Grygárek chce rezignovat, anebo ne.

Po zveřejnění kontroly v kauze privatizace MUS se objevily zprávy o rezignaci žalobce Libora Grygárka. Ten končí v rozkladové komisi Kalouskova FAÚ.

Aktualizováno. Vrchní žalobce v Praze Stanislav Mečl zřejmě požádá ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, aby odvolal náměstka na Vrchním státním zastupitelství (VSZ) v Praze Libora Grygárka. Možná tím chce reagovat na to, že Grygárek odmítl potvrdit svou rezignaci. V pondělí už Pospíšil avizoval, že by návrh na Grygárkovo odvolání přijal. A podle informací HN přijde Grygárek i o funkci člena rozkladové komise Finančně analytického útvaru (FAÚ) ministerstva financí, jež se zabývá rozkrýváním praní špinavých peněz. Jak upozorňují HN, Grygárek se stal členem komise v době, kdy VSZ údajně blokovalo spolupráci se švýcarskými justičními orgány a zpochybňovalo možné nároky Česka připojit se jako poškozený v trestním řízení v kauze MUS.

Ministr financí Miroslav Kalousek ke Grygárkově působení uvedl: „Koho mám nebo nemám v rozkladové komisi, do toho nikomu nic není. Ta rozhodnutí musím dělat já na svoji odpovědnost.“ Ministr již nicméně Mečla požádal, aby do komise navrhl jiného žalobce. Podle Mečla však může jít o střet zájmů, neboť státní zástupce může rozhodovat o případech, v nichž sám figuruje. Je také neobvyklé, aby státní zástupce působil v rozkladové komisi jiného úřadu.

Nejprve to, co je nejasné a nelze to prozatím verifikovat: V pondělním odpoledni se objevila zpráva: Náměstek na Vrchním státním zastupitelství (VSZ) v Praze Libor Grygárek oznámil zájem rezignovat. Tedy podle šéfa VSZ Stanislava Mečla. Stalo se několik hodin poté, co Mečl předal výsledky kontroly kauzy Mostecké uhelné společnosti (MUS) ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi.

Podle Pospíšila je nyní na nejvyšším státním zástupci Pavlu Zemanovi, aby rozhodl, proti komu budou podány kárné žaloby. A podle dostupných informací médií při vyšetřování chybovali: bývalý šéf pražských žalobců Vlastimil Rampula, jeho náměstek Grygárek a státní zástupce Ladislav Letko. Nesou vinu za pochybení v kauze MUS, jíž se česká justice zabývá od konce 90. let minulého století.

Související články, jež publikovala ČESKÁ POZICE:

Libor Grygárek podle Mečla oznámil záměr rezignovat, aniž by však upřesnil, kdy tak učiní. Mečl Grygárka vyzval k rezignaci už minulý týden. Zejména z toho důvodu, že si počátkem tohoto roku Grygárek volal s kontroverzním podnikatelem a vlivným lobbistou Romanem Janouškem, jenž figuroval v několika případech, jimiž se VSZ zabývalo.

Grygárek původně rezignaci odmítl a podal trestní oznámení kvůli úniku výpisu svých hovorů. Své dnešní rozhodnutí odůvodnil Grygárek podle slov Mečla negativní kampaní vůči své osobě.

Tato na první pohled zřejmá zpráva se začala zakrátko bortit. V pondělních večerních hodinách se objevila protichůdná informace - že Mečlova verze neplatí. „Je to další mečlovina. Dnes jsme se setkali a řekl jsem mu, že pokud má výhrady k mé práci, má právo podat návrh ministru spravedlnosti na mé odvolání z funkce. Dokonce nechápu, proč to už neudělal. Také si nedovedu představit naši další spolupráci,“ zpochybnil Grygárek Mečlovo tvrzení o rezignaci pro Novinky.cz.

A nyní to, co už je jasné. Z analýzy, kterou Mečl předal ministru spravedlnosti Pospíšilovi, vyplývá, že se státní žalobci v Praze dopustili několika vážných provinění při vyšetřování možné korupce při privatizaci MUS a v součinnosti se švýcarskými vyšetřovateli. „V informaci ze dne 28. 6. 2009 náměstek pro trestní řízení otevřeně zpochybňuje závěry o možném poškození zájmů ČR a označuje je za ,ryze spekulativní´. V dopisech zahraničním partnerům jsou pak podávány informace o možném promlčení jak trestní odpovědnosti, tak i případného nároku českého státu na náhradu škody a otázka možného poškození je komentována jako překvapivá a nepravděpodobná,“ stojí v tiskovém prohlášení šéfa VSZ Mečla ke kauze MUS.

Vnitřní dohled, který Mečl v případu privatizace MUS nařídil, odhalil také průtahy při vyřizování žádostí Švýcarska o právní pomoc. Ty se týkaly například roční prodlevy při vyřizování podnětu k připojení Česka ke švýcarskému trestnímu řízení, průtahy v provedení prohlídek některých prostor a zpochybňování závěrů švýcarských orgánů. Dodejme, že švýcarská prokuratura koncem letošního října obvinila sedm lidí, většinou Čechů, z několika trestných činů včetně praní špinavých peněz, nekalé správy, podvodu a falšování listin.

Počet příspěvků: 1, poslední 13.12.2011 06:19 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.