Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Schneider 3.8.2020 15:21

Díky za obsáhlý, kvalifikovaný a velmi vyvážený článek! Jen si dovolím dodat, že podle Hospodářských novin (23.7.2020: "Hagia Sofia jako mešita se nelíbí ani řadě muslimů"), s "přeměnou istanbulského chrámu Boží moudrosti (Hagia Sofia), který je od roku 1935 muzeem, zpět na mešitu nesouhlasí ani řada muslimů. Je mezi nimi také velký muftí Šaukí Ibráhím Allám, který je nejvyšší náboženskou autoritou Egypta. Podle něj se kostely nemají měnit na mešity, stejně jako se z mešit nemají dělat kostely. Někteří muslimové uvedli, že se v chrámu Hagia Sofia modlit nebudou, protože přeměna odporuje jejich přesvědčení."

Z. Klouček 3.8.2020 11:39

Ano, objektivní pohled, děkuji za něj. Stavbě jakožto mešitě nebude hůř, než kdyby byla křesťanským chrámem či muzeem. Ale samozřejmě je to především symbol a jde o to, na které straně člověk stojí. A že jde o různé strany, o tom nepochybuji. Jak je rovněž správně zmíněno, muslimové se v rámci svých sil snažili (a snaží i nyní) o podrobení jinověrců a bezvěrců. Já pro svůj národ o podrobení muslimům opravdu nestojím; tím nechci tvrdit, že nyní (do jisté míry a jinak) podrobeni nejsme

J. Schneider 3.8.2020 15:37

Autor napsal: "Zatímco křesťané se jinověrců tím či oním způsobem zbavovali, muslimům stačilo, když se jinověrci z řad křesťanů a židů podrobili ... přičemž obecně bylo snazší být křesťanem pod muslimskou nadvládou než naopak." --- Z toho soudím, že jste opominul poměrně zásadní rozdíl mezi "zbavením se" (to směřuje až k holokaustu) a "podrobením" (to jest právně ošetřenému podřízenému postavení náboženské menšiny, s nímž třeba nemusíme souhlasit) - zamyslete se ale, co by za takovéto právně ošetřené podřízení dala současná Evropa, kdyby fungovalo vůči muslimům, coby podřazenému náboženství, jemuž je zákonem vymezeno postavení, zaručující jistá práva, ale současně je mu zapovězeno pokoušet se získat dominanci!

Z. Klouček 3.8.2020 20:51

"...kdyby (právně ošetřené postavení náboženské menšiny) fungovalo vůči muslimům coby podřazenému náboženství..." Nemám stejnou míru jistoty jako Vy, že by muslimové akceptovali své podřízení jinému náboženství (a to na základě jiného, světského, práva); bylo by to totiž nejspíše v rozporu s koránem.

P. Šraier 3.8.2020 8:48

Nevím ... byli jsme 2x v Istanbulu, i v Sultan Ahmet Camii (nesprávně "Modrá mešita"). Kromě toho, že návštěva znamená dodržet určitý "dress code", s čímž jsme dopředu počítali a přijeli vybavení, jsem žádný problém nepocítil. Vstupné se do svatostánku pochopitelně nevybírá (narozdíl od naší Katedrály, že ano ...). Odložené boty nám Turci neukradli a mešita je přenádherná...;-)