla výrazně promluvit. Profesor Tomáš Zima (1. Lékařská fakulta UK) a děkan Michal Stehlík (Filozofická fakulta UK) svůj úmysl kandidovat na šéfa školy s osmimiliardovým rozpočtem potvrdili, profesor Stanislav Štech (Pedagogická fakulta UK) to případně řekne až akademické obci.

Večer po vydání článku přišla SMS od dobrého zdroje: „Čtvrtým kandidátem je profesor Tomáš Halík.“ Byla by to akademická bomba; respektovaný sociolog, teolog, kněz a spisovatel by mohl s volbou pořádně zahýbat, ba přepsat připravované plány akademických senátů...

„Stále častěji přednáším v zahraničí a nerad bych se některé z těchto činností nyní vzdával“I zeptali jsme se ho. „Byl jsem osloven, ale kandidovat nebudu. Kromě pedagogických a pastoračních povinností mám řadu literárních plánů, podílím se na několika mezinárodních výzkumných projektech a stále častěji přednáším v zahraničí a nerad bych se některé z těchto činnosti nyní vzdával,“ sdělil Halík ČESKÉ POZICI.

Rektorem už ovšem jednou je. A sice „rektorem univerzitního kostela Nejsvětějšího Salvátora“, kde vede svá kázání. Profesuru Univerzity Karlovy získal Halík v roce 1997, dříve se habilitoval v oboru sociologie. Na kněze byl tajně vysvěcen v NDR roku 1978. Jeho kázání zajímají mladé lidi, Halík má pozitivní vliv na studenty a je pro ně radostí, když jim v budově historického Karolina předává tubus s vysokoškolským diplomem.

Aspirace ještě daleko vyšší...

Halík je rozhodně velmi vytížen. Řídit univerzitu se sedmnácti fakultami je navíc úkolem, který vyžaduje celého člověka – a těm tvořivým bere administrativa hodně času, který by rádi využili plodněji. Nicméně nelze vyloučit, že profesor Halík nyní nechce tříštit síly a aspiruje dokonce na mety daleko vyšší, a nemyslíme ty prezidentské, jež odmítl.

Už v prosinci 2011 velmi dobře informovaný zdroj ČESKÉ POZICI řekl: „Někteří lidé blízcí katolické církvi a papeži (Benediktu XVI.) chtějí, aby se jedním z nových českých kardinálů stala osobnost, která svým životem a dílem významně přispěla k moderní teologii a která by pokračovala v odkazu kardinála Tomáše Špidlíka.“ A dodal, že kdyby volba padla na Halíka, nebylo by to vůbec překvapivé. I tak je třeba dodat, že rektorské insignie by Halíkovi vskutku slušely; a Univerzitu Karlovu nevedl teolog již drahná léta.

Související články: