Ceska Pozice

Google je dcerou Alphabetu. S novým šéfem v čele.

Když v září 2008 Google představoval vlastní internetový prohlížeč, nikdo asi nečekal, že nenápadný muž na pódiu bude za sedm let šéfem firmy. Sundar Pichai byl tehdy jedním z desítek veřejnosti víceméně neznámých středních manažerů společnosti. Teď usedá do židle po zakladateli Googlu Larrym Pageovi.

Sundar Pichai během letošního veletrhu mobilních technologií WMC v Barceloně. foto: Wikimedia Commons

Sundar Pichai během letošního veletrhu mobilních technologií WMC v Barceloně.

Na pódiu byl Sundar Pichai před sedmi lety jen proto, že to on dostal za úkol vyvinout nový produkt, dnes známý pod názvem Chrome, a vypracování úlohy zde prezentoval. Přestože produktem jako takovým si musel být jistý, nervozity se on ani nikdo ve firmě zbavit nemohl. Google před oficiálním vypuštěním Chromu tvrdě pracoval na mediální kampani, která by vysvětlovala, proč se pouští do války s Microsoftem, autorem Internet Exploreru, a řadu dalších témat. Součástí byl i 38stránkový komiks, představující vlastnosti nového prohlížeče.

Chrome umlčel kritiky pochybující o tom, že dokáže změnit rozložení sil mezi Internet Explorerem a Firefoxem od Mozilly, a stal se nejrozšířenějším internetovým prohlížečem na světě

Publikace byla rozeslána tak, aby ji novináři našli na svých stolech hned v úterý po americkém Svátku práce. Jenže v Německu v pondělí žádné volno nebylo a jeden z tamních novinářů komiks uveřejnil na svém blogu. V kalifornském Mountain View proto začal poprask. Do centrály, takzvaného Googleplexu, byli okamžitě svoláni všichni vysocí šéfové a po jedné z nejrychlejších a nejemotivnějších porad v historii firmy bylo rozhodnuto – oficiální představení Chromu se urychlí.

Svátek nesvátek, všichni technici museli do práce, aby byl program dostupný ke stažení. PR pracovníci začali okamžitě upozorňovat jednoho novináře za druhým, přestože většina z nich byla také na dovolené. Stálo to za to, Pichai a jeho tým úkol zvládli na jedničku. Chrome umlčel kritiky pochybující o tom, že dokáže změnit rozložení sil mezi Internet Explorerem a Firefoxem od Mozilly, a stal se nejrozšířenějším internetovým prohlížečem na světě.

Oblíbenec nejvyššího

Z pohledu Googlu přitom sázka na neznámého Pichaie nebyla riskantní. Pichai Sundararajan, jak zní jeho celé jméno, pochází z indické Čennaje, přezdívané Detroit jižní Asie. Kromě průmyslového centra jde také o druhého největšího indického exportéra softwaru, informačních technologií a IT služeb.

Bakalářský titul získal Pichai v oboru metalurgie na Indickém technologickém institutu v Kharagpuru. Následoval magisterský titul v oboru materiálových věd z prestižního Stanfordu a MBA z pensylvánské Wharton School.

Po uvedení Chromu začal jeden z nejrychlejších firemních postupů v technologickém průmyslu, kdy se Pichai postupně stal dvojkou v hierarchii firmy

Do Googlu přišel v roce 2004 po předchozí kariéře ve společnostech Applied Materials a McKinsey & Company. Jako ředitel produktového vývoje měl na starost jednu z nejdůležitějších zbraní Googlu proti konkurenci – Google Toolbar, tedy lištičku, která v prohlížečích Microsoftu či Mozilly kromě jiných funkcí nastavuje Google jako primární vyhledávač a umožňuje sledovat pohyb uživatelů po síti.

Právě vyhledávání a cílená reklama podle uživatelových zvyků tvoří majoritní část příjmů společnosti. Po uvedení Chromu začal jeden z nejrychlejších firemních postupů v technologickém průmyslu, kdy se Pichai postupně stal dvojkou v hierarchii firmy. Na starost dostal aplikace včetně Gmailu a stal se také členem exkluzivního L-teamu, malé skupinky manažerů podléhajících přímo Pageovi. Akdyž se otec systému Android Andy Rubin přesunul k tajným projektům v oblasti robotiky, dostal Pichai na starost i tento nejrozšířenější operační systém pro mobilní zařízení.

Při posledním povýšení před necelým rokem přešlo pod jeho pravomoc i vyhledávání, mapy, sociální síť Google+, reklamní produkty a infrastruktura. Ve výsledku tak Pichai dohlížel na drtivou většinu firemního byznysu. V tomto světle se tak jeho jmenování do nejvyšší řídicí pozice jeví jako logické. Zvlášť když skvělé vztahy a myšlenkové souznění mezi ním a Pagem jsou veřejně známy. Změna směřování Googlu se tak dá očekávat jen těžko.

Zásadní proměna společnosti

Google, který Pichai nyní oficiálně přebírá, ale není tím samým Googlem, do kterého před jedenácti lety přicházel. Společnost totiž zároveň ohlásila radikální změnu firemní struktury a Google se stane jen jednou ze součástí holdingu Alphabet (v překladu Abeceda). Ten nahradí Google i jako veřejně obchodovanou společnost. Akcie se budou vyměňovat v poměru jedna ku jedné.

Holding, vedený zakladateli Googlu Larrym Pagem a Sergeyem Brinem, pak zastřeší jednotlivé a na sobě nezávislé společnosti s vlastním rozpočtem a vedením. Největší z nich bude Pichaiův Google, zahrnující vyhledávání, reklamu, YouTube, Gmail a Android. Dalšími budou třeba vývojářská firma Google X, zdravotnická Calico, poskytovatel internetu a kabelové TV Fiber, výrobce zařízení pro chytré domácnosti Nest či investiční Google Ventures.

Google, respektive Alphabet, se tak svou strukturou připodobní firmám jako General Electric či Berkshire Hathaway. Společnost tím získá možnost lépe řídit a rozvíjet různorodé aktivity jednotlivých firem.

Google, respektive Alphabet, se tak svou strukturou připodobní firmám jako General Electric či Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta. Společnost tím získá možnost lépe řídit a rozvíjet různorodé aktivity jednotlivých firem. Jednou z nejsilnějších motivací ale bylo nepochybně posílení pozice vůči regulačním orgánům v USA i v Evropě, které Google opakovaně popotahovaly kvůli zvýhodňování vlastních reklam, spřízněných webů, přejímání obsahu či autorským právům.

Jednou z konspiračních teorií, která koluje po Silicon Valley, je ale i to, že o Pichaie se zajímal Twitter, který již nějaký čas hledá generálního ředitele. Page proto zatlačil na změnu struktury a získal pro Pichaie vyšší post při zachování stejné odpovědnosti.

Jisté je, že Pichai je ve 42 letech po Satyovi Nadellovi z Microsoftu druhým indickým šéfem jedné ze tří vedoucích technologických společností dneška. Odborná veřejnost se už proto s trochou nadsázky ptá, kdo ve vedení Applu nahradí Tima Cooka.

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.