Ceska Pozice

Gorila nakládá všem. Je ale pro slovenské voliče rozhodující?

Většinu Slováků trápí momentálně spíše životní úroveň a nezaměstnanost, a proto je pro ně dění okolo kauzy druhořadé.

Pár týdnů stačilo, aby kauza Gorila zamíchala volebními preferencemi slovenské politické scény. Vládní strana SDKU-DS Mikuláše Dzurindy v minulých volbách v červnu 2010 získala 15,42 procenta hlasů, v březnu bude její předseda rád, pokud se do parlamentu vůbec dostane. Přitom ještě loni v listopadu, před provalením kauzy, by podle průzkumu veřejného mínění agentury Focus strana získala přes 11 procent. Podle únorového průzkumu už by to mohlo být jen okolo šesti procent.

V případě opoziční levicové strany Roberta Fica Smer je tomu jinak. A to i přesto, že také Fico v případu Gorila figuruje. Smer v minulých volbách zvítězil s téměř 35 procenty. Podle listopadového průzkumu by získal přes 45 procent, ale i po "vypuštění" Gorily by vyhrál, ačkoli si pohoršil na 37 procent.

Jaké jsou důvody houževnaté Ficovy popularity?

Kauza Gorila

Slovenskými politickými základy začala otřásat před loňskými Vánoci. Spis, který obsahuje údajný přepis odposlechů pořízených Slovenskou informační službou (SIS), odhaluje schůzky finanční skupiny Penta s tehdejší politickou elitou. Ze spisu vyplývá, že Penta měla politiky uplácet pro získání různých podnikatelských výhod.

ČESKÁ POZICE se slovenské kauze Gorila věnovala v článcích:

Boj zájmových skupin, nikoli politiků

Celá veřejná „gorilí“ diskuse se točí výhradně okolo finanční skupiny Penta. „Jiné finanční skupiny se nezmiňují, což jen zvyšuje podezření, že jde o hru, ve které jsou protestující jen komparzem v boji zájmových skupin v pozadí,“ uvedl Chmelár z Panevropské vysoké školy. Slovensko už prý dávno finanční skupiny ovládly a jejich momentální boj může v budoucnu vést i k jejich spojenectví. „O ovládnutí se začaly snažit již v roce 2002, podařilo se jim to ale až o několik let později, kdy už byl premiérem Robert Fico. Jeho tvrzení, že nemá s finančními skupinami nic společného, je úplným nesmyslem,“ dodal Chmelár.

Druhým velkým hráčem ve slovenské finanční oblasti je skupina J&T. Ta se v Česku proslavila například v únoru 2010 uspořádáním koňského póla ve Vysokých Tatrách. Pozvánku dostali představitelé české i slovenské lobbistické a podnikatelské elity. Za českou stranu je třeba zmínit Marka Dalíka, bývalého Paroubkova tajemníka Martina Vlastu, Jana Kočku (bratra zastřeleného Václava Kočky), bývalého šéfa pražského dopravního podniku Martina Dvořáka, podnikatele Romana Janouška nebo pražského realitního magnáta Luďka Sekyru.

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.